BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAşıda kritik soru: Stoklar yetmezse farklı aşılar korur mu?----

Aşıda kritik soru: Stoklar yetmezse farklı aşılar korur mu?

Aşıda kritik soru: Stoklar yetmezse farklı aşılar korur mu?
02 Ocak 2021 - 12:51 www.finansgundem.com

Korona virüs aşılama çalışmaları başladı ama bu süreçte yeterli stok bulunmaması tartışmaları artıyor. Ülkelerin çözüm arayışları sürerken, İngiltere'nin iki dozu farklı aşılarla uygulama planına ABD'den uyarı geldi.

Korona virüs pandemisi dünya genelinde hız kesmeden yayılıp, can almaya devam ediyor. Diğer yandan da virüsün mutasyon endişe yaratıyor. Zamanla yarışarak virüse karşı geliştirilen aşılar birer birer onay alsa da, asıl sorun üretim kapasitesi ve stoklar.

Pfizer ile birlikte ilk onay alan aşıyı geliştiren BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, dün bir tartışmanın fitilini ateşledi. Mevcut onaylı aşıların eksikliği nedeniyle üretim ve dağıtım sürecinde büyük boşluk oluşabileceğini söyleyen Şahin, “Başka aşılara onay verilene kadar bizim aşımızın tedariğinde boşluklar oluşabilir. Şu an durum çok iyi gözükmüyor. Piyasada onaylı aşı eksikliği olduğu için bir boşluk oluştu ve bunu da bizim aşılarımızla doldurmaya çalışıyoruz. Diğer aşılar gelene kadar sorunlar yaşanabilir” dedi.

KIŞ BOYUNCA SÜRECEK

Pfizer-BioNTech aşısını geniş çaplı olarak uygulamaya başlayan ilk ülke İngiltere, bu sorunu aşmak için farklı yöntemler denemeye girişti. İngiltere’nin Baş Sağlık Danışmanı Prof. Dr. Chris Whitty, “Aşıya en çok ihtiyaç duyanların ulaşma oranını artırmalıyız. Şu an global olarak aşıya ulaşmak en büyük engel. Bu durum kritik önem taşıyan kış döneminde sorun olmaya devam edecek” diye konuştu.

KAÇ HAFTA: 3 MÜ, 12 Mİ?  

Bu kapsamda İngiltere’de normalde üç hafta arayla uygulanması gereken iki dozun süresi 12 haftaya çıkarıldı. İki doz arasındaki süre uzatılarak, daha çok kişiye ilk doz aşının vurulması ve bağışıklık oluşturulması hedefleniyor. Ancak üreticiler, aşının her iki dozu uygulandığında yüzde 90’ın üzerindeki başarı oranına ulaşıldığını savunuyor.

Öte yandan İngiltere’de değerlendirilen bir başka yöntem ise iki dozu farklı aşılarla tamamlamak. Ülkede halihazırda Pfizer-BioNTech aşısı ile Oxford-AstraZeneca’nın geliştirdiği aşıya onay verildi. İngiliz sağlık yetkilileri, ilk dozu Pfizer-BioNTech aşısından alan bir kişinin, ikinci dozu Oxford-AstraZeneca aşısıyla tamamlamasına izin verecek. Bu şekilde aşıya erişimin artmasını hedefleyen uzmanlar, bağışıklık seviyesinin de artmasını umuyor.

GÜVENLİK TARTIŞMASI

Ancak plana karşı çıkanlar da var. Cornell Üniversitesi’nden aşı uzmanı John Moore, bu konuda henüz bir veri olmadığını söylerken, yetkililerin bilimi arka plana atarak içlerinde bulundukları durumdan kurtulmaya çalıştıklarını öne sürdü.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri de (CDC) aşıların karıştırılmaması gerektiğini açıkladı. CDC’den yapılan açıklamada, “mRNA bazlı Kovid-19 aşıları birbirleriyle ya da diğer aşılarla kullanımda karıştırılmamalıdır. Bu tip karma kullanımın güvenliği ya da etkinliği henüz değerlendirilmedi” ifadeleri kullanıldı.

HAFTADA 2 MİLYON DOZ

İngiltere’den geçtiğimiz günlerde onay almayı başaran Oxford-Astrazeneca aşısının üretiminde yer alan bir yetkili, stok yetersizliği iddialarına katılmadığını söyledi. İngiliz basınına ismini vermeden konuşan yetkili, “Gelecek hafta toplam 1 milyon aşı hazır olacak. Ondan sonraki süreç çok daha hızlı ilerleyecek. Ocak ayının üçüncü haftası, 2 milyon doz haftalık kapasiteye ulaşacağız” diye konuştu.

Koca: Yerimiz de, cevabımız da var!

Türkiye'de çoğunluk aşı yaptırmayı düşünüyor

Dünya genelinde Kovid-19 can kayıpları artıyor

55 milyon aşı enjektörü satın alacak

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)