BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBakanlara faiz indirimi yetersiz geldi!----

Bakanlara faiz indirimi yetersiz geldi!

Bakanlara faiz indirimi yetersiz geldi!
25 Şubat 2015 - 15:00 www.finansgundem.com

Sanayi Bakanı Fikri Işık, "Faiz koridorunda üst banttaki indirim fena değil ama yetersiz" dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumladı.

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Işık, bu kararda en fazla dikkatlerini çeken hususun, koridorun üst bandındaki 50 puanlık indirim olduğunu söyledi. Piyasada finansmana erişim için üst bandın çok önemli olduğuna dikkati çeken Işık, şunları kaydetti:

"Üst banttaki 50 baz puanlık indirim fena değil ama yetersiz. 'Yetmez ama evet' diye bir klişe var ya, biz Bakanlık olarak öyle bakıyoruz, yetmez ama evet… Önümüzdeki süreçte Merkez Bankamızdan daha cesur adımlar bekliyoruz. Zira Türkiye, özelikle reel sektörün sermayeye erişimi noktasında daha fazla gayret etmemiz gereken bir ülke ve dönem yaşıyoruz. Burada özellikle KOBİ’lerimizin daha uygun krediye, daha uygun şartlarda erişmesi, Türkiye’deki üretimin artması açısından önemli. Burada da Merkez Bankası'nın alacağı kritik karar, faiz koridorunun üst bandını daha cesurca aşağı çekmek. Bu yapılırsa, ben inanıyorum ki KOBİ’lerimizin finansmana erişimi daha kolaylaşacak. Bu da üretime daha olumlu yansıyacak. Üretim maliyetleri azaldığı için enflasyona da olumlu katkısı olacak."

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da Merkez Bankası'nın kanununda iki temel görevin tarif edildiğini söyledi. Bunların; fiyat ve finansal istikrarı sağlamak ile bu hedefle çelişmemek kaydıyla büyümeye destek vermek olduğunu belirten Yılmaz, "Türkiye’nin en önemli meselesi elbette büyüme, istihdam, üretim ve ihracat artışı. Bu da yatırımlarla çok ilgili. KOBİ’ler başta olmak üzere yatırımların daha cazip hale gelmesi açısından faizlerin aşağı inmesi sevindirici bir gelişme. Bu, olumlu yönde bir adım. Bu trende baktığımız zaman, önümüzdeki dönemde faizlerin daha da aşağılarda olmasını biz de arzu ediyoruz" diye konuştu.
 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)