BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAstraZeneca krizi büyüyor! AB Putin'e gidiyor...----

AstraZeneca krizi büyüyor! AB Putin'e gidiyor...

AstraZeneca krizi büyüyor! AB Putin'e gidiyor...
16 Mart 2021 - 13:25 www.finansgundem.com

Korona virüse karşı üretilen ilk aşılardan biri olan AstraZeneca'nın kullanımı birçok Avrupa ülkesinde ciddi yan etkiler nedeniyle askıya alınırken, Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V aşısı için İtalya, Fransa ve Almanya gibi ülkeler harekete geçti.

Kovid-19'a karşı geliştirilen ilk iki aşıdan olan Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımı AB'nin en büyük ülkelerinde, kanda pıhtılaşma yaratıp derin damar tıkanıklığı ve Akciğer Embolisi gibi hastalıkların riskini artırıyor olabileceği kuşkusuyla geçici olarak durduruldu.

BBCTürkçe'deki habere göre; Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Oxford-AstraZeneca aşılarını geçici olarak durdurma kararı alan Avrupa Birliği ülkelerine çağrıda bulunarak, aşılamaya devam etmelerini istedi.

DSÖ, aşıyla kanda pıhtılaşma riski arasında bir bağlantı bulunmadığını söyledi. Bugün, hem DSÖ hem EMA konuyla ilgili son verileri değerlendirmek için bir araya gelecek.

AstraZeneca AB ve Birleşik Krallık'ta 17 milyon kişiye bu aşıdan yapıldığını, yalnızca 40'tan az kişide bu sağlık sorununun görüldüğünü söylüyor.

18 ülkede kullanımı askıya alınan Oxford/AstraZeneca aşısına ilişkin Avusturya Sağlık Bakanı Rudolf Anschober, Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) çağrıda bunularak, "AstraZeneca’nın kullanımı konusunda nihai bir karar vermelidir” dedi.

Korona virüs (Kovid-19) salgınına karşı geliştirilen Astrazeneca'da "pıhtı riski" tartışmaları nedeniyle 18 ülke kullanımı askıya aldı. Avusturya Sağlık Bakanı Rudolf Anschober, Avrupa’nın birçok ülkesinde kullanımı askıya alınan AstraZeneca aşısı için Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) nihai karar alma çağrısında bulundu. Anschober, “İyi haber, AstraZeneca aşısı işe yarıyor. Ancak yan etkilerine dair endişeler, AB seviyesinde incelenmeli. EMA, AB’de AstraZeneca’nın kullanımıyla ilgili tüm verileri topluyor ve tüm verilere sahip. Bu nedenle AstraZeneca’nın kullanımı konusunda nihai bir karar vermelidir” çağrısında bulundu.

ASTRAZENECA'DAN AÇIKLAMA

AstraZeneca’dan yapılan açıklamada, aşının kan pıhtılaşmasına yol açan bir yan etkisinin bulunmadığı ifade edildi. AstraZeneca, Avrupa ve İngiltere’de aşının uygulandığı 17 milyon kişinin verilerinde böyle bir yan etkiye rastlanmadığı ifade edildi.

İSVEÇ DE AŞIYI ASKIYA ALAN ÜLKELER ARASINA KATILDI

Avrupa’da 4 ülke daha Oxford/AstraZeneca’nın aşısının kullanımını askıya aldı. Aralarında Danimarka, Norveç, İrlanda, Estonya, Hollanda, Bulgaristan, İzlanda, Litvanya, Lüksemburg, Portekiz gibi ülkelerin bulunduğu listeye dün Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya da eklenirken, bugün de İsveç, AstraZeneca aşısının kullanımını olası yan etkilere karşı askıya aldığını duyurdu. 

DSÖ: YAŞANANLARLA AŞILAR ARASINDA BAĞLANTI BULAMADIK

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), söz konusu iddialar ve kullanımın durdurulması sonrası önemli bir açıklamada bulundu. DSÖ’nün üst düzey yetkililerinden Soumya Swaminathan, aşının kullanılmaya devam etmesini isterken, “İnsanların panik yapmasını istemiyoruz. Ülkelere AstraZeneca aşısı uygulamaya devam etmelerini öneriyoruz. Şu ana kadar yaşananlarla aşılar arasında bir bağlantı bulamadık” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON'DAN GÜVENCE

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon yaptıkları açıklamalarda aşının etkili ve güvenli olduğunu savunmuş, Birleşik Krallık'ın bu aşıyı en fazla uygulayan ülke olduğunun altını çizerek aşılama sonrası bahsi geçen hiçbir yan etkinin görülmediğini buna kanıt olarak göstermişti.

İTALYA'DA 'CİNAYET' SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

Öte yandan İtalya'da savcılar AstraZeneca aşısı yaptırdıktan sonra hayatını kaybeden müzik öğretmeni için 'cinayet' suçlamasıyla dava açtılar. 57 yaşındaki öğretmen Sandro Tognatti aşı yaptırdıktan bir gün sonra hayatını kaybetmişti. Mahkeme Sandro Tognatti'nin ölümünün aşıyla bağlantısını inceleyecek.

Almanya'da ise sağlık bakanlığı AstraZeneca aşısının kullanımının durdurulması kararının ülkenin aşılarla ilgili düzenleyici kurumu Paul Ehrlich Enstitüsü tarafından alındığını, kurumun hali hazırda aşı yaptırdıktan sonra beyinlerinde pıhtı oluşan 7 vakayı incelediğini açıkladı.

(İtalya'da aşı yaptırdıktan sonra hayatını kaybeden müzik öğretmeni Sandro Tognatti)

ÇARE SPUTNIK V Mİ?

Tüm bu gelişmelerden sonra Avrupa Birliği'nde ise flaş bir karar geldi. AstraZeneca sşısından vazgeçme ihtimali üzerine Avrupa'da gözler Rusya'nın aşısı Sputnik V'e çevrildi.

Avrupa'daki fabrikalar Rus aşısının üretimi için harekete geçerken aşılama kampanyasını baltalayan bu krizi aşarak Kovid-19 mücadelesini hızlandırmayı umuyor. Sputnik V aşısının fonlamasını da yapan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu'nun başkanı Kirill Dmitriev, bugün yaptığı flaş açıklamada İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya ile üretim anlaşmasına varıldığını açıkladı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Sputnik V aşısına onay verir vermez üretime başlamaya hazır olmak isteyen fabrikalardan bahseden Dmitriev, bunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için tam bir 'PR' (halkla ilişkiler) darbesi olacağını ileri sürdü.

EMA: AstraZeneca'nın faydaları risklerinden fazla

 

AstraZeneca aşısını askıya alan ülke sayısı 21'i buldu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)