BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiBayraktar açıkladı: Uzay projelerimiz var----

Bayraktar açıkladı: Uzay projelerimiz var

Bayraktar açıkladı: Uzay projelerimiz var
17 Aralık 2022 - 17:50 www.finansgundem.com

Kızılelma'nın yıllar içindeki aşamalarına ve SİHA'ların yakın zamandaki başarılarına dikkat çeken Selçuk Bayraktar, yeni dünyada artık Türkiye'nin de söz sahibi olduğunu 5-15 sene içerisinde uzayla ilgili ciddi atılımların olabileceğini söyledi

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, "Biz artık gözümüzü atmosferin de ötesine, uzaya dikmiş durumdayız. Uzayla alakalı girişimimizi kurduk. İnşallah 5-10-15 sene içinde ülkemizin bu serüvenine ciddi katkılarımız olmasını hedefliyoruz." dedi.

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı, Bayraktar Kızılelma'nın 14 Aralık'ta pistten havalanmasının ardından Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi'de konuşan Selçuk Bayraktar başta Kızılelma olmak üzere gelecekteki uzay hedefleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

"Gözümüzü atmosferin ötesine diktik"

"Kızılelma ilk adımımız bizim. Daha yürüyecek çok yolumuz var ama bütün gelecek burada ve bu gelecekte biz de varız diyorum. Türk milletinin yeni bir dünyanın kapılarını açması olarak görüyorum. Tıpkı Ergenekon gibi. Artık bu yeni dünyada biz oyun kurucu olarak varız. Onun ifadesi, hürriyetin ifadesi… Pranga vurulamamış bir medeniyetin iradesinin ifadesi. Bu anlamda bu uçuş çok kıymetliydi. Bayrak olarak bizim yapacağımız en gelişmiş İHA platformu. Havacılıkta akamete uğratılmış serüvenimizin yeniden doğuşunu gerçekleştirdikten sonra biz artık gözümüzü atmosferin de ötesinde uzaya dikmiş durumdayız. Uzayla alakalı girişimimizi kurduk. İnşallah 5-10-15 sene içinde ülkemizin bu serüvenine ciddi katkılarımız olmasını hedefliyoruz. Bu anlamda Kızılelma bir başlangıç olsa da Kızılelma'dan sonra uzayla alakalı projelerimiz var."

Yılların birikimi ve sabrı Kızılelma

"Kızılelma aslında bizim bu serüvene başladığımız 20 sene önceden beri getirdiğimiz ve tüm birikimimizle teknolojik müktesebatla uçuyor. Türkiye’nin ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini’yi 2004’te 6 kiloluk bir uçak boyutunda uçurmuştuk. Ufacık bir uçaktı. Sonrasında Bayraktar Malazgirt helikopteri var. Maalesef o bürokrasinin engellemesiyle yok olmuş bir proje. Türkiye’nin ilk robot helikopter projesi. Ufak bir helikopter. Sonrasında 2009’da Bayraktar TB1, TB2’nin bir anlamda teknoloji demosu olan bir platform. Sonrasında Bayraktar TB2 dünya havacılık tarihine damgasını vurmuş, muharebe paradigmalarını değiştirmiş ve Karabağ’da görev almış, İdlib’de görev almış, Türk ordularının dünyada SİHA’larla kazanılan ilk zaferi kazanmasına vesile olmuş platform geliştirildi 2014’te. 650 kg’lık bir platformdu."

"Verdiğimiz sözden geriye düşmek istemiyoruz"

"Bayraktar Akıncı 2019’da uçtu. Bundan tam 3 yıl önce ve TSK’nın envanterine de 2021’de girdi. Ondan da yaklaşık 1 sene sonra Kızılelma ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bütün bu mirasın üzerinde aslında, bütün geliştirdiğimiz projelerde her zaman şunu hedefliyoruz. Asla verdiğimiz sözden geriye düşmek istemiyoruz. 2023’te uçuracağımızı söylemiştik, asıl hedefimiz önce uçurmaktı. Yoğun bir tempoda çalışarak Kızılelma'yı Cumhuriyetimizin 100. yılından öncesine yetiştirmeyi hedefledik ve Allah’a şükür başarıyla uçuş gerçekleşti."

"İnsanlı savaş uçağı devrinin sonu"

"Kızılelma İHA’ların geleceği. Bir sonraki platform. Artık dünyada üretilen en son insanlı savaş uçaklarının olacağını konuşuyor dünya. Elbette biraz da bu teknolojinin önüne geçmesiyle mümkün. Hava savunma silahlarını, tanklarını, SİHA’ların vurmasıyla dünyada büyük bir paradigma dönüşümü yaşandıysa bu uçakların da geliştirilmesiyle birlikte yavaş yavaş 5. Nesil savaş uçaklarının devrinin bittiğini dünya anlayacak."

"SİHA’larla kazanılan ilk savaş"

"Kızılelma insansız savaş uçağı alması hasebiyle büyük bir kuvvet çarpanı olarak karşımıza çıkacak. Teknolojik anlamda bir insanlı savaş uçağının sahip olduğu tüm teknolojilere sahip olabilecek. SİHA’larla kazanılan ilk savaşı Türk orduları kazandı diye gördü. Kuvvet çarpanı birden yan yana geldiğinde inşallah muharebe tarihinde devrim yapacak. Bunu da bugünden tarihe not olarak düşmek isterim."

"Kızılelma dünya muharebe tarihinde devrim yapacak"

"Kızılelma kısa pistli gemilere inip kalkabilme kabiliyeti kazandırılacak. O şekilde tasarlanıyor. O kabiliyetiyle birlikte bütün bunlar yan yana koyduğunuzda büyük bir kuvvet çarpanı oluşturuyor. Kızılelma bu kabiliyetiyle görev aldığında dünya muharebe tarihinde devrim yapacak. Bunu da tarihe not olarak düşmek isterim. Bu kabiliyetin üzerinde çalışıyoruz şu anda ama tabi daha ilk uçuş. Biliyorsunuz bütün bu teknolojiler yoğun azim ve gayretle, büyük motivasyonlarla yapılıyor. Adım adım biz buraya doğru ilerleyeceğiz ve ilerlemeye de devam edeceğiz." (TRT Haber)

Kızılelma ilk kez böyle uçtu

Andriy Yermak'tan Baykar'a ziyaret: Selçuk Bayraktar'a Devlet Liyakat Nişanı takdim edildi

ABD medyası Bayraktar Kızılelma'yı konuşuyor

Bayraktar AKINCI'dan TOLUN ile hedefe tam isabet

Bayraktar TB2'ler, Sahil Güvenlik envanterinde

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mercek18 Aralık 2022 16:21

    Sayın bayraktar söyleyinde önce saçma sapan kararlarla faizleri indireceklerine faizleri arttırsınlar TL ye deger kazandırsınlar piyasaya güven istikrar ekonominin temel bilimsel gerçeklerine liyakata sahip çıkarak krizden kurtaracak adımlar herseyden önce ilk önceliktir