BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomiİngiltere Başbakanı Truss, ekonomide hedef büyümek----

İngiltere Başbakanı Truss, ekonomide hedef büyümek

İngiltere Başbakanı Truss, ekonomide hedef büyümek
05 Ekim 2022 - 15:05 www.finansgundem.com

İngiltere Başbakanı Truss,"Ekonomimiz için üç önceliğim var; Büyüme, büyüme ve büyüme" dedi.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, büyümeye dikkat çekerek ekonomide önceliğinin "büyüme" olduğunu ve "Büyüme karşıtı koalisyonun bizi geride bırakmasına izin vermeyeceğim." ifadesini kullandı.

Truss, lideri olduğu iktidardaki Muhafazakar Partinin Birmingham şehrindeki sonbahar konferansının kapanışında yaptığı konuşmada, partisinin ekonomik büyümeye odaklanmak ve İngiltere'nin karşı karşıya olduğu birçok sorunu çözmek için birleşmesi gerektiğini belirtti.

Kovid-19 salgını, Rusya-Ukrayna Savaşı ve İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümüne atıfta bulunan Truss, "İngiltere için hayati bir zamanda bir araya geliyoruz. Bunlar fırtınalı günler." diye konuştu.

Büyüme karşıtı koalisyonun bizi geride bırakmasına izin vermeyeceğim

Truss, hükümetin enerji kriziyle başa çıkmak için kararlı adımlar attığını ve büyümeye odaklandığını belirterek "Ekonomimiz için üç önceliğim var; Büyüme, büyüme ve büyüme." ifadesini kullandı.

İngiliz ekonomisinin, çok uzun zamandır olması gerektiği kadar güçlü bir şekilde büyümediğini, özgür demokrasilerin güçlü ekonomilere ihtiyacı olduğunu söyleyen Truss, büyüme karşıtı koalisyonun İngiltere'yi geride bırakmasına izin vermeyeceğinin altını çizdi.

Otoriter rejimlere fazla bağımlı hale geldik

Başbakan Truss, küresel krizle karşı karşıya olmalarının nedenlerinden birinin, Batı'nın topluca bir şeyler yapmaması olduğuna değinerek "Kayıtsız kaldık. Savunmaya yeterince harcama yapmadık. Ucuz mallar ve enerji için otoriter rejimlere fazla bağımlı hale geldik." dedi.

İngiltere'nin, Rusya'ya yeterince erken karşı çıkmadığını ancak bunun bir daha asla olmayacağı vaadinde bulunan Truss, "Bu yüzden, enerji güvenliğimizi güçlendirmek için kararlı adımlar atıyoruz. Kuzey Denizi'nde daha fazla doğal gaz sahası açıyoruz ve daha fazla yenilenebilir ve nükleer enerji sağlıyoruz." diye konuştu.

Yasa dışı göçe karşı sınırlarımızı güçlendireceğiz

Truss, konuşmasında, İngiltere'ye yasa dışı göçle ilgili de açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

"Sınır gücümüzü güçlendirerek ve Ruanda planını genişleterek, sınırlarımızı güçlendirmek için kararlı adımlar atıyoruz. Yeni İçişleri Bakanımız (Suella Braverman), hiçbir Avrupalı ​​yargıcın bizi geçersiz kılamayacağından emin olmak için yasa çıkaracak."

Öte yandan Truss, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya tarafından ilhak edilmesine ilişkin de açıklamalarda bulunarak bu adımı, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, demokrasiyi yıkma ve uluslararası hukuku ihlal etme kampanyasındaki son eylemi" olduğu yorumunda bulundu.

İngiliz Başbakan, "Ukrayna topraklarını takas eden bir anlaşma isteyenlere boyun eğmemeliyiz." dedi.

Greenpeace üyeleri, Başbakan Truss'ın konuşmasını böldü

Başbakan Truss konuşma yaptığı esnada, salonda bulunan iki Greenpeace üyesi "Buna kim oy verdi?" yazılı bir pankartla açarak petrol ve doğal gaz çıkarmak için kullanılan tartışmalı hidrolik kırılma yönteminin kullanılması yasağının kaldırılmasını protesto etti.

Truss'ın konuşmasını bölen iki kadın gösterici, daha sonra güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarıldı.

Başbakan Truss, bütçe paketinin arkasında durdu

 

Truss’ın enerji planı geri mi tepiyor?

 

Truss zenginden almadan yoksula verecek

 

Truss, alkolsüz içeceklerden şeker vergisini kaldırıyor

 

Truss, enerji fiyatlarına ilişkin mali destek paketini açıkladı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)