BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaAvrupa gaz fiyatları düşüşünü sürdürüyor----

Avrupa gaz fiyatları düşüşünü sürdürüyor

Avrupa gaz fiyatları düşüşünü sürdürüyor
11 Ocak 2023 - 15:33 www.finansgundem.com

Avrupa doğalgaz fiyatları, ılıman ve rüzgârlı hava koşullarına dair beklenti ile düşüşünü sürdürüyor

Avrupa doğalgaz fiyatları, ılıman ve rüzgârlı hava koşullarına dair öngörüler, düşük seyreden Asya LNG fiyatları ve güçlü depolama seviyeleri nedeniyle bugün de aşağı yönlü hareket etmeyi sürdürüyor.

Montel-Foreks'in haberine göre, Hollanda TTF hub’ı Şubat ayı vadeli doğalgaz kontratı bugün en son Ice Endex'te 3,47 EUR düşüşle 66,61 EUR/MWh seviyesinden işlem gördü.

İngiltere NBP hub’ı eşdeğeri ise 6,80 p düşüşle 164,50 p/th seviyesinden satış yaptı.

İsveç Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü (SMHI) verilerine göre, Almanya ve Fransa'daki sıcaklıklar önümüzdeki 10 gün içinde mevsim normallerinin ortalama 2 ila 3 °C üzerinde olacak.

Montel Energy Quantified (EQ) tahminlerine göre, Almanya’da rüzgâr kaynaklı elektrik üretim kapasitesi önümüzdeki iki hafta boyunca ortalama 27,5 GW ile normalin 6 GW üzerinde olacak.

Avrupa'daki aşağı yönlü temellerin yanı sıra piyasa katılımcıları, geçen hafta düşen Asya LNG referans fiyatlarına işaret ediyor. JKM Şubat vadeli kontrat Salı günü önceki hafta kapanışına göre 2,44 USD düşüşle 27,06 USD/MMBtu seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Sınırlı talep, son zamanlarda Avrupa gaz stoklarından çekilmeleri dengelemeye devam etti. Avrupa Gaz Altyapısı (Gas Infrastructure Europe-GIE) verilerine göre, depolama sahaları en son %83 dolulukta görüldü.

TTF gün öncesi kontratı en son EUR 0,10 artışla EUR 65,60/MWh, eşdeğer NBP kontratı ise 0,75 p artışla 156,00 p/th seviyelerine yükseldi.

Almanya'dan doğalgaz arzı açıklaması

 

İsveç’ten nükleer reaktör hamlesi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)