BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBakan Çavuşoğlu'ndan Moldova'ya destek mesajı----

Bakan Çavuşoğlu'ndan Moldova'ya destek mesajı

Bakan Çavuşoğlu'ndan Moldova'ya destek mesajı
18 Kasım 2021 - 15:34 www.finansgundem.com

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Moldova'yı bağımsızlığını kazanmasından bu yana desteklediğini belirterek "Her zaman vurguluyoruz, Moldova’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne desteğimiz tamdır." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Nicu Popescu ile Moldova’nın başkenti Kişinev’de yaptığı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Popescu’ya, iki ülke ilişkilerini daha da ileri götürmek amacıyla yakın iş birliği içinde olmak ve birlikte çalışmak arzusunda olduklarını söylediğini aktaran Çavuşoğlu, Moldova’daki temasları kapsamında bugün Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Parlamento Başkanı İgor Grosu ve Başbakan Natalya Gavrilitsa ile görüşeceğini belirtti.

Çavuşoğlu, Moldova ile ilişkilerin ortak kültürel ve tarihi bağlara dayandığını vurguladı.

Gelecek yıl diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yılını kutlayacaklarını kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gelecek yıl ortak bazı etkinlikler düzenleme konusunda mutabık kaldık. Moldova’da seçim süreçleri de tamamlandı. Moldova’nın istikrarı ve ekonomik kalkınması bizim de her zaman önceliğimizdir. Moldova ile ilişkilerimiz siyaset üstüdür. Yeni hükümetle stratejik ortaklığımızı derinleştirmek için birlikte çalıştıracağız. Bugün Nicu ile ilişkilerimizi farklı alanlarda nasıl geliştirebileceğimizi ele aldık. Gelecek sene Türkiye-Moldova Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konsey Toplantısı’nı Moldova’da gerçekleştirmek istiyoruz. Biraz önce dostum Nicu ile bakanlıklarımız arasında koordinasyonu artıracak istişare planını imzaladık. Sadece ikili ilişkilerimizi değil bölgesel ve küresel konuları da istişare edeceğiz"

MOLDOVA'NIN EGEMENLİK VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEĞİMİZ TAMDIR"

Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen geçen sene Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğunun ve Moldova’nın Alanya Fahri Konsolosluğunun açılışını yaptıklarını anımsatarak bugünkü görüşmelerinde mevkidaşı Nicu’ya Türkiye’nin Moldova’nın Belts bölgesinde de fahri konsolosluk açmak istediğini söylediğini aktardı.

Bakan Çavuşoğlundan Moldovaya destek mesajı

Moldova’nın ayrılmaz bir parçası olan Gagauz Özerk Yeri'nin Türkiye ile Moldova'nın ilişkilerine güç katan bir dostluk köprüsü olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Kişinev ve Komrat arasında diyalog ve iş birliğinin muhafaza edilmesi hem Moldova’nın hem de bölgenin refah ve istikrarı için önemlidir. Özerkliğin işlerlik kazanmasına ilişkin yasal düzenlenmeleri Moldova gerçekleştirdi ve bunu takdirle karşılıyoruz. Her zaman vurguluyoruz, Moldova’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne desteğimiz tamdır. Transnistria (Transdinyester) ihtilafının da yine Moldova’nın toprak bütünlüğü içerisinde barışçıl yollarla çözülmesi için desteğimizi bir kez daha vurgulamak isterim."

İKİLİ TİCARET HACMİ SALGINA RAĞMEN ARTTI

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen arttığını ve her geçen gün 1 milyar dolar hedefine daha da yaklaşıldığını kaydederek "Firmalarımızın Moldova'da büyük ölçekli projelere imza atmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz ve Türk şirketlerini Moldova'da daha fazla yatırım yapmaları için teşvik ediyoruz." dedi.

İki ülke vatandaşlarının pasaportsuz kimlikle seyahat edebilmesiyle turizm alanındaki ilişkilerin de her yıl güçlendiğini belirten Çavuşoğlu, hem geçen yıl hem de bu yıl Moldovalı turistlerin en çok tercih ettiği ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

EHLİYETLER VE AŞI SERTİFİKALARININ KARŞILIKLI TANINMASI GÜNDEMDE

Çavuşoğlu, salgın döneminde iki ülke arasındaki dayanışmanın herkes tarafından görüldüğünü vurgulayarak "Bugün aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması konusunda da gerekli adımları atma konusunda mutabık kaldık. Bugün Nicu'ya eğer Moldova'nın ihtiyacı olursa ilave aşı da gönderebileceğimizi söyledim." diye konuştu.

Ehliyetlerin karşılıklı tanınması anlaşmasının şu anda TBMM Dış İlişkiler Komisyonunun gündeminde olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Moldova'nın bağımsızlığından bu yana kalkınma yardımlarımızı özellikle TİKA aracılığıyla sürdürüyoruz. Bundan sonraki süreçte de Moldova'nın her yerinde kalkınma projelerini desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Nicu'yu Antalya Diplomasi Forumunda ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moldova'ya Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı için gelmek istediğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Lübnan'da mutabakat zaptı imzaladı

 

Bakan Çavuşoğlu, Lübnan Meclis Başkanı Berri ile görüştü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)