BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaAltında yalancı bahar----

Altında yalancı bahar

Altında yalancı bahar
29 Ağustos 2014 - 06:16 www.finansgundem.com

Ağustosta Cumhuriyet altını üretimi bir önceki aya göre 8 kat arttı ancak bu satışlara yansımadı. Kuyumcular Ramazan sonrası düğün artışı bekliyor

Darphane’nin Cumhuriyet altını üretiminin, ağustos ayında yaklaşık 8 kat arttığı belirtilirken, bu durum, kuyumcuların yüzünü güldürmeye yetmedi.

Duygu Erdoğan'ın Milliyet'teki haberine göre temmuz ayında 111 bin 855 adet Cumhuriyet ve ziynet altını üreten darphane, ağustos ayında bu rakamı 8 kat artırdı ve yaklaşık 887 bin adede ulaştı. Ancak üretimde dip seviyelerin yaşandığı Temmuzun ardından, ağustosta böyle bir artış yaşanması, kuyumcu esnafını pek de memnun etmedi. Nitekim Ramazan sonrası düğünler için hazırlıklarda ve buna bağlı olarak altın tüketiminde artış bekleyen kuyumcu esnafı, bunun gerçekleşmemesi nedeniyle umduğunu bulamadı.
Özellikle Kapalıçarşı esnafı, altın yatırımcısının hala tatilde olduğunu düşünürken, satışlarda asıl artış beklentisi eylül ve ekim aylarında yoğunlaşıyor.

Büyük sıçrama değil!

İstanbul Kuyumcular Odası Başkan Vekili Sarp Tarhanacı, geçen yılla kıyaslandığında yüzde 50 azalan üretimin, kuyumcuyu zorlamaya devam ettiğini, bununla birlikte satışların yüz güldürmekten uzak olduğunu söyledi.
Darphane çalışanlarının izinleri, Ramazan ve ertelenen düğünlerin üretimi düşürmüş olabileceğini düşündüklerini belirten Tarhanacı, “Şimdiyse tatiller, Ramazan ertesi düğünler gibi etkenlerle bir dönemsel fiziki artıştan söz edebiliriz. Ama temmuz zaten öyle dip seviyeydi ki, bunun 8 kat artması da memnuniyet verici olamıyor. Yani sadece dipten bir artış olduğu için büyük gibi” ifadesini kullandı.

Greve rağmen 72.5 ton

Tarhanacı, geçen yıl temmuzda başlayan, ağustos-eylül aylarını da kapsayan darphane grevine rağmen toplam üretimde 72.5 tona ulaşıldığını, bu nedenle 2014’ün ağustos sonu itibariyle 28.5 tonluk toplam üretimin çok düşük kaldığını vurguladı. Geçen yılki yüksek talebin olmadığını vurgulayan Tarhanacı, “Zaten üretimde de yüzde 50 düşüş var. Ramazan ayında tamamen ertelenen talebin dönemsel bir artışı söz konusu olabilir” diye konuştu.

Umutlar sonbaharda

Geçen yılın rakamlarının “kötü” olduğunu düşünürken, bu yılın çok daha zor geçtiğini belirten Aksu Kuyumculuk yetkilisi İsmail Aksu da, “Tüketimde hiçbir değişiklik yok, düşüş var. Geçen aylara, geçen yıla göre de. Üretim niye bu kadar artmış anlayamadık” dedi. Koza Kuyumculuk yetkilisi Yalçın Kurt da, Ramazan sonrası beklenen düğünlerin etkisini hala göremediklerine dikkat çekerek, “Düğünle alakalı çok iyi bir gidiş yok. Geçen yıl daha hareketliydi. Vatandaş henüz tatilde olabilir. Yatırım yapan da yok. İşler yeni yeni kıpırdıyor. Sonbaharı bekliyoruz” ifadesini kullandı.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)