BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAVM'lerin 13 milyar dolarlık borç çıkmazı!----

AVM'lerin 13 milyar dolarlık borç çıkmazı!

AVM'lerin 13 milyar dolarlık borç çıkmazı!
21 Eylül 2022 - 08:13 www.finansgundem.com

Kira gelirlerinin banka borçlarına yetmediğini belirterek kamudan düzenleme talep eden AVM'ler, sektör ticari gayrimenkul kira rejiminin de faaliyete geçirilmesini istiyor.


Kira ve ortak alan giderlerinde yapılan düzenlemeler ile son yıllarda AVM yatırımlarının değerinin yüzde 47 oranında gerilediğine dikkat çeken sektör temsilcileri, gelirlerin 3.4 katına ulaşan finansman giderleri için devletten düzenleme istedi.

Toplam 13 milyar dolarlık banka borçlarının yüzde 75'inin vadesinin önümüzdeki 3 yıl olduğunu aktaran Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, “AVM'ler olarak birinci önceliğimiz hayatta kalmak için kira geliri elde etmek. Ancak hayata geçen regülasyonlar, gelirimizin sürekli düşmesine yol açtı. Ticari gayrimenkul kira rejiminin bir an önce birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'ye de getirilmeli. AVM'ler kredi döndürmek için bankalar ile görüşüyorlar ama adaletli bir durum yok. Tüm sektörlere el atıldı. AVM sektörü ile de işbirliği yapılarak bunların düzenlenmesini talep ediyoruz” dedi.

"AVM'LER BORÇLARINI ÖDEYEMEZ HALE GELDİ"

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre; 2018'de yapılan düzenleme ile AVM'lerin finansal giderlerinin kiralara oranının 3.41 katına çıktığını ve borçlu AVM'lerin borçlarını ödeyemez hale geldiğini anlatan Altaş, “2019'da borçlar kanunda yapılan değişiklikle kirada TÜFE 12 aylık ortalama şartı getirilmişti. Bu ortalamayla kira artışları yüzde 114 oldu. Oysa normal enflasyon oranında artış olsaydı yıllık bazda bu oran 167, döviz ile devam etseydi de 282 olacaktı. AVM'lerin değeri Euro bazında yüzde 47 düştü” bilgisini verdi.

KİRALARIN DÖVİZE ENDEKSLENMESİ GEREKLİ

Sektördeki sorunların tespiti ve çözümü için hazırlanan raporu aktaran Ernst and Young Türkiye Şirket Ortağı İlhami Koç, AVM'lerin gelirleri ile borçlarının faizlerini bile ödeyemediğine işaret etti. Gelirleri TL borçları döviz üzerinden olan AVM'lerin kur uyumsuzluğu etkisinde olduğunu ve devletin regülasyonlarının burada etkili olduğunu kaydeden Koç, sorunun çözümü için de kamu müdahalesinin gerekli olduğunu dile getirdi. Koç, burada TL'ye dönüş ve kiraların dövize endekslenmesinin çözüm olabileceğini belirtti.

AVM Ortak Alan Yönetmeliği, bir kez daha mahkemeye taşınacak

 

AVM ciro endeksi yüzde 23,1 arttı

 

AVM'ler borçların ödemekte zorlanıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)