BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiAmerikalılar seyahatten vazgeçemiyor----

Amerikalılar seyahatten vazgeçemiyor

Amerikalılar seyahatten vazgeçemiyor
10 Temmuz 2024 - 15:40 www.finansgundem.com

Pahalı olsa bile Amerikalılar seyahat tutkularından vazgeçemiyor.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amerikalılar, yüksek enflasyon nedeniyle birçok alanda harcamalarını kıssalar da buna seyahat dahil değil.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, yüksek enflasyon ve faiz oranları Amerikalıları aşırı harcama konusunda ihtiyatlı hale getirdi ve yeni bir ev gibi büyük satın alımları ertelemelerine ve yiyecek ve elektronik alışverişlerinde kesintiye gitmelerine neden oldu.

Vazgeçilmez seyahat

Barron’s’tan Sabrina Escobar’ın haberine göre, ancak Amerikalıların hâlâ harcamaktan mutlu oldukları bir alan var: Seyahat. Veriler, bu yazın yine rekor kıran bir sezon olmaya doğru ilerlediğini gösteriyor.

Amerikan Otomobil Birliği (American Automobile Association - AAA) bu yıl yaklaşık 70 milyon insanın evlerinden 50 milden fazla uzağa seyahat edeceğini tahmin ediyor. Bu arada Ulaştırma Güvenlik İdaresi (Transportation Security Administration) 27 Haziran'dan 8 Temmuz'a kadar 32 milyondan fazla insanı gözlemlemeyi bekliyor; bu, 2023'teki rekor seviyelere göre yüzde 5,4'lük bir artışa karşılık geliyor.

Uluslararası tatil yapma niyeti rekor seviyede

Lüks bir Big Island oteli olan Mauna Lani’de gelir yönetimi müdürü olan Ian Milley, tatil amaçlı seyahat edenlerin sayısının yıldan yıla yaklaşık yüzde 50 oranında arttığını ve birçoğunun daha uzun konaklamalar için rezervasyon yaptırdığını söylüyor.

İnsanlar artık daha uzaklara gitmeye daha kolay cesaret ediyor. Conference Board ve Mastercard Economics Institute verilerine göre uluslararası tatil yapma niyetlerinin rekor düzeyde olduğu görülüyor.

Woodstown, N.J.'den 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ava Hyland, geçen hafta sonu ilk kez Meksika'nın Cancún şehrini ziyaret ettiğini ve aylar süren planlamanın ardından ailesi ve bir grup aile dostuyla birlikte her şey dahil bir tesiste dört gün geçirdiğini ifade ediyor. Hyland, Barron's'la yaptığı görüşmede, “Hayatımda hiç bu kadar büyük bir tatile çıkmamıştım” şeklinde konuşuyor.

Pahalı ürünler yerine deneyimler, mallar yerine hizmetler

Tüketicilerin giderek fiyatlara duyarlı hale geldiğini ve geri kalan her şeyden vazgeçtiğini gösteren son veriler göz önüne alındığında, seyahate olan talebin artması sürpriz olabilir. Uzmanlar, seyahatlerin artmasının birçok nedeni olduğunu söylüyor.

Birincisi, iş gücü piyasası oldukça dirençli, bu da hanelerin ihtiyari harcamalar konusunda hâlâ rahat olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, Moody's Ratings analistlerinden Claire Li, pek çok Amerikalının pahalı ürünler yerine ‘deneyim’lere daha fazla para harcamayı tercih ettiğini yazıyor.

Geçen yaz dönemindeki Barbie-Taylor Swift-Beyoncé üçlüsünü hatırlatan Wedbush analisti Scott Devitt, paylaştığı notta, bu yıl sezonun Paris Olimpiyatları ve UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli etkinlikten yararlandığını yazıyor. Devitt, Paris'teki otel doluluk seviyelerinin, yaz olimpiyatları civarındaki tarihler için, Nisan ayındaki yaklaşık yüzde 60’lık seviyelerden yüzde 80'e yakın bir seviyeye yükseldiğini kaydediyor.

Li, bu tüketim eğilimlerinin yakın zamanda değişmeyeceğini ekliyor. Li, “Toplam harcamalar yavaşlasa bile, önümüzdeki birkaç çeyrekte tüketim artışının mallar yerine hizmet harcamaları tarafından desteklenmeye devam edeceğini öngörüyoruz” diyor.

Uçak biletlerinin ucuzlaması

Uçak biletlerinin ucuzlaması da insanları seyahat etmeye teşvik ediyor. Uçak bileti fiyatları iki yıldır yaşanan artışın ardından düşüş trendine girmiş durumda. En son tüketici fiyat endeksi raporuna göre, Mayıs ayında uçak biletleri bir yıl öncesine göre yüzde 5,9 oranında daha düşük seyretti. Fitch Ratings'in kıdemli direktörü Joe Rohlena, havayolları arasındaki yoğun rekabetin ‘ortalama uçak biletlerinin makul tutulmasına’ yardımcı olduğunu söylüyor.

Ucuzlayan sadece uçak bileti fiyatları da değil; genel seyahat masrafları da giderek ucuzluyor. Tüketici fiyat endeksine göre, araba ve kamyon kiralama fiyatları geçen yıla göre yüzde 8,8, otel fiyatları ise yüzde 1,7 oranında düşmüş durumda.

Yavaşlama, son iki yılda fiyatlarda yaşanan yükselişin ardından hoş bir soluklanma anlamına geliyor ve daha önce isteksiz olan yolcuları seyahat etmeye yönlendiriyor.

Nasıl yatırıma çevrilir?

Mastercard, seyahat etme konusunda güçlü bir istek olsa da tüketicilerin nasıl, ne zaman ve nereye gidecekleri konusunda daha stratejik davrandıklarını belirtiyor ve yatırımcıların trendden yararlanmayı düşünürken de aynı derecede mantıklı olmasını gerektiğinin altını çiziyor.

ABD Global Jets, yılın başından itibaren Mayıs ortasındaki son zirveye kadar yaklaşık yüzde 13 oranında artış gösterdi. O zamandan bu yana yatırımcıların yaşanan düşüşten ve tüketici harcamalarının yıl sonuna kadar dirençli kalıp kalmayacağından endişelenmeye başlamasıyla birlikte yaklaşık yüzde 8 oranında düştü.

Ancak Wedbush'tan Devitt'in belirttiği gibi, son veriler ve seyahat şirketlerinden gelen yorumlar, talebin sonbaharda yavaşlayacağını ancak uçurumun yakınında olmadığını ve sektördeki bazı sektörlerin hala gelişebileceğini gösteriyor.

Örneğin uluslararası seyahatin, Çinli turistlerdeki toparlanmanın yanı sıra yüksek gelirli tüketicilerin güçlü talebinden de büyük olasılıkla faydalanması bekleniyor. New York Fed'in Nisan ayında yaptığı harcama anketine göre, yılda 100 bin dolardan fazla kazanan hanelerin yaklaşık yüzde 50’si, gelecek dört ay içinde tatil harcamalarını artırmayı planladıklarını söylüyor.

Deutsche Bank analisti Michael Linenberg, bunun Delta Air Lines gibi kurumsal, uluslararası ve premium gelir segmentlerine daha açık olan havayolu şirketleri için iyiye işaret olduğunu yazıyor. Öte yandan, Frontier Group ve Spirit Airlines gibi yurt içi yolculara hizmet veren havayolları için ise daha fazla dezavantaj görüyor ve her iki hisse senedinin de elde tutulmasını öneriyor.

Sektörün en hızlı büyüyen segmentlerinden biri olan lüks seyahatin de güçlü kalması bekleniyor. Gerçekten de, zengin gezginlere yönelik bu yükselişten en çok, bu yılki ilk halka arzından bu yana hisseleri yüzde 18 oranında artan ve birçok analistin gelecekte daha fazla yükseliş öngördüğü Viking Holdings’in faydalandığı gözleniyor.

Düşük ve orta gelirli tüketiciler paralarının karşılığında en iyi getiriyi ararken emniyet kemerlerini bağlaması ve uzun vadeli bir trendin başında olunduğu ihtimalini değerlendirmesi gerekiyor.

 Uluslararası seyahat salgın öncesi seviyeye döndü Uluslararası seyahat salgın öncesi seviyeye döndü

 

Yurt içi seyahat harcamaları 0 arttıYurt içi seyahat harcamaları 0 arttı

 

Çin'de ülke içi seyahatler salgın öncesi seviyeyi aştıÇin'de ülke içi seyahatler salgın öncesi seviyeyi aştı

 

Hava yolu ile seyahat eden yolcu sayısı 214 milyonu geçtiHava yolu ile seyahat eden yolcu sayısı 214 milyonu geçti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)