BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinBaşıboş dolaşan fil sürüsü yönlendirilmeye çalışıyor----

Başıboş dolaşan fil sürüsü yönlendirilmeye çalışıyor

Başıboş dolaşan fil sürüsü yönlendirilmeye çalışıyor
15 Haziran 2021 - 17:37 www.finansgundem.com

Yetkililer şimdiye kadar fillerin yoğun nüfuslu bölgelere girmesini engelledi

Çin devlet medyasının habelerine göre, göç eden ünlü fil sürüsü Yünnan eyaletine doğru yoluna devam ederken Çinli yaban hayatı yetkilileri hayvanları uygun bir habitata yönlendirmek için yemlerle cezbetmeyi ve yollara barikat kurmayı planlıyor.

Filler Çin'in güneybatısındaki Yünnan eyaletinde yaban hayatı koruma alanındaki evlerinden eyaletin başkenti Kunming'in çevresine yaptıkları 500 kilometreden uzun yolculuklarıyla küresel çapta sansasyon yaratırken, sürünün her hareketi basında geniş çapta yer buluyor. Fillerin videoları Çin sosyal medya sitelerinde olduğu kadar Twitter ve YouTube'da da viral oldu.

Geçen hafta Çinli yetkililer sürünün hareketini takip edebilmek ve bir insan yerleşkesine girmeleri durumunda doğabilecek herhangi bir çatışmayı engelleyebilmek için yüzlerce personel görevlendirdi. Xinhua haber ajansına göre toplam 319 personel, 600'den fazla araç ve 18 drone sürüyü takip ediyor ve cumartesi günü toplamda 3 bin 548 kişi tahliye edildi.

Yetkililer, yolları boşaltmak için polisi görevlendirmek veya sürünün dikkatini yoğun nüfuslu bölgelerden uzağa çekmek de dahil olmak üzere bir aydan fazla süredir sürüyü izliyor.

Pazartesi günü bir günlüğüne mola veren sürü, Çin'in güneybatısındaki Kunming kentinin dışındaki ormanlık alanda birlikte uyurken görüntülenmişti. Uyuyan sürünün videosu da viral oldu.

Çinli yetkililer, 8 gün önce bir filin sürüden ayrılarak Kunming'in Jinning bölgesinde kalmasının ardından 15 değil 14 filin yolculuklarına devam ettiğini ve Yuşi şehrindeki Şijie İlçesi'ne ulaştığını bildirdi.

Asya filleri, yok olma tehlikesi altında ve Çin'de A seviyesinde devlet koruması altında olmaya devam ediyor. Asya filleri çoğunlukla Yünnan eyaletinde bulunuyor. Son yıllarda koruma çabalarının artması nedeniyle eyaletteki fil sayısı neredeyse iki katına çıktı. Yaban hayatı uzmanları göçün arkasında muhtemel bir neden olabileceğini düşünüyor.

Çin'deki Dünya Hayvanları Koruma Derneği'nin Yaban Hayatı Kampanya Müdürü Evan Sun, "Bu sürünün göçünün nedeni hâlâ belirsiz fakat olası nedenler arasında gıda yetersizliği, fillerin sayısının artması ve en önemlisi, yaşam alanlarının kaybolması olabilir" dedi.

Hindistan'da 28 fil korona virüse yakalandı

 

Çin'de fil sürüsü Kunming kentine doğru yürüyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)