BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBalıkçılar 'Vira bismillah' diyecek----

Balıkçılar 'Vira bismillah' diyecek

Balıkçılar 'Vira bismillah' diyecek
28 Ağustos 2013 - 15:45 www.finansgundem.com

Gıda Bakanlığı balıkçılara müjdeyi verdi. 15 Nisan 2013 tarihinde başlayan genel av yasağı sona eriyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri için 15 Nisan 2013 tarihinde başlayan genel av yasağının gırgır gemileri için 1 Eylül 2013'te, trol gemileri içinse 15 Eylül 2013'te sona ererek yeni av sezonunun başlayacağını bildirdi. Bakanlığın konuyla ilgili yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
"Bakanlığımız, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurmuştur. Su ürünleri avcılığına ilişkin tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirilmiştir. Getirilen düzenlemeler, sürdürülebilirliğin sağlanması ve herkesten önce balıkçılarımız içindir. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle su ürünleri stokları üzerindeki aşırı av baskısının azaltılması, av ile av gücü arasındaki dengenin kurulması ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması amacıyla balıkçı gemisi sahiplerine, gemilerini avcılıktan çıkarmaları karşılığında destekleme ödemesi uygulaması başlatılmıştır. 2012 yılında 12 metrenin üzerindeki 407 balıkçı gemisi sahibi müracaat etmiştir. 2013 yılında desteklemenin kapsamı daha da genişletilerek, 10 metrenin üzerindeki balıkçı gemileri destek kapsamına alınmıştır. Bugüne kadar da 350 balıkçı gemisi başvuruda bulunmuştur. Bu sayının müracaat için son tarih olan 20 Eylül'e kadar 400'ü geçeceği beklenmektedir."
TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YOK
Bu av sezonunda uygulanacak ilgili tebliğde değişiklik bulunmadığına belirten yetkililer, "Su ürünleri avcılığı yapacak balıkçılar, faaliyetlerini Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı'nı düzenleyen tebliğ hükümlerine göre yürütecekler. Son yıllarda, kontrol ve denetimlere ağırlık verilmiştir. Bu sezonda denetimleri daha etkin kılmak için gerekli önlemler alınmıştır. Denizlerimizde yapılan gözlemler ve yürütülen araştırmalara göre başta hamsi olmak üzere bu av sezonunun bol geçmesi beklenmektedir. Halkımıza insan beslenmesinde; özellikle çocukların gelişiminde ve erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin sezon boyunca bol bol tüketmeleri tavsiye edilir. 2013-2014 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyoruz" bilgisini verdi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)