BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBakan Varank: Türkiye'de üreterek cari açık vermeyeceğiz----

Bakan Varank: Türkiye'de üreterek cari açık vermeyeceğiz

Bakan Varank: Türkiye'de üreterek cari açık vermeyeceğiz
16 Haziran 2021 - 11:47 www.finansgundem.com

Varank, Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde bulunan WAT Motor fabrikasını ziyaret ederek, "WAT Motor, elektrikli, endüstriyel ve servo motorların üretimini gerçekleştiriyor. Hassas servo motorları Türkiye'de üreterek yurt dışına cari açık vermeyeceğiz" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yüksek cari açık verilen endüstriyel servo motorları yerli olarak geliştiren WAT Motor’u ziyaret etti. WAT Motor hakkında şirket yetkililerinden bilgi alan Varank, şirketin beyaz eşya ve endüstriyel elektrik motorları alanındaki çalışmalarıyla elektrik motoru ve güç elektroniği başlıklarında savunma sanayisi, endüstriyel hareket kontrol sistemleri ve e-mobilite alanlarındaki yüksek teknoloji içeren çalışmalarını yerinde inceledi. Varank, firmanın elektrikli motor üretiminde Türkiye’nin köklü firmalarından biri olduğuna işaret ederek, "WAT Motor, elektrikli, endüstriyel ve servo motorların üretimini gerçekleştiriyor. Beyaz eşya küçük ev aletleri motorlarıyla birlikte büyük, endüstride kullanılan yüksek kapasiteli motorları da üretebiliyor. Aynı zamanda daha verimli elektrikli motorların üretilmesiyle ilgili büyük bir gayret de şu anda devam ediyor. WAT Motor da hem elektrikli motor üretebilen ama aynı zamanda bu alanda Ar-Ge faaliyetleri yürüten bir firmamız" dedi.

TAMAMI YURT DIŞINDAN

Bakan Varank, WAT Motor'un Türkiye’de daha önce üretilmeyen, tamamı yurt dışından getirilen yüksek kapasiteli hassas servo motorlar ve bunların sürücülerinin üretimiyle ilgili 'Hamle Programı' kapsamında destek aldığını hatırlatarak, "O üretimlerin de ilk prototiplerini burada gördük. WAT Motor da hem hassas endüstriyel aletlerde kullanılan servo motorların üretimi hem de savunma sanayisinde yüksek güç gerektiren, stabilizasyon sistemlerinde kullanılan servo motorları geliştirdi, üretimini yapıyor. WAT Motor gibi firmalarımız da hem verimli motor üretimi hem de elektrikli motorlarda yeni teknolojilerin kullanımıyla çok daha katma değerli ürünleri piyasaya sürmeye başladı. İnşallah önümüzdeki dönemde böyle firmalarımızın başarılarıyla daha fazla gurur duyacağız" diye konuştu.

'SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ'

Bakan Varank, elektrik motorlarının ulaşım sektöründe de kullanılmaya başlandığını belirterek, "Sadece otomobillerde değil deniz araçlarında da farklı araçlarda da yüksek kapasiteli verimli elektrikli motorları kullanılıyor. Bu alanda firmalarımızın geliştirdiği kabiliyetlerle dünyada çok daha fazla söz sahibi olan, dünyadaki pazardan çok daha fazla pay alan bir ülke konumuna geleceğiz" dedi.

Japonya ve Almanya'nın yerlileştirilen ürünün muadillerini Türkiye'ye sattığını kaydeden Varank, "Çok ciddi ithalat yaptığımız ürünler ama inşallah buradaki projenin başarılı olmasıyla birlikte sene sonundan önce seri üretime geçmiş olabileceğiz. Bu sayede de böyle hassas servo motorları Türkiye’de üreterek yurt dışına cari açık vermeyeceğiz" diye konuştu.

Bakan Varank: Yeni nesil teknolojilerde dünyayı yönlendiren ülke olmayı hedefliyoruz

 

Bakan Varank'tan sanayi ve istihdam açıklamaları

 

Bakan Varank duyurdu! Yeni nesil kodlama yolculuğu başladı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yakup Yılmaz16 Haziran 2021 13:55

    bunlar boş fani dünya işleri, ahirete yatırım lazım, motor üretilecek ama bunu çalıştıracak o kadar elektrik nasıl üretilecek, konfor için çevre mahvolacak, en büyük konfor temiz çevredir, çevreyi zorlamasak herşey kendi doğasında çalışsa, tabi nüfus artışı başka sorunlar getiriyor, dünyamızı en güzel şekilde paylaşamaz mıyız, 7-8 milyar insana yeter...