BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem BAE'li şirket Kalyon'un yüzde 50'sini satın aldı----

BAE'li şirket Kalyon'un yüzde 50'sini satın aldı

 BAE'li şirket Kalyon'un yüzde 50'sini satın aldı
11 Ağustos 2022 - 09:24 www.finansgundem.com

Abu Dhabi’li IHC, yenilenebilir enerji üretim faaliyetleri yürüten Kalyon Enerji’nin yüzde 50’sini 1.8 milyar dirheme, yani yaklaşık 490 milyon dolara satın aldı.

Abu Dhabi'li IHC, Kalyon Enerji'nin yüzde 50'sini yaklaşık 490 milyon dolara satın aldı.

IHC tarafından yayımlanan bültende, satın almanın yenilenebilir enerji alanında büyüme hedefi doğrultusunda gerçekleştirildiği ifade edildi.

Reuters, Kalyon Holding’in yenilenebilir enerji varlıklarında stratejik ortaklık için IHC ile görüştüğünü haziran ayında bildirmişti.

Kalyon Enerji’nin Konya Karapınar’da kısmen devreye alınmış 1,000 MW gücünde güneş santrali ve çeşitli illerde başka güneş ve hidro elektrik santralleri bulunuyor.

Şirket aynı zamanda 1,000 MW rüzgar santrali kurmak için de 2017’de yapılan yarışmayı kazanmış, ancak santrali henüz inşa etmemişti.

Öte yandan, IHC’nin başında, Ağustos 2021’de Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan bulunuyor.

Şeyh Tahnoun, Abu Dabi Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid'in de kardeşi.

TÜRKİYE-BAE ARASINDA 13 ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, 24 Kasım 2021 tarihinde Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüş ve iki ülke arasında anlaşmalar imzalanmıştı.

Türkiye’ye gelen heyette yer alan Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, “Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmış ve tahsis etmiştir” demişti.

2022 Şubat’ta ise Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) resmi ziyaret düzenlemiş; ziyareti kapsamında Türkiye-BAE arasında çeşitli alanlarda 13 anlaşma imzalanmıştı.

İmzalanan anlaşmaların ardından Erdoğan, “BAE, Körfez bölgesindeki önemli iş ortağımızdır” demişti.

Mayıs ayına gelindiğinde ise Erdoğan, eski BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan’ın ölümünün ardından taziye ziyareti amacıyla Abu Dabi’ye gitmişti.

Erdoğan, BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'la görüşmüştü. 

Kalyon Holding'e Abu Dabi'den ortak geliyor!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)