BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAşıda sevindiren sonuçlar: Uzun Kovid müjdesi!----

Aşıda sevindiren sonuçlar: Uzun Kovid müjdesi!

Aşıda sevindiren sonuçlar: Uzun Kovid müjdesi!
20 Ocak 2022 - 14:06 www.finansgundem.com

Uzun Kovid'i mercek altına alan bilim insanları tabiri caizse umutları yeşerten bir sonuca ulaştı. Henüz hakemli bir heyet tarafından incelenmeyen ön bulgulara göre, korona virüs aşısı uzun Kovid'e karşı da koruma sağlıyor.


2019'un son günlerinde hayatımıza giren ve milyonlarca cana mal olan korona virüs ile mücadele son sürat devam ediyor. Kovid-19'a karşı elimizdeki en güçlü silah ise aşılar. Aşılar enfeksiyon riskini ciddi oranda azaltırken kişini virüs kapmasına rağmen hastalığı hafif atlatmasında kilit rol oynuyor.

Hürriyet'teki habere göre; Korona virüse yakalanıp iyileşen kişilerin bir kısmı ise uzun kovid adı verilen semptomlarla boğuşuyor. İsrail'de yapılan bir araştırma uzun Kovid için umutları yeşerten bir sonuca ulaştı. Araştırma korona virüs aşısının akut hastalık riskini azaltmanın yanı sıra uzun Kovid'e karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini öne sürdü.

Bar-Ilan Üniversitesi'nde görev alan uzmanlar araştırma kapsamında Mart 2020 ile Kasım 2021 arasında binlerce kişiyi mercek altına aldı.

Ön sonuçları yayınlanan çalışmada bulgular ile ilgili şu ifadelere yer verildi;

'En az iki doz Kovid-19 aşısı ile aşılama, akut Kovid-19 sonrası en yaygın semptomların bildirilmesinde önemli bir azalma ile ilişkilendirilmiştir. Sonuçlarımız, Kovid-19 aşısının akut hastalık riskini azaltmanın yanı sıra uzun süreli Kovid-19'a karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir.'

Henüz hakemli bir bilim heyeti tarafından incelenmeyen çalışmanın kesin sonuçlarının önümüzdeki dönemde açıklanacağı belirtildi.

DÜNYADA 100 MİLYON İNSANI ETKİLİYOR

Öte yandan Michigan Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından Kasım ayında yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapında 100 milyon kadar insan uzun Kovid’li. Mayo Clinic'e göre uzun Kovid teşhisi bir Kovid -19 enfeksiyonunun etkilerinin dört haftadan fazla sürmesi halinde konuyor.

BELİRTİLER DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Yaşlı insanlar ve ciddi tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerin uzun süreli Kovid yaşama olasılığı en yüksek olsa da, birçok genç ve sağlıklı insan da ilk Kovid-19 teşhisinden sonra haftalar hatta aylar boyunca kendilerini iyi hissetmediklerini bildiriyor.

Uzun süreli Kovid belirtileri vakalar arasında değişiklik gösteriyor, ancak öncelikli semptomlar yorgunluk, beyin sisi, kas veya eklem ağrısı, nefes darlığı, uyku güçlüğü ve depresyon veya kaygıdan oluşuyor.

Omikron'da umut veren 'Delta' çalışması!

 

Omikron'u umursamadılar: Maske ve aşı kartına son!

 

Aşı karşıtı Djokovic'in Kovid-19 yatırımı ortaya çıktı!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)