BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBankacılara güven bakanlardan daha fazla!----

Bankacılara güven bakanlardan daha fazla!

Bankacılara güven bakanlardan daha fazla!
06 Ağustos 2022 - 08:49 www.finansgundem.com

Ipsos'un yeni mesleklere güven araştırması sonuçlarına göre, Türkiye'de vatandaşlar bankacılara, bakanlardan çok güveniyor.


Türkiye’de derin bir güven erozyonu yaşanıyor. Ipsos araştırmasına göre, bakanlara güven sadece yüzde 18. Bankacılara bile kendi seçtiği politikacılardan fazla güvenen halkın birbirine güveni ise en düşük seviyede.

28 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre Türkiye'de bakanlara güven yüzde 18 iken bankacılara güven yüz- de 22 seviyesinde.

DOKTORA GÜVEN ORANI DÜŞÜŞTE

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre; Politikacılara güven sadece yüzde 14. Yargıçlara güven yüzde 29 ile, askerlere güven de yüzde 39 ile global ortalamanın gerisinde. Türkiye'de polislere olan güven ise yüzde 42 ile global ortalama olan yüzde 37'nin üzerinde. Ipsos'un yaptığı global araştırmaya göre Türkiye'de doktorlara olan güvende 11 puanlık düşüş var. Bu meslek global ortalamada güvende ilk sırada iken Türkiye'de yüzde 58'lik güven oranı ile, yüzde 63'ün güvendiği bilim insanlarından sonra ikinci sıraya gerilemiş durumda. Üçüncü sırada ise öğretmenler var.

Araştırmanın dikkat çekici verilerinden biri, sıradan insana güven sorusunda ortaya çıktı. Genel olarak ülkenizdeki sıradan bir adam-kadına ne kadar güvenirsiniz sorusuna sadece yüzde 27 'güvenirim' dedi. Bu sonuçla Türkiye, Japonya ve Güney Kore ile birlikte vatandaşlarının birbirine en az güvendiği 3 ülkeden biri arasında yer aldı.

GAZETECİLER HALKIN GÜVENİNİ BÜYÜK ÖLÇÜDE KAYBETMİŞ DURUMDA

Türkiye'nin itildiği siyasi kutuplaşmanın oyun alanı haline getirilen medya, araştırmaya göre halkın güvenini büyük ölçüde kaybetmiş durumda. TV'lerde haber okuyanlara güven global ortalamada yüzde 28 iken Türkiye'de bu oran yüzde 20. Gazetecilik mesleğine güvende ise Türkiye 28 ülke arasında sondan 3'üncü sırada. Global ortalamada insanların yüzde 25'i gazetecilere güvenirken Türkiye'de bu oran yüzde 16'ya kadar gerilemiş durumda.

Dinamik Yatırım bankacılık sektörünü değerlendirdi

 

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

Bankacılık sektöründe çalışan sayısı arttı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)