BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaAvrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu----

Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu
28 Ekim 2021 - 14:55 www.finansgundem.com

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıkladı. Banka faiz oranlarını sabit tutarken, pandemi alım programını da 1,85 trilyon euroda bıraktı.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, politika değişikliğine gitmedi ve büyüklüğünü 1,85 trilyon euro olarak korudu PEPP çerçevesinde tahvil alımlarının "en azından" Mart 2022'ye kadar devam edeceğini tekrarladı.

Yönetim Konseyi bugün yaptığı toplantıda, uyguladığı teşvik politikalarında değişikliğe gitmedi ve Pandemi Acil Alım Prorgramı (PEPP) çerçevesindeki varlık alımlarının sona erdirilmesi, daha normal politikalara dönülmesi gibi önemli kararları Aralık toplantısına bıraktı.

Faiz oranlarının yüzde 2 enflasyon seviyesine ulaşılana, enflasyonun o seviyede kalıcı olduğu görülene kadar cari seviyede veya daha düşük tutulacağı taahhüdünü devam ettiren ECB, PEPP çerçevesinde tahvil alımlarının ikinci ve üçüncü çeyreğe göre "ılımlı şekilde daha düşük2 hızla sürdürüleceğini vurguladı.

Banka, APP adı verilen ve PEPP'ten sonra da devam edeceği belirtilen varlık alım programının aylık tahvil alım büyüklüğünü 20 milyar euro olarak devam ettirdi.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, PEPP çerçevesinde alınmış varlıkların itfalarından gelen fonların en azından 2023 sonuna kadar yatırıma yönlendirilmeye devam edileceği tekrarlanırken, ECB'nin refinansman operasyonları ile piyasalara bol likidite sağlamayı sürdüreceği de belirtildi.

ECB Başkanı Christine Lagarde saat 15.30'da basın toplantısı düzenleyecek.

Şok faiz indiriminin detayları açıklandı!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)