BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem Avrupa'da gaz endişesi büyüyor----

Avrupa'da gaz endişesi büyüyor

 Avrupa'da gaz endişesi büyüyor
26 Temmuz 2022 - 09:45 www.finansgundem.com

Rusya, Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatını daha da azaltacağını açıklayarak, Rus işgaline karşı Ukrayna'yı destekleyen Avrupa ülkeleri üzerindeki baskıyı daha da artırdı.

Rusya'nın Avrupa'ya gaz akışını daha da düşürmesi tahıl anlaşmasının ardından güçlenen toparlanma umutlarını azalttı.

Dünyanın başlıca üreticilerinden Ukrayna'nın Rus işgali nedeniyle duran tahıl ihracatına tekrar başlamasına imkan veren anlaşmanın geçen hafta imzalanmasının ardından dünya ekonomisi üzerinde oluşan baskıların hafifleyeceği beklentileri Rus gazına bağımlı Avrupa'ya sevkiyatı azaltma kararıyla zayıfladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ayın başında Batılı devletlere ülkesine uyguladıkları yaptırımların küresel enerji fiyatlarında keskin artışlara neden olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Doğalgaz sevkiyatı mevcut seviyenin yarısına inecek

Rusya'nın doğalgaz ihracat tekeli Gazprom, dün düzenleyici kurumdan alınan talimatları gerekçe göstererek Kuzey Akım 1 boru hattı aracılığıyla Almanya'ya yapılan doğalgaz sevkiyatının Çarşamba gününden itibaren günde 33 milyon metre küpe düşeceğini açıkladı.

Şu anda normal kapasitenin yalnızca yüzde 40'ına tekabül eden sevkiyat, 33 milyon metre küpe düşerek mevcut seviyenin yarısına inmiş olacak. Avrupa savaş öncesinde doğalgazının yüzde 40'ını, petrolünün ise yüzde 30'unu Rusya'dan ithal ediyordu.

Rusya, doğalgaz kesintilerinin Batılı devletlerin kendisine uyguladığı yaptırımlar ve hattın bakımıyla ilgili sorunları nedeniyle gerçekleştiğini ifade etse de Avrupa Birliği, Moskova'yı enerji kaynaklarını şantaj aracı olarak kullanmakla suçluyor.

Almanya, açıklanan son kesinti için teknik bir sebep bulunmadığını ifade etti.

Avrupalı siyasetçiler Rusya'nın kışın doğalgaz sevkiyatını tamamen durdurabileceğini daha önce defalarca söylemişlerdi. Gaz sevkiyatının kesilmesi halinde kıtanın en büyük ekonomisi Almanya'nın resesyona gireceği, yüksek enflasyondan dolayı azalan tüketici talebinin daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Gazprom: Kuzey Akım ile ilgili riskler devam ediyor

 

AB'den üye ülkelere doğalgazda dayanışma çağrısı

 

Gaz krizi AB’yi parçalıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)