BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAsgari ücrette yüksek zam formülü----

Asgari ücrette yüksek zam formülü

Asgari ücrette yüksek zam formülü
29 Kasım 2021 - 08:27 www.finansgundem.com

Milyonlarca çalışanın gözü 2022 zammı ile geçerli olacak asgari ücret maaş tutarına çevrilmişken Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Aralık'ta toplanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Aralık'ta toplanıyor. İşçi sendikalarının zam oranın ilk toplantıda belirlenmesi konusundaki çağrısına Bakanlık ile işveren sendikasından da olumlu sinyal geldi. Asgari ücretin 4 bin liraya yaklaşması için yapılan tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması da dâhil bütün seçenekler çalışılıyor.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in tüm kesimlerin görüşlerinin alındığı asgari ücrete yönelik anket sonuçlarını yarın AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'la paylaşması bekleniyor.

Milyonlarca çalışanın ve işverenin gözü Çarşamba günü ilk toplantısını yapacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na çevrilirken Türkiye yoğun bir ekonomi gündemine sahne olacak. Türkiye İstatistik Kurumu üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıklayacak. İhracat ve enflasyon rakamları da aynı gün duyurulacak.

İŞÇİ VE İŞVEREN KESİMİ BİR ARAYA GELİYOR

Komisyon ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yüz yüze gerçekleştirecek. Toplantıda yeni yıldan itibaren geçerli olacak artış için işçi ve işveren kesimi temsilcileri bir araya gelecek.

TÜM TARAFLAR TEMSİL EDİLİYOR

Komisyon toplantısı öncesi işçi ve işveren sendikaları arasında da sıcak trafik sürdü. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol Cuma günü Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı ziyaret ederek asgari ücret, asgari ücret işveren teşviki konularını değerlendirdi. Zam masasında işçileri Türk-İş, Hak-İş, DİSK işvereni de TİSK temsil ediyor.

BEKÂR ÇALIŞANIN YAŞAM MALİYETİ 3903 TL

Bakan Bilgin zam oranının enflasyonun üzerinde olacağı mesajını verirken görüşmelerde vergi indirimi dahil birçok seçenek masada olacak. Bakan bilgin, toplumun beklentilerine karşılık verecek bir asgari ücret konusunda işçi kesimi ile uzlaşı içinde oldukları mesajı verirken güçlü bir zam beklentisi oluştu. Hükümet asgari ücreti yukarı çıkarmak için vergiler dâhil çok yönlü bir çalışma yürütüyor.

VERGİ KALEMLERİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Türk-İş, işçinin talebine ilişkin henüz bir rakam ifade etmese de bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyetini 3 bin 903 lira olarak hesapladı. Brüt 3 bin 577 lira olan asgari ücretten yapılan 751 liralık kesintinin (SGK primi, işsizlik sigortası primi, gelir vergisi ve damga vergisi) alınmaması ya da asgari ücretten kesilen vergi kalemlerinin sayısının düşürülmesi gibi seçenekler çalışılıyor.

Bakan Bilgin, Komisyon toplantısı öncesi Bakanlığın 2500 çalışana yönelik yaptığı asgari anket ücret tespitine yönelik anket sonuçlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'la paylaşacak. Bakan Bilgin, AK Parti MYK'da konuya ilişkin bir sunum yapması bekleniyor. Sendikalar asgari ücretin ilk toplantıda belirlenmesi yönünde mesajlar verirken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücretin süresi gelmeden ne olacağını açıklayacağını söyledi.

2022 ASGARİ ÜCRET NET VE BRÜT NE KADAR OLUR?

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Yapılan açıklamalar ve sosyal medyada yapılan anketlerde yüzde 25-30 artış tahminleri ön plana çıkıyor. Yüzde 25'lik zamma göre brüt asgari ücretin 4.471 liraya net asgari ücretin de 3.532 liraya, yüzde 30'luk zamma göre brüt asgari ücretin 4.650 liraya, net asgari ücretin de 3.673 liraya çıkması bekleniyor. Her iki oran dikkate alındığında asgari ücretin 3.500 ile 3.750 lira arasında olacağı tahmin ediliyor.

Gelir Vergisi Kanunu 103. maddeye göre; asgari ücretli bir işçinin, ücret matrahının yıllık 24 bin TL'yi aştığı ay ve takip eden diğer aylarda, ücretinin bir sonraki vergi diliminde yüzde 20 üzerinde vergilendirilmesi gerekiyor. Bu yıl için asgari ücrette işveren payı 554,51 TL, işveren işsizlik sigorta primi 71.55 TL'yi buluyor. Böylece 2021 yılı rakamlarına göre asgari ücretin işverene maliyeti 4 bin 203,56 TL oluyor.

Asgari ücret görüşmeleri başlıyor

 

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Sercan29 Kasım 2021 13:35

  Asgari ücretin artıp artmamasının artık bir önemi kalmadı dövize ayarlanması gerekir çünkü tl nin artık hiçbir önemiyok yok ettiler 500 dolar yaparak uzun yıllar insanlar huzura kavuşur enflasyonda sıfırlanır ülkede millette rahatlar

 • Berber Bekri 29 Kasım 2021 11:34

  Yaw sanki dolarla maaş alıyor asgari ücretli zam yapılması demek enflasyonun yükselmesi demektir %3 ilk yarı %3 de ikinci yarı zam yapılması uygundur ekonomik kurtuluş savaşı verirken zam almak da nedir? Yazıktır günahtır zam zam zam hatta bu savaşı kazanmak için 0 zam en münasibidir...Haydi Türkiye ileri..Durmak yok yola devam...Yetmez ama EVET...

 • Volkan29 Kasım 2021 11:21

  Asgari ücret en az aylık 500 dolar seviyesinde olmalı. Öte yandan ıvır zıvır bir sürü iş var. Saatlik ücret esas olmalı o da kabaca 5 dolar olabilir. Saatlik çalışma ücretinin yüksek olması normal, boya badana temizlik vs bir sürü, bir veya bir kaç gün süren iş var onlar için de günlük bir ücret olabilir. O da saatlik ücret ile aylık ücret arasında bir yerde olmalı. Mesela maçda güvenlik sağlayan elemanlara saatlik ücret üzerinden anlaşma olmalı ya da tamirat vs işlerinde.

 • Erol g.29 Kasım 2021 10:22

  DÖVİZ KURLARINDAKİ DÜŞÜŞ DE HESAPLAMAYA DAHİL EDİLMELİ PARAMIZDAKİ DÖVİZ KURLARI VEYA GRAM ALTIN KARŞISINDA HER YÜZDE 10 DEĞER KAYBINDA ASGARİ ÜCRET MAAŞLAR EMEKLİ MAAŞLARI GÜNCELLENMELİDİR PARAMIZIN DEĞER KAYBININ SORUMLUSU ÇALIŞANLAR EMEKLİLER DEĞİLDİR

 • Türkoğlutúrk29 Kasım 2021 10:15

  Zamanında çalıştığım firmaya sendika getirirlerken yapmayın dedim sonuç satılan işçi sendika başkanına verilen villa.almadim demesin eşine villayı ben gezdirdim

 • Mucise Reis ;)29 Kasım 2021 09:58

  cumhuriyet ve osmanlı tarihinin en büyük zammını yaptık zart zurt :D alkış.... bakıyorsun 1  küçük altın alıp birikim yapamıyorsun.. nasıl tarihi artışsa bu :D 1gr altın alıp birikim yapamıyorsun . yada 100 usd para biriktireyimn yastık altına atayım diyemıyorsun. Böyle herşeyleri alkışlaya alkışlaya millet yokluga düştü. biraz uyaranı terörsit vatan haini ilan ettiler. sendıkaları işleyişi bozdular. ekonomı bozuldu

 • Vatandaş29 Kasım 2021 09:28

  Sendikaları kapatın TL değer kazanır sendikacılar iş yapmıyor sürekli gezi halinde ye iç yat ülke kurtarıyorlar. İstanbul sözleşmesi nasıl iptal edildiyse sendika işleri de iptal edilsin mal varlıkları tmsf ye devredilsin.

 • ASTOR29 Kasım 2021 09:07

  türk iş hak iş bunların işciyle alakası yok. bunlar şunu istiyoruz diyemezler. bunu bilen işçi hala ne diye bunlardan umut bekliyor.BU ÜLKEDE birtek sendika var DİSK

 • ARİF29 Kasım 2021 09:03

  YÜKSEK ZAM DEDİKLERİ MESELA 4,000 TL PATRON LÜKS İÇİNDE HAYAT SÜRERKEN SİZE VERECEKLERİ BU VEYA BİRAZ FAZLA NE BEKLİYORSUNUZ KÖLE İŞÇİ ZİHNİYETİ VAR İKEN BAŞKA BİR ŞEY BEKLENEMEZ ÜLKEYE ZENGİNLER YÖNETTİĞİ İÇİN FAZLASI OLMAZ O AZICIK PARAYI BİLE TİTREYEREK VERİRLER GERÇİ ASKARİ ÜCRETLİNİN ÇOĞU BUNU HAK EDİYOR VE KABULLENİYOR YAPACAK BİR ŞEY YOK

 • Bika29 Kasım 2021 08:58

  Siyasi iktidar yaklaşık son 10 yıldır 2023 yılında kişi başı başı milli gelirin 25 000 dolar olacağını söyleyerek seçimlere gitti. Başkanlık sistemine geçtiğinden bu yana hızla yoksullaşan Türkiye'de, emeğinden başka geliri olmayanları enflasyona ezdirmeyecek asgari ücret verilmeli.