BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinAnne karnındaki bebeğin bile lahanadan yüzü ekşiyor----

Anne karnındaki bebeğin bile lahanadan yüzü ekşiyor

Anne karnındaki bebeğin bile lahanadan yüzü ekşiyor
23 Eylül 2022 - 16:03 www.finansgundem.com

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışma, lahana tadının anne karnındaki bebeklerin bile yüzünü ekşittiğini ispatladı.

İçerdiği vitaminler ve yüksek besleyici değerler sebebiyle sağlığa faydalarıyla bilinen lahana, malesef ki tadıyla sevilen sebzeler arasında bilinmiyor. Yapılan bir çalışma lahananın güçlü tadının fetüslerde dahi memnuniyetsizliğe yol açtığını ortaya çıkardı.

Durham Üniversitesi'nden araştırmacılar, anne karnındaki bebeklerin farklı tatlara nasıl tepki verdiğini inceledi. Ultrason taramasıyla yapılan araştırmada bebeklerin lahana gibi yiyeceklerin acı tatına yüzlerini ekşiterek tepki gösteriği anlaşıldı.

Psychological Journal dergisinde yayınlanan makalede bilim insanları, annenin tükettiği yiyecek ve içeceklerden oluşan tat ve kokuların, 32 ila 36. gebelik haftaları arasında bebeği çevreleyen amniyotik sıvıda bulunduğunu ifade etti.

Annelerden 4D ultrason görüntüleme sırasında herhangi bir şey tüketmemesini isteyen bilim insanları, denek anneleri iki gruba ayırdı. Birinci gruptaki annelere havuç tadı içeren bir kapsül, ikinci gruptaki annelere ise lahana tadı veren kapsül verildi.

Kapsüllerin verilmesinden sonra ultrasonda bebeğin nasıl tepki verdiğini gözlemleyen araştırmacılar, havuç kapsülü alan annelerin karnındaki bebeklerde gülümseme ifadesi, lahana kapsülü verilen annelerin bebeklerinde ise yüz ekşitme ifadesi tespit etti.

Makalede, "Tek dozluk bir kapsülün anne tarafından tüketimi yoluyla aktarılan tatlara ceninlerin verdiği tepkinin ilk doğrudan kanıtını, kare kare fetal yüz hareketlerini ölçerek raporladık" denildi.

Bebekler ne zaman görmeye başlar?

 

İstanbul-Manchester seferinde kız bebek dünyaya geldi

 

Gebelikte yapay tatlandırıcılı diyet bebekte obeziteyi tetikliyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)