BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaAraştırma: Anoreksiya beyin yapısında değişikliğe neden olabilir----

Araştırma: Anoreksiya beyin yapısında değişikliğe neden olabilir

Araştırma: Anoreksiya beyin yapısında değişikliğe neden olabilir
13 Haziran 2022 - 10:57 www.finansgundem.com

Yıkıcı ve potansiyel olarak ölümcül bir yeme bozukluğu olan anoreksiya nervoza hakkında yapılan yeni bir çalışma, bu yeme bozukluğunun beyin yapısı ve sağlığına etkisini inceledi.

Ruh sağlığı sorunlarına bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri anoreksiya nervoza. Bilim insanları, anoreksiyaya neyin neden olduğu konusunda henüz tam bir sonuca ulaşamamışken, dünya çapında milyonlarca insanın yakalandığı hastalığın etkileri hakkında yeni bir çalışma yapıldı.

Anoreksiyalı kişilerde beyin bir nevi küçülüyor

Araştırmacılar, 22 farklı lokasyondan toplanan toplam bin 648 kadın beyin taramasına (bunların 685’i anoreksiya nevroza) dayanarak, anoreksiyalı kişilerde kortikal kalınlık, subkortikal hacimler ve kortikal yüzey alanında azalma saptadı. Yani anoreksiyalı kişilerde beyin bir nevi küçüldü.

Birleşik Krallık'taki Bath Üniversitesi'nden psikolog Esther Walton, "Bu çalışma için dünya çapındaki araştırma ekipleriyle birkaç yıl boyunca yoğun bir şekilde çalıştık. Anoreksiyalı insanlardan alınan binlerce beyin taramasını birleştirebilmek, bu bozukluğu karakterize edebilecek beyin değişikliklerini çok daha ayrıntılı olarak incelememize izin verdi" ifadelerini kullandı.

Beyin yapısındaki değişiklikler tersine çevrilebilir

Biological Psychiatry'de yayınlanan araştırma, bu hastalığı mümkün olduğunca erken bir aşamada tedavi etmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Araştırmalar tipik olarak bilişsel davranışçı terapiyi içeren anoreksiya tedavilerinin beyindeki bu değişikliklerin bazılarını muhtemelen tersine çevirebileceğini ispatladı.

Walton, "Hastalarda gözlemlediğimiz beyin yapısındaki büyük azalmaların, iyileşme yolunda olan hastalarda daha az farkedilir olduğunu bulduk. Bu iyi bir işaret, çünkü bu değişikliklerin kalıcı olmayabileceğini gösteriyor. Doğru tedavi ile beyin kendini toparlayabilir" dedi.(ScienceAlert)

Kovid, çocuklarda ‘yeme bozuklukları’na sebep olabilir

Yeme bozukluğundan korunmanın 5 yolu

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)