BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiBaşçı'dan kart sahiplerine iyi haber----

Başçı'dan kart sahiplerine iyi haber

Başçı'dan kart sahiplerine iyi haber
21 Ekim 2014 - 15:32 www.finansgundem.com

Turkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği'ne bir sunum yaptı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, gıda fiyatlarındaki yüksek düzeylerin yüksek düzeylerde seyreden enflasyonda iyileşmeyi gecektirdiğine ilişkin görüşlerini yineledi.

Başçı, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği toplantısındaki konuşmasında, "Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Düşen emtia fiyatları enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabilecektir" dedi ve ekledi:

"Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir."

YÖNTEM KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK

Merkez Bankası'nın kredi kartı azami faiz oranlarını belirleme yöntemini kamuoyu ile paylaşılacağını açıklayan Başçı, azami faiz oranlarının belirlenmesi yoluyla normal dönemlerde, kredi kartı azami Faiz oranlarının çok sık değiştirilmesinin önüne geçildiğini vurguladı ve şunları söyledi:

KREDİ KARTI AZAMİ FAİZ ORANLARI

"Düşük faiz dönemlerinde, tüketicilerin kredi kartı kullanımının sınırlandırılması veya ihtiyaç kredilerine yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yüksek faiz dönemlerinde, tüketiciler üzerindeki faiz yükünün hafifletilerek tahsili geçmiş alacaklar artışının önlenmesi amaçlanmaktadır. Enflasyon kalıcı bir şekilde yüzde 5 ve daha altındaki seviyelere düştüğünde kredi kartı azami faiz oranını belirleyen parametreler gözden geçirilebilecektir."

"FED FAİZİ BİR SÜRE DÜŞÜK TUTACAK"

ABD Merkez Bankası'nın piyasaya para sürme anlamına gelen nicel genişleme adımlarını sonlandırırken, politika faizini uzun bir süre düşük seviyelerde tutacağını belirttiğine işaret eden Başçı, "Politika faizinin uzun dönemde ulaşması beklenen seviye küresel kriz öncesi dönemlere kıyasla daha düşük düzeyde bulunmaktadır. Bu çerçevede, Para Politikası Kurulu'na Döviz Depo Piyasası limitleri, faiz oranları ve geçmiş uygulamalar konusunda bilgi sunulmuştur" dedi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)