BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakAntalya’da 600 bin TL olan daire 3 yıl sonra 5 milyonu aştı----

Antalya’da 600 bin TL olan daire 3 yıl sonra 5 milyonu aştı

Antalya’da 600 bin TL olan daire 3 yıl sonra 5 milyonu aştı
16 Ocak 2023 - 17:35 www.finansgundem.com

Antalya Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hancıoğlu, kentteki konut ve kira artışlarına yönelik değerlendirmede, fiyatların geldiği son seviyeyi açıkladı. Hancıoğlu; “Son 3 yıl önce 600 bin TL olan bir daire, 5 milyonun üzerine çıktı' dedi


Antalya Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sacittin Hancıoğlu, yaptığı basın açıklamasında Antalya'da son dönemde emlak fiyatların ve kira artışlarına dikkat çekti.

Sözcü'den İsmail Akın haberine göre, Hancıoğlu; “Son 3 yıl önce 600 bin TL olan bir daire, 5 milyonun üzerine çıktı. Bu durum, emlak fiyatlarını da artırıyor. Özellikle öğrenciler, burada yaşayan halk için artık konut erişilemez hale geldi. Bu noktada dışsal ve içsel krizler kentleri farklı etkiliyor” dedi.

Çekici hale gelen Antalya'da konuta erişim problemi

“Ülkemiz özellikle komşu ülkelerdeki çatışmalar nedeniyle, ciddi oranda dış göç alıyor” diyen Hancıoğlu, “Özellikle öğrenciler, burada yaşayan halk için artık konut erişilemez hale geldi. Bu noktada dışsal ve içsel krizler kentleri farklı etkiliyor” dedi.

“Özellikle Antalya bir taraftan hem çekici oldu hem de burada yaşayanlar için çok ciddi konuta erişim problemini gündeme getirdi” diyen Hancıoğlu, “Dünyada en yüksek enflasyonuna sahip ülkelerden birinin vatandaşları olarak haftalardır gözümüz kulağımız 2023 asgari ücretindeydi” diye konuştu.

“Tabii bu artışı sadece asgari ücretli değil; işveren, firmalar hatta asgari ücretten yüksek kazananlar da merak ediyordu. Ücret net 8 bin 500 lira olarak açıklandı. Bu da yaklaşık yüzde 55’e yakın bir artışa denk geliyor” diyen Hancıoğlu, şöyle dedi:

“Matematikle arası kötü olmayan herkes bilir ki diğer ücretlerin bu kadar artmaması ücretlerin asgari ücrete yakınsaması anlamına geliyor. Bu duruma kamu çalışanları isyan etti ve refah payı talepleri yinelendi.”

‘Antalya’da bir dönüşüm gündeme gelebilir’

Kentin çok fazla göç aldığını söyleyen Hancıoğlu, “Orta ve aktif yaş grubu elbette burada tutunmaya çalışacak. Kendi bildiği işlerde çalışacak ya da kendi işini yaratıp, yeni sektörlerin oluşmasına da fırsat oluşturabilir. Ekonomik anlamda Antalya’da bir dönüşüm gündeme gelebilir. Şu anda böyle bir dönüşüme başlanmış durumda” dedi.

“Özellikle yabancıların tercih ettiği Hurma- Sarısu bölgelerine gittiğimizde, birçok küçük firma açıldığını görüyoruz” diyen Hancıoğlu, şöyle devam etti:

“Yazılım Mühendisliği, Ev tekstil veya estetik gibi konularda farklı imkanları gözlemleyebiliyoruz.

Bu kadar çok gelen grup bir sektörde çalışacak ve sektörel dönüşümü de beraberinde getirebilecek.

Eğer konuta erişim, yaşanabilirlik ve yaşam kalitesi anlamında yerel halk erişemezse; mevcut genç nüfusumuzu da kaybedebilme riskini barındırır.

Burada yaşayanların yaşam kalitesini artırarak, konuta erişilebilirliğini sağlamak diğer sektörleri de etkileyecektir.

Aynı zamanda genç nüfusu burada da tutabilecektir ki; biz de gelecekte bu noktada daha sürdürülebilir bir kent olabiliriz. Kendi yerel kültürümüzü ve yerel halkımızı da kaybetmeden farklılıklarımızla büyüyelim.”

Antalya turizmi yeni yıla rekorla başladı

 

Antalya’da cenaze masrafları cep yakıyor

 

Konut fiyatları yeniden yükselişe geçti

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.16 Ocak 2023 21:03

    KONUT ALIM SATIM DEĞERİ 5 MİLYON OLUNCA SATANDAN 100 BİN TL TAU HARCI ALINIR ALANDAN 100 BİN ALINIR TAPU HARÇLARINI EMLAK VERGİLERİNDE OLDUĞU GİBİ BELEDİYELER ALSA ALDIKLARI TAPU HARLARIYLA BELEDİYELER SOSYAL KONUTLAR YAPIP %50 ADEDİNİ DÜŞÜK GELİRLİLERE SATSALAR %50 ADEDİNİ DE KİRAYA VERİP DÜŞÜK GELİRLİLERİN DE SAĞLIKLI KONUTLARDA GÜVEN İÇİNDE YAŞAMALARI SAĞLANSA NE GÜZEL OLURDU