BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaBabacan: Türkiye yabancı fonları garanti altına almalı ----

Babacan: Türkiye yabancı fonları garanti altına almalı

Babacan: Türkiye yabancı fonları garanti altına almalı
12 Haziran 2020 - 17:00 www.finansgundem.com

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin ihtiyaç duyulan yabancı fonları garanti altına almak ve büyümek istiyorsa ekonomik güvenilirliğini geri kazanması gerektiğini söyledi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Türk Lirası'nda (TL) geçtiğimiz ay yaşanan düşüş sonrası yeni döviz kaynaklarına erişilemediği takdirde TL'nin yeniden ani bir düşüş riski taşıdığını belirtti.

Türkiye'nin yakın zamanda döviz bulması gerektiğini söyleyen Babacan ama önce ekonomi yönetimindeki saygınlığını ve güveni yeniden sağlamak zorunda olduğunu söyledi.

"Kurumlar güvenilirliğini kaybetti" diyen Babacan, "Soğan fiyatlarını dikte edebilirsiniz ancak döviz kurlarını dikte edemezsiniz, uluslararası piyasalar böyle çalışmaz" ifadelerini kullandı.

Babacan, sermaye kontrolünün siyah-beyaz değil grinin tonlarından oluşan bir alan olduğunu ve Türkiye’nin şu anda daha koyu bir griye doğru gittiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası'nın önemli bir ticaret ortağını korumak için swap hattını genişletebileceğini söyleyen Babacan, "Bugün Türkiye ekonomisi çökerse bu Avrupa'daki ekonomilere de zarar verir. Avrupa Merkez Bankası bunu görerek daha aktif bir rol oynamalı" değerlendirmesinde bulundu.
 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • bekir evcizade12 Haziran 2020 17:52

    Başarısız bir Bakan ..İş hayatında başarılı olamıyacağı anlaşılınca ailesi tarafından politikacı yapılmaya çalışılmış

  • Osman gürbüz 12 Haziran 2020 20:39

    Başarılı olanlari gördük ekonomi ortada. Gözleriniz var gormuyor kulaklariniz var duymuyorsunuz. Çünkü tok olanlar acların halini bilmez. Insanlar kari koca çalışıp hala ev sahibi olamıyorlar sizler utanmadan neyi savunuyorsunuz.