BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBank Asya için flaş sözler----

Bank Asya için flaş sözler

Bank Asya için flaş sözler
01 Eylül 2014 - 08:00 www.finansgundem.com

SPYD Başkanı Arif Ünver, Bank Asya hissesinde yapılan işlemleri değerlendirdi

Bank Asya hisselerindeki vurgunun ve manipülatif işlemlerin ardından banka hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) işleme kapatılırken, Sermaye Piyasasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver tasarruf sahiplerini dava açmaya çağırdı. 

5 yıla kadar hapis hapis cezası var

Akşam'ın haberine göre, SPK Kanunu’na suistimal cezasının 2 ila 5 yıl arasında hapis ve maddi menfaatin 2 katı para cezası olduğunu belirten Ünver, “Ortada kişisel olarak menfaat sağlamanın dışında üst yönetimin önemli bir kısmının nemalanacak şekilde bir tavır sergilemesi sözkonusu. Yani olay kurumsal kimlik kazanıyor. Yönetsel yapısının el çektirilmesi gerekir. Bu resmen Türk ekonomisinin geleceğini sabote etmektir” diye konuştu.

INSIDER TRADING SUÇU İŞLENDİ

Hisselerde; Katarlılarla ortaklık pazarlığı yapıldığı dönemde büyük bir suç olan içeriden bilgi (insider) şüphesi taşıyan işlemler tespit edildi. SPK, ortaklık görüşmeleri başlamadan önce bilgi sızdırıldığını, A grubu hisse sahibi isimlerin de borsada milyonlarca liralık vurgun yaptığını tespit etmişti. İnceleme sonucu 27 kişinin insider suçunu işleyip 3 günde 3 milyon liralık haksız kazanca imza attığı ortaya çıkmıştı. 

BİR AN ÖNCE DAVA AÇMALILAR

SPYD Başkanı Arif Ünver, “ABD’de ‘insider trading’ suçu işleyenin tüm yetkileri elinden alınır.Yönetime el çektirilir” dedi. Ünver tasarruf sahiplerinin yaşadığı mağduriyet nedeniyle hukuki mücadeleye çağırırken “Yatırımcılar bizzat bize gelerek veya yazılı olarak mağduriyetlerine ilişkin başvuruda bulunabilir” dedi.

HİSSELERİ TOPLADILAR

Bank Asya’daki vurgun süreci, bankanın 19 Mart’ta hakim ortaklara yaptığı toplantı çağrısı ile başladı. Bu bilgi KAP’a 25 Marttakşamı duyuruldu. İnceleme sonucunda 24-25 Mart arasında hisselerde yüklü miktarda alım yapıldığı ortaya çıkmıştı.

5 yıla kadar hapis cezası

SPK da yaptığı yazılı açıklamada, "Bilindiği üzere, bilgi suistimali için iki yıldan beş yıla kadar hapis veya adli para cezası, piyasa dolandırıcılığı fiili için ise iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası verilebilmesi düzenlenmiştir" ifadelerini kullandı.

BİST: Süreci takip ediyoruz

Borsa İstanbul da yaptığı açıklamada, Bank Asya’nın işlem sırasının geçici kapatılmasının yatırımcıları korumak amaçlı olduğunu belirterek. "Bundan sonra ne olacağı ile ilgili yetkili kurumlar olan SPK ve BDDK ile birlikte süreci takip ediyor olacağız" denildi.  
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)