BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlmanya'dan Rusya ve Çin'e Kuzey Kore suçlaması----

Almanya'dan Rusya ve Çin'e Kuzey Kore suçlaması

Almanya'dan Rusya ve Çin'e Kuzey Kore suçlaması
18 Kasım 2020 - 10:26 www.finansgundem.com

Almanya, Rusya ve Çin'i Kuzey Kore'nin rafine petrol ithalatında BM kararlarını ihlal edip etmediğinin belirlenmesini engellemekle suçladı

Almanya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, Rusya ve Çin'i Kuzey Kore'nin rafine petrol ithalatında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal edip etmediğinin belirlenmesini engellemekle suçladı.

BMGK Kuzey Kore Yaptırım Komitesi Başkanı Heusgen, yaptığı açıklamada, "Rusya ve Çin varil bildirimi yapmaktan kaçınıyor, ton ile bildirim yapıyor. Bu yüzden BM sınırın aşılıp aşılmadığını belirleyemiyor" dedi. Konunun 3 yıldır masada olduğunu belirten Heusgen tarafların tondan varile çevrilme esnasında kullanılacak formülde bir türlü anlaşmaya yanaşmadığını vurguladı.

Heusgen, bu durumun karmaşık olmamasına rağmen iki ülkenin de ton ile bildirim yapmaya devam ettiğini belirterek Rusya ve Çin'i sorunu siyasallaştırmakla suçladı.

Çin: Birim açık bir şekilde belirtilmedi

Çin'den yapılan açıklamada ise BMGK kararından akaryakıt ihracında kullanılacak birimin açık bir şekilde belirtilmediği ve çevirim formülünün hesaplanmasında "karmaşık teknik meseleler" olduğu vurgulanırken taraflar arasında görüş ayrılığı olmasının normal olduğu belirtildi.

BMGK, 2017'de nükleer programını sürdüren Kuzey Kore'nin rafine petrol ve petrol ürünleri ithalatına yıllık 500 bin varil sınırlaması getirmişti.

Konsey, Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar uyguluyor.

IAEA: Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetleri ciddi endişe kaynağı

 

ABD'den Kuzey Kore'ye yardıma yaptırım tehdidi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)