BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAşılar delta varyantına karşı ne kadar etkili?----

Aşılar delta varyantına karşı ne kadar etkili?

Aşılar delta varyantına karşı ne kadar etkili?
22 Temmuz 2021 - 12:08 www.finansgundem.com

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, İki doz Pfizer-BioNTech, Delta varyantını önlemede yüzde 88, aynı oranda uygulanan AstraZeneca ise yüzde 67 oranında etkili oldu.

New England Journal of Medicine'de yayınlanan araştırma, iki doz Pfizer/Biontech veya AstraZeneca'nın kovid-19 aşısının korona virüsün Delta varyantına karşı da en az daha önce baskın olarak görülen Alfa'da olduğu kadar etkili olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, Pfizer'in iki dozunun Delta varyantının semptomatik etkileri önlemede yüzde 88 oranında etkili olduğu görüldü. Bu oranın da Alfa varyantına karşı yüzde 93,7'ye kıyasla, büyük ölçüde aynı olduğu belirtildi.

AstraZeneca aşısı daha önce tahmin edilenden daha etkili

İki doz AstraZeneca aşısının ise daha önce tahmin edilen yüzde 60 etkinlik oranının aksine Delta varyantına karşı yüzde 67 oranında etki gösterdi. Aşı, Alfa varyantına karşı ise yüzde 74,5 etkiliydi.

Çalışmanın ayrıca İngiltere Halk Sağlığı (PHE) tarafından mayıs ayında Kovid-19 aşılarının etkinliği hakkında yapılan araştırmaları doğrular nitelikte olduğu belirtildi. PHE, daha önce her iki aşının da ilk dozunun Delta varyantından kaynaklanan semptomatik hastalığa karşı yaklaşık yüzde 33 etkili olduğunu açıklamıştı.

Diğer aşılar da etkili

Euronews'in haberine göre çalışmanın sonucunda ayrıca, bir doz Pfizer aşısının yüzde 36, bir doz AstraZeneca aşısının da yaklaşık yüzde 30 etkili olduğu görüldü.

ABD'nin Boston kentindeki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nden araştırmacılar da laboratuvar sonuçlarına dayanarak, tek dozluk Johnson & Johnson aşısının Delta'ya karşı yüksek oranda antikor ürettiği ve bağışıklık süresinin de yaklaşık sekiz ay sürdüğünü açıklamıştı.

Haziran ayında Rusya'nın Sputnik aşısının, oldukça bulaşıcı Delta varyantına karşı yaklaşık yüzde 90 etkili olduğunu duyurulmuştu.

Sputnik'i geliştiren Moskova'daki Gamaleya Enstitüsü yetkilisi Denis Logunov, Delta varyantı etkinlik rakamının dijital tıbbi ve aşı kayıtlarına dayanılarak hesaplandığını belirtmişti.

Ancak aşı halen Dünya Sağlık Örgütü'nün onayını almış değil.

4 ilaç devi rekor tazminat ödeyecek

 

DSÖ: Delta varyantının yoğunluğu bin 200 kat fazla

 

Vakalar artıyor! Korona alarmı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)