BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatAlmanya'da listeria skandalı büyüyor----

Almanya'da listeria skandalı büyüyor

Almanya'da listeria skandalı büyüyor
19 Kasım 2019 - 15:26 www.finansgundem.com

Almanya'da listeria salgını ile gündem olan et üreticisi Wilke Waldecker'in üretim yapma lisansı iptal edildikten sonra skandalın boyutunun sanılandan daha büyük olduğu düşünülüyor.

Alman savcılar, firmaya ait tüm sosisli ürünlerin salgın nedeniyle gerçekleşen 25 ölüm ve 12 hastalık vakası ile doğrudan ilişkisi olup olmadığını araştırıyor.

2 Ekim tarihinde firmanın kapatılması kararını veren Veterinerlik İnceleme Ofisi'ne göre ilk listeria vakalarının izleri Waldecker'in pizza salamları ve kaynatılmış sosislerine kadar sürülmüştü.

İlk incelemeyi yapan Robert Koch Enstitüsü firmanın ürünleri ile Hesse bölgesinde yaşayan iki yaşlı Alman vatandaşının ölümlerini birbirine bağlayan kanıtları sunmuştu. Şimdiye kadar 25 kişinin hayatını kaybettiği salgın nedeniyle Waldecker'in tüm ürün yelpazesi inceleniyor ve diğer ölümlerin de bu firmanın ürünlerine bağlı olup olmadığı araştırılıyor.

Savcılık ofisi Waldecker'e karşı ihmalden cinayet suçlaması ile dava açabilir.

Vakalar gelmeye devam ediyor

Yaş ortalamaları 74 olan toplamda 37 kişinin listeria bakterisinden etkilendiği ve 'Sigma 1' denilen yani ürünlerle direk kontak sebebiyle etkilenmenin yaşandığı belirtiliyor. Listeria bakterisi genelde bağışıklık sistemi hali hazırda zayıflamış olan kişilerde öldürücü oluyor. Yaşlıları etkilemiş olmasının nedeni de bu olarak gösteriliyor.

Almanya ile sınırlı kalmadı

Almanya'da gün yüzüne çıkan et skandalı bu ülke ile sınırlı değil. Küresel seviyede satış yapan firma tüm ürünlerini geri çağırdı. Waldecker hayvan etlerinin 26 ülkede satıldığı kaydediliyor. Bunların arasında Japonya, ABD, Rusya ve AB ülkeleri de bulunuyor.

İflas başvurusu reddedildi

Firma pazartesi günü iflas için resmi başvurusunu yaptı. Üretim tesislerinin kapanmaması için alınan bu acil önlem işe yaramadı ve iflas başvurusu reddedildi. (Euronews)

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)