BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBankalar yoksul ve başarıya aç mezunları işe almalı----

Bankalar yoksul ve başarıya aç mezunları işe almalı

Bankalar yoksul ve başarıya aç mezunları işe almalı
30 Temmuz 2021 - 16:59 www.finansgundem.com

Tecrübeli bankacı Xavier Rolet yatırım bankalarındaki genç bankacıların çalışma şartlarına yönelik şikayetlerine sert tepki gösterdi. Rolet sorunun insan kaynaklarının bu tür insanları işe almasından kaynaklandığını söyledi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Londra Borsası'nın Eski Genel Müdürü Xavier Rolet'e göre, yatırım bankaları uzun saatler boyunca ve stresli çalışma koşullarına isyan eden genç bankacılar için krizin önlenmesi için "yoksul” ve başarıya “aç” mezunların işe alınması gerekiyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre finans çalışanları bir süredir yüksek çalışma saatleri, yasal izin sürelerine riayet edilmemesi ve yüksek mevkideki çalışanların kendi işlerini genç çalışanlara yaptırması gerekçesiyle bir süredir bankaları işten ayrılmakla tehdit ediyor. Geçtiğimiz sene bir grup Goldman Sachs çalışanı insanca yaşayamadıklarını belirten bir sunum hazırlayarak finans dünyasının gündemine oturmuşlardı.

Financial News’in haberine göre 1984’ten itibaren Goldman Sachs’ın ticaret biriminde on yıl geçiren ve Credit Suisse, Lehman Brothers gibi bankalarda hisse senetleri küresel başkanlığı yapan Rolet, bu meslekteki yüksek baskının işin aslı olduğunu söyledi. Tecrübeli bankacı uzun çalışma saatleri boyunca mesai yapmak istemeyen genç bankacıların işlerinden ayrılabileceğini de sözlerine ekledi.

Rolet, “Görüşlerimin Avrupalı fikir birliğiyle uyumlu olmadığını biliyorum. Eğer yaptığınız şeyi sevmiyorsanız ya da çalışma saatlerinin hayat biçiminize uygun olmadığını düşünüyorsanız herhangi bir şekilde başka bir iş yapmalısınız” dedi.

Fransa'nın başkenti Paris’in kuzey banliyölerindeki Sarcelles’de büyüyen Rolet, New York bankası Goldman Sachs'ta geçirdiği süre boyunca haftalarca 130 saat çalıştığını söylüyor. Tecrübali bankacı daha önceki bir röportajında yeni neslin çalışma saatlerinde "neden şikayet ettiğinden emin olmadığını" da söylemişti.

Rolet en son röportajında ise, "Bu tür bir sorunu olan yatırım bankaları insan kaynakları liderlerini değiştirmeli. ‘Etiketi olan’ mezunlar yerine kendilerini üniversiteye sokmayı başaran yoksul, başarıya 'aç' çocukları işe almayı deneyin ve bu sorunu yaşamayacaksınız" dedi.

Tecrübeli bankacı, “Yatırım bankacılığı alanındaki tüm düşük pozisyonlar için konuşamam. Ancak küresel ticaret ve M&A (şirket evliliği ve satın alma) alanındaki işlerin uzun çalışma saatleri gerektirdiğini söyleyebilirim. Bu birkaç nedenden kaynaklanıyor: Küresel piyasalar hiç kimse için durmuyor. M&A sözleşmeleri patlıyor ve aynı zamanda 7/24 aşırı baskı ve esnek olmayan çalışma saatleri bu. Sözünü ettiğimiz şey oyunun kuralı” ifadelerine yer verdi.

Rolet, daha az ayrıcalıklı geniş ailelerden gelecek "çalışan annelerin" "çalışma saatlerini 130 saate indirmeyi severek kabul edeceğini" söyledi. Rolet bankaların çalışanlarına iyi bir nedenden ötürü altı haneli başlangıç maaşları ödediğini de sözlerine ekledi.

Tecrübeli bankacı, “Genç bankacılar diğer endüstrilerdeki ve sektörlerdeki çalışanlara göre oldukça iyi bir ödeme alıyorlar. İnanmıyorsanız, aylık maaşı olmayan genç bir girişimciye ya da çocuklarını okula sokmak için ölümüne çalışan üç çocuklu bekar bir anneye üniversiteden mezun olur olmaz 100 bin doların üzerinde maaş almanın nasıl bir şey olacağını sorun” dedi.

Citigroup genç bankacıları 'maaş zammı'yla elinde tutmaya çalışıyor

 

ABD şirketlerinde aşı zorunluluğu yaygınlaşıyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)