BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlmanya yıllık 50 bin euro maaşla Türk işçi arıyor!----

Almanya yıllık 50 bin euro maaşla Türk işçi arıyor!

Almanya yıllık 50 bin euro maaşla Türk işçi arıyor!
22 Mart 2023 - 09:26 www.finansgundem.com

Genç nüfusunun az olması nedeniyle göç alan ülkelerin başında gelen Almanya işçi arıyor. Tıp, mühendislik, bilgisayar programcılığı, finans sektörü çalışan aramaya devam ederken yıllık ortalama brüt gelir 50 bin euroyu (yaklaşık 1 milyon TL) buluyor.

Almanya’da şubat ayında işyerlerinin 788.004 işçi açığı olduğu açıklandı. Mart ayında da tablonun yaklaşık aynı olması bekleniyor. 2030 yılına kadar bu açığın 7 milyonu bulması beklenirken yetkililer bunun gerekçesi olarak yaşlanan ve azalan nüfusu gösteriyor.

Alman ekonomi dergisi Wirtschaftswoche, Almanya'daki şirketlerin yüzde 40'ının uygun personel bulma sıkıntısı yaşadığını yazdı. 2030'da çalışan nüfus 49.5 milyon, 2060'ta ise 35.7 milyon olacak. İşte bu nedenle yurt dışından ve özellikle de Türkiye'den işçi alımı kolaylaştırılıyor.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, ilk olarak bir yıllık vize verilecek. İşin durumuna ve memnuniyete göre, süre uzatılacak ve ardından süresiz olarak ülkede kalmanın yolu açılacak.

Henüz yasal hazırlıklar sürse de, şu anda bile uygun iş bulup davet alan Türkler, çalışma vizesi ile gelebiliyor. Nitelikli personel açığı her geçen yıl artarken, Doğu Avrupalılar bu açığı kapatamıyor.

Almanya'daki tüm açık pozisyonların yüzde 20'si iki aydan fazla süredir boş.

Almanya'da özellikle şu alanda işçi ve yabancı işçiler aranıyor:

SAĞLIK SEKTÖRÜ: Tıp doktorları, hemşire ya da sağlık alanında araştırma yapanlar ve diğer sağlık personeli. Bunların yıllık ortalama brüt geliri en az 30 bin euro. Yeni doktorların ise 50 bini aşıyor. Uzman doktorlarda rakamlar daha da yükseliyor.

MÜHENDİSLİKLER: Makine mühendisliği, sanayi- kontrol mühendisliği, elektrik mühendisliğinde da büyük açık var. Dil bilen Türk mühendisler, uygun iş daveti aldığında gelip çalışabilecek. Yeni başlayanların yıllık ortalama brüt geliri 50 bin euro.

IT'CİLER, YAZILIMCILAR: Bilgisayar programcıları, yazılımcılar, bu alandaki uzmanlar çok aranıyor. Yazılım geliştiricileri ve bilgisayar mühendisleri de çalışma izni alabiliyor. Yeni işe girenlerin yıllık brüt geliri ortalama 50 bin euro.

EKONOMİSTLER, İŞLETMECİLER: Bu yıla kadar pek talep edilmeyen ekonomistler, işletmeciler de artık büyük rağbet görmeye başladı. Bunun nedeni, corona döneminde iş hayatında boşalan yerler, oluşan dengesizlikler. İşe yeni başlayanların yıllık ortalama geliri 45 ile 50 bin euro arasında.

MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİ: Hemen her alanda müşteri temsilcileri, danışmanlar, çeşitli hesap yöneticileri aranıyor. Ayrıca, çeşitli fabrikalarda üretim yardımcıları, yani kalfalara da ihtiyaç var. Yıllık brüt gelirleri 50 bin euroya yakın.

KAYNAKÇI, KALORİFERCİ, DEMİRCİ: İnşaat sektöründe de uzmanlara ihtiyaç var. Kaynakçı, su tesisatçısı, kaloriferci, demirci ustaları kolay vizeyle gelebilecek. Kendi işini yapanlar daha çok kazansa da, yıllık brüt gelirleri 40 bin euroya yakın.

NAKLİYE VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ: Almanya, ülke içinde nakliye ve lojistik sektöründeki işçi açığını da dolduramıyor. Bu alanda Türk firmaları, kendi işçileri ile sektöre girebilir. Yapılacak işin büyüklüğüne göre kazanç da değişiyor ama yılda 30 bin euro ortalama gelir mümkün.

HAVACILIK, MEDYA, HİZMET SEKTÖRÜ: Medyada iş bulan gelebilecek. Havacılık sektöründe gelişmiş- uzman personele ihtiyaç büyük. Bu iki alanda yıllık 50 ile 100 bin Euro kazanmak mümkün. Ayrıca hizmet sektöründe de sıkıntılar yaşanıyor. Turizmciler, Türk restoranları, Alman lokantaları çalışacak eleman bulamıyor. Türkiye'den garson getirmek için aylardır bekleyenler var. Garsonların yıllık geliri en az 30 bin euro.

HAVAALANI ÇALIŞANLARI: Havaalanlarında da nitelikli personel aranıyor. Almanca ya da İngilizce bilenler tercih edilecek. Corona döneminde gelen Türkler’in bir çoğu uyum sağlayamayıp döndü. Bu nedenle, eğitimini tamamlamış ve uluslararası alanlarda tecrübeli olanlar tercih edilecek.

Almanya Çin'e ihracat kısıtlamalarını değerlendiriyor

 

Almanya'da yatırımcı güveni 6 ay sonra düştü

 

Almanya'nın Çin'e ihracatında büyük düşüş

 

Almanya'nın vergi gelirleri ciddi şekilde azaldı

 

Bundesbank: Almanya ekonomisi daralmaya doğru gidiyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • İnsanlığa yol22 Mart 2023 09:54

    İçeriye girmek çok zor aradıkları çağdaş uygar vasıflı kaliteli insan birikimine sahip dil din ırk ayrımından yobazlıktan uzak medeniyete uyum saglayacak kişiliklerdir