BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaKripto ParalarAmerikalılar kripto paralara olumlu bakmıyor----

Amerikalılar kripto paralara olumlu bakmıyor

Amerikalılar kripto paralara olumlu bakmıyor
08 Aralık 2022 - 15:51 www.finansgundem.com

Kripto para piyasaları popülerliğini yitiriyor mu? En azından belli bir yaşın üzerindeki Amerikalılar için evet.

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto para piyasalarına olan güven giderek azalıyor. Son bir yılda kurumsal yatırımcıların kripto paralara olan ilgisi artmış olsa da, piyasalarda yaşanan çöküş ve iflaslar, özellikle bireysel yatırımcıların gözünü korkutuyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Amerikalıların sadece yüzde 8’i, kripto para birimleri hakkında olumlu düşünüyor. Bu oran, ayı piyasasında olan kripto para piyasası için gelecek anlamında oldukça iç karartıcı bir yüzdeye karşılık geliyor.

Destek yüzde 8

CNBC’den Steve Liesman’ın haberine göre, bir dizi kripto çöküşü, skandal ve iflastan sonra, CNBC All-America Ekonomi Araştırması (CNBC All-America Economic Survey) da çoğunluğun kripto para piyasalarında güçlü düzenlemelerin şart olduğunu düşündüklerini gösteriyor. Araştırmaya göre, Amerikalıların kripto para birimleri hakkındaki görüşleri de keskin şekilde bozuluyor.

Anket, Mart ayında yüzde 25 olan kripto para birimleri hakkında olumsuz görüşe sahip Amerikalıların oranının yüzde 43'e yükseldiğini gösteriyor. Olumlu düşünenlerin oranının ise yine Mart ayı verileriyle kıyaslandığında, yüzde 19'dan yüzde 8'e düştüğü ve tarafsız olanların oranının ise yüzde 31'den neredeyse yarı yarıya düşerek yüzde 18'e gerilediği görülüyor.

Kendini dijital varlık sınıfı olarak lanse eden ve birden fazla Super Bowl reklamı ve ünlü desteğiyle küresel arenada oldukça ses getiren bir tanınırlık yaratan ve destek bulan bir yatırım alanı için bu düşüş, oldukça dramatik olarak kabul ediliyor. Oysa, bu yılın başlarına kadar hakim olan bu popülerliğin birçok sıradan Amerikalıyı kripto para piyasalarına çektiği biliniyor. Anket, Mart ayı verilerine göre, Amerikalıların yüzde 16 olan halkın geçmişte kripto para birimine yatırım yapan, kripto alım satımı yapan veya kullananlarının oranının yüzde 16’dan yüzde 24’e yükseldiğini gösteriyordu. Ancak son yaşanan gelişmeler, bu oranlarda belirgin farklılıklar yaşanmasına neden olmuşa benziyor.

Yeniden güven kazanması zor

Ülke çapında 800 Amerikalı ile yapılan yeni anket, 26-30 Kasım tarihlerinde gerçekleştiriliyor ve +/- yüzde 3,5 hata payına sahip olduğu iddia ediliyor. Yeni anket verilerine göre, kripto yatırımcılarının yüzde 42'si, anketteki tüm yetişkinlerde geçerli olan yüzde 43'lük sonuçla uyumlu olarak, kripto paralar hakkında biraz veya çok olumsuz görüşe sahip bulunuyor. Arada yine de temel bir fark bulunuyor. Buna göre, kripto yatırımcılarının yüzde 17'si kripto paraları ‘çok olumsuz’ olarak değerlendirirken bu oran kripto para yatırımı olmayan katılımcılarda yüzde 47 olarak gerçekleşiyor.

Bu oranlar, ‘itibar’ kavramını varoluşunun merkezine koyan kripto paralar için kripto para endüstrisinin yatırımcıların gözündeki güvenilirliğini geri kazanması bakımından büyük bir sorun anlamına geliyor.

Yüzde 90 oranında perakende piyasası

Bitfury CEO'su Brian Brook, “Burası yüzde 90'lık bir perakende piyasası, bu da anne ve baba yatırımcıların duyarlılığının gerçekten önemli olduğu anlamına geliyor. Ve son 30 gün boyunca kelimenin tam anlamıyla her gün Wall Street Journal'ın ön sayfasında FTX hikayelerini okuduğunuzda... bunun yol açtığı şey, özellikle de görece piyasaya yeni girenler için korkutucu oluyor. Sonuç olarak, likidite olması gerekenden daha düşük ve insanların yatırım yapma isteği aşağı seviyelerde” diyor.

Düzenleme ve denetim şart

Bir yatırımcı, kriptoya yatırım yapsın ya da yapmasın, muhtemelen kripto para piyasasının da hisse senetleri veya tahviller kadar sıkı bir şekilde düzenlenmesini tercih edecektir. Anket, daha fazla düzenleme isteyen Amerikalıların oranının yüzde 53 olduğunu ortaya koyuyor. Bu oran tüm yetişkinler arasında yüzde 21 olarak gerçekleşiyor. Kripto yatırımcılarının ise yüzde 16'sı kriptonun hisse senetleri ve tahvillerle aynı veya daha fazla düzenlemeye ve denetime sahip olması gerektiğini söylüyor.

Kripto hakkındaki olumsuz görüşler, halkın hisse senetlerinden soğumasıyla aynı zamana denk geliyor. Geçen çeyrekte gerçekleştirilen ankete göre katılımcıların sadece yüzde 26’sı hisse senetlerine yatırım yapmak için iyi bir zaman olduğunu düşünüyor. Bu oran, anketin 15 yıllık tarihinde kaydedilen en kötümser seviye olan yüzde 28’in iki puan altına karşılık geliyor. Güncel veriler ise yatırımcıların yüzde 51'inin yatırım yapmak için kötü bir zaman olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Bu, anket tarihindeki en yüksek üçüncü oran olarak tarihe geçiyor.

FTX’in çöküşü kripto endüstrisi için bir şans

 

Kriptoda büyük çöküş: 1.63 trilyon dolar değer kaybı

 

Kripto CEO’ları en kötü senaryoya mı hazırlanıyor?

 

Goldman Sachs, kripto şirketlerine yatırım yapacak

 

Kripto para borsalarının işlem hacimlerinde artış

 

Mobius: Kripto paraların getirisi yok

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)