BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemArabulucukta 2018 ücret tarifesi belli oldu----

Arabulucukta 2018 ücret tarifesi belli oldu

Arabulucukta 2018 ücret tarifesi belli oldu
30 Aralık 2017 - 08:32 www.finansgundem.com

1 Ocak'ta hayata geçecek tarifeye göre, yeni yılda taraf başına ilk üç saatte 140 lira ödenecek, takip eden her saat için ise 100 lira eklenecek. Bu rakamlar ticari uyuşmazlıklarda yaklaşık ikiye katlanıyor

Özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde görev alan, arabulucular siciline kayıtlı kişilere arabuluculuk faaliyetleri için 2018 yılında yapılacak ödemeye ilişkin asgari ücret tarifesi belli oldu.

'2018 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, özel hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla  çözümlenmesinde, arabulucu ile uyuşmazlığın tarafları arasında geçerli bir ücret  sözleşmesi yapılmadığında veya ücret miktarı konusunda arabulucu ile taraflar  arasında ihtilaf bulunan durumlarda 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında  Arabuluculuk Kanunu, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği ve  bu tarife hükümleri uygulanacak.

Bu tarifedeki ücretlerin altında arabuluculuk ücreti  kararlaştırılamayacak. Aksine yapılan sözleşmelerin ücrete ilişkin hükümleri  geçersiz sayılıp tarife hükümlerince ücret belirlenecek.

Somut bir uyuşmazlıkla ilgili arabuluculuk faaliyetinin yürütülmesi  sırasında yeni uyuşmazlık konularının ortaya çıkması halinde her bir uyuşmazlık  için ayrı ücrete hak kazanılacak.

Arabulucu, konusu para olan ve olmayan hukuki uyuşmazlıklarda farklı  tarifelere göre ücret alacak.

Tarifede yazılı olmayan hallerde söz konusu tarifenin birinci  kısmındaki diğer tür uyuşmazlıklar için belirlenen ücret verilecek.

Arabuluculuk ücretinin ödemesi, arabuluculuk faaliyetinin sona erdiği  tarihte yürürlükte olan tarife esas alınarak yapılacak.

Ücret tarifesi

Aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya taraf başına saatlik (ilk üç saate kadar) 140 lira, takip eden her saat için 100  lira ödenecek.

Bu ücret ticari uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 270, takip eden her saat için 210, ticari uyuşmazlığın taraflarının tümü sermaye şirketiyse saatlik (ilk üç saate kadar) 330, takip eden her saat için 250, diğer  tüm uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 170, takip eden her saat için  130 lira olacak.

Söz konusu tarife 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)