BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaAltın faiz korelasyonu zayıfladı----

Altın faiz korelasyonu zayıfladı

Altın faiz korelasyonu zayıfladı
13 Haziran 2021 - 09:47 www.finansgundem.com

Piyasaları yakından ilgilendiren önemli gündem konuları yakından takip edilecek. Kar satışları sonrası dövizde yükseliş yaşanır mı? Borsa için en kritik seviye neresi?

Önümüzdeki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantıları önemli gündem konuları arasında olacak. 16 Haziran Fed, 17 Haziran TCMB toplantısı var. Her iki merkez bankası toplantısından faiz değişimi beklenmiyor. TCMB’nin faiz indirimi için temmuz ile kasım arasına yayılan bir tahmin yelpazesi var. Fed Faiz artımı için ise en erken tarih 2022 yılı işaret edilmişti. Hatta 2024 yılını bekleyen Fed yetkilileri vardı. Diğer yandan Reuters’ın yaptığı bir ankete göre, ABD Merkez Bankası (Fed) ağustos veya eylül aylarında tahvil alımlarını azaltmayı açıklayacak. Ancak gelecek yılın başlarına kadar aylık alımları düşürmeye başlamayacak. Fed gözlemcileri ise ABD Merkez Bankası’nın bir indirim duyurusu yapmadan önce yılın sonlarına kadar bekleyeceği görüşündeler. Öngörüler bu yönde. Ancak enflasyon ve büyüme başta olmak üzere ekonomik verilerin seyri böyle giderse bu takvim öne mi çekilir? Yoksa biraz daha ertelenir mi? Zaman gösterecek. Piyasalar şimdilik yüksek enflasyona rağmen bunun geçici olacağı senaryosuna inanmış görülüyor.

Borsada çok kazandıran 15 hisse

Altın fiyatında (ons dolar) kâr satışına rağmen yükseliş eğilimi korunuyor. Bilindiği üzere altın fiyatının en önemli parametrelerinden biri faiz. Altın fiyatıyla ABD 10 yıllık faiz arasındaki negatif korelasyon son günlerde biraz zayıfladı. ABD 10 yıllık bono faiz oranı enflasyondaki yükselişe rağmen gerilemeye devam etti. Altın fiyatında ABD enflasyon verileri sonrası kâr satışları görülmüştü. ABD 10 yıllık bono faiz oranındaki düşüşle altın fiyatı tekrar toparlandı. Ancak enflasyondaki yükselişin geçici olduğu ve mevcut para politikasının en azından bir süre daha korunacağı beklentileri bu toparlanmada etkili oldu. Diğer yandan yüksek enflasyon ile parasal sıkılaştırma olasılığının arttığı görüşleri ise altın fiyatındaki yükselişi sınırlayan bir durum olarak görülüyor. Bu açıdan geri çekilmeler tepki alımlarıyla karşılaşırken yükselişlerde 1.900 dolar seviyesi geçilmekte zorlanılıyor.

Dolardaki düşüşün nedeni NATO mu?

Borsada tepki yükselişi devam etmekle birlikte direnç seviyeleri geçilmekte zorlanılıyor. İlk destek 1.440 seviyesinde bulunurken bu seviyenin üzerinde tepki çıkışı gücünü koruyabilir. Sonraki destekler 1.410-1.400 seviyelerinde görülüyor. İlk direnç ise 1.465 seviyesinde. Tepki çıkışının devamı için bu seviyenin geçilmesi önemli olacak. Bu durumda sonraki dirençler 1.480-1.490 ve 1.510 seviyelerinde bulunuyor. Tepki çıkışı sürmekle birlikte direnç seviyelerinde satış denemeleri görülebilir.

Borsada kar artışında öne çıkan şirketler

Dolar/TL kurunda yükseliş hareketi zirve seviyelerinde kâr satışlarıyla karşılaştı. İlk destekler 8.28-8.25 seviyelerinde bulunurken sonraki destek noktaları 8.00-8.05 seviyelerinde. 8.00 seviyesinin altında verilecek destek 7.70 seviyesinde. İlk dirençler ise 8.42-8.55 seviyelerinde bulunuyor. Tepki çıkışının devamı için 8.55 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 8.70-8.77 seviyelerinde. Yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.
(Zeynel Balcı/Hürriyet)

Para altına yöneldi

Borsa izliyor, döviz geriliyor

Dolarda değer kaybının gram altına etkisi

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ŞEMSETTİN KARLIDAĞ13 Haziran 2021 22:44

    borsanın mevsimi geldi bir iki ay olumlu olur ağustos ayında kar satışları gelir eylül ayından itibaren borsadan iyi paralar kazanılabilir.