BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkAvrupa bankaları yatırımcılarını sevindirdi----

Avrupa bankaları yatırımcılarını sevindirdi

Avrupa bankaları yatırımcılarını sevindirdi
02 Şubat 2023 - 17:23 www.finansgundem.com

UBS ve UniCredit’in salı günü toplamda 8,5 milyar doları geçen hisse geri alım planlarını açıkladı. Ünlü finans yazarı Paul J. Davies Avrupa bankalarının yüksek yatırımcı gelirlerine gebe olabileceğini belirtiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa bankacılığı yatırımcıların tahmin ettiğinden daha fazla parayı barındırıyor olabilir. Bloomberg Opinion Finans Yazarı Paul J. Davies Avrupa bankacılığının iki devi UBS Group ve Unicredit’in bu yıl için açıkladığı 8,5 milyar dolardan fazla hisse geri alım planına dikkat çekti. Davies’e göre bu kıvılcımla birlikte diğer rakip Avrupalı bankalar da önümüzdeki haftalarda aynı yolu izleyebilir.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre UBS ve Unicredit 2022 bilançolarını açıklayan ilk büyük bankalar oldu. Salı günü açıklanan bilançolarda iki banka da beklenenin üzerinde sermaye getirileri öngördü. Artan faiz oranlarıyla birlikte gelen yüksek faiz getirileri bankaların gelirlerindeki yükselişi destekledi.

İtalyan bankası UniCredit 2023 yılında 3,34 milyar euroluk (3,62 milyar dolar) hisse geri alım yapmayı planlıyor. Bu rakam bir yıl önceki 2,6 milyar euroluk hisse geri alımın çok ötesinde. İsviçre bankası UBS ise 5,6 milyar dolarlık hisse geri alımına kıyasla bu yıl 5 milyar dolarlık geri alım yapmayı hedefliyor.

UniCredit'in geri alım talebinin onaylanacağına dair güveni, Citigroup Analisti Azzurra Guelfi'ye göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) düzenleyicilerin, bankaların iyi sermaye ve kârlılığa sahip oldukları takdirde ödemeler konusunda beklenenden daha az katı olacağını gösteriyor. Davies’e göreyse, BNP Paribas, ING Group ve Intesa Sanpaolo SpA da dahil olmak üzere bir dizi Avrupa bankasının 2022'yi milyarlarca euroluk sermaye fazlası ile tamamlamış olması muhtemel.

İtalyan bankasının bilançosu tüm beklentilerin üzerinde geldi. Maliyetleri düşüren UniCredit, bilançosundaki riski azalttı ve sermayesini daha verimli hale getirdi. Banka ayrıca Rusya'daki yatırımlarını da yavaş yavaş azaltırken daha fazla da gelir elde ediyor.

Davies’e göre geleneksel kredilere odaklanan Avrupa bankalarının öngörüleri başka nedenlerden dolayı da daha iyi olabilir. Bank of America analistlerine göre, gaz fiyatlarındaki büyük bir düşüş, tüketici bütçeleri üzerindeki baskıyı hafifletiyor ve bölge genelinde kredi kaybı olasılığını azaltıyor. Aynı zamanda, önümüzdeki birkaç yıl içinde yükselen enflasyon, Faiz oranlarının pozitif kalmasını sağlıyor. Bu sayede bankaların kredilerden elde ettiği gelirler çok daha sağlıklı hale geliyor. ECB enflasyondaki artış öncesinde politika faizlerini yüzde sıfırın aşağısında tutuyordu.

Bu arada İsviçre bankası UBS ise bilançosundaki birkaç bölümde yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Varlık yönetimi, ticari bankacılık, yatırım bankacılığı ve diğer alanlardan gelen ücret ve komisyonlarda 3,4 milyar dolarlık bir düşüşle karşı karşıya kalan UBS kayıplarını mülklerinin yeniden değerlendirilmesi, işletme satışlarından ve menkul kıymetler ve türev ticaretinden elde edilen 2,7 milyar dolarlık gelirle telafi etti.

Davies’e göre UBS İsviçre’deki en büyük rakibi olan Credit Suisse’in içerisinde olduğu sıkıntılı süreçten pek faydalanabilmiş gibi görünmüyor. Credit Suisse geçtiğimiz ekim ayında yaklaşık 90 milyar dolarlık varlık çıkışına maruz kalmıştı.

UBS, yılın son üç ayında sağlıklı varlıklı girişleri gördü, ancak finans yazarına göre bu muhteşem bir seviyede değildi. Credit Suisse’in Asya’daki bankacılarının önemli bir bölümünün istifa etmesine karşın UBS’in net varlıklarında 3,4 milyar dolarlık sınırlı bir artış gözlemlendi.

UBS'nin en iyi sonuçları ise Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da (EMEA) oldu. Davies bu durumun rakibinin istikrarı konusundaki endişeler kadar petrol ve doğalgaz kaynaklı servetlerdeki artış tarafından da yönlendirilmiş olduğunu düşünüyor.

Yükselen faiz oranları UBS’in küresel servet yönetimi birimine de fayda sağlamış gibi görünüyor. Net faiz geliri 2022’de 1 milyar dolardan fazla olan İsviçre bankası faiz gelirlerinde neredeyse ABD’li rakipleri kadar iyi bir artış olan %17’lik bir artış gördü. Bu tablonun önümüzdeki yıl da aynı şekilde devam etmesi bekleniyor. Davies kötü haber olaraksa piyasalardaki risk iştahının düşük kaldığına dair işaretleri gösterdi. Zira piyasalarda işlem yapmayı ve kredi kullanmayı seven ABD ve Asya’daki zengin müşteriler UBS’in yatırım bankacılığı ve borsa alanındaki gelirlerini üreten önemli bir kaynak konumunda.

ECB faizi 50 baz puan artırdı

 

BoE faizi 50 baz puan artırdı

 

Deutsche Bank'ın kârı beklentileri aştı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)