BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlmanya, Türk iş gücüne kapıları açtı----

Almanya, Türk iş gücüne kapıları açtı

Almanya, Türk iş gücüne kapıları açtı
14 Eylül 2023 - 10:27 www.finansgundem.com

Avrupa Birliği dışından nitelikli iş gücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısını onaylayan Almanya, yeni bir alan için Türk iş gücü ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya, birçok sektörde iş gücü açığıyla baş etmeye çalışıyor.

Bir süredir kalifiye iş gücüne ihtiyaç duyan ve başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden genç yetenekleri çekmek için bir dizi düzenleme yapan Almanya, yeni bir alan için Türk iş gücü ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Almanya’da yeni ısınma sistemleri ve fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerjiye geçişle ilgili yasa meclisten geçti. Buna göre kademeli olarak 2026'dan sonra evlerde kullanılan fosil ya da gaz türevi ısınma modellerinin yüzde 65'i yenilebilir enerjiden olacak.

Bunun için de, evlere ısı pompası ve güneş paneli destekli sistemler kurulacak. Yani, tüm ısıtma sistemleri, borular, banyolar, kaloriferler değişecek. Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, bu hedefi gerçekleştirebilmek için de 2023 yılına kadar yeni 60 bin sucu ve kaloriferci gerekecek.

AYLIK 2500 EURO MAAŞ

Daha önce Nitelikli Göç Yasası da meclisten geçmişti. Türkiye'de bu konuda meslek eğitimi olanlar, yetkili olanlar, bunu kanıtlarlarsa, bu yönde iş yapan firmayla anlaşma yapıp Almanya'ya gelebilecek.

Bu kişilerin en az A2 düzeyinde Almanca bilmesi bir şart olarak öne çıkıyor. Kalorifer ve su tesisatçısı çalışanı ya da kalfasına saatte en az 20 euro ödenecek.

Almanya’da çalışmaya başlayan kişilerin aylık maaşları ise 2500 euroyu bulacak. Usta ya da şirket sahipleri içinse üst sınır yok.

MESLEKİ EĞİTİM ARANMAYACAK

Almanya'da bu mesleği öğrenmek için 3.5 yıllık bir meslek eğitimi süreci gerekiyor. Ancak, bu alanda işçi olmak için bu da şart değil.

Örneğin işten biraz anlıyorsanız, yetki belgesi olan bir su ve kalorifer tesisatçısının yanında iş bulmak mümkün oluyor. Sadece yetki gerektiren işler için firmanın onayı gerekiyor.

Almanya'da şu anda bu işleri yapan yaklaşık 50 bin Alman şirketi bulunuyor ve onlardan randevu bile alabilmek büyük bir mesele.

Çünkü şu anda bile talebe yetişemiyorlar. 2024 yılından sonra yılda 500 bin sistemin, yeni haliyle devreye alınacağı düşünüldüğündü, Türkiye'den bu alanda gelmek isteyenlere tüm kapıların açık olduğu görülüyor.

Almanya'da şirket iflasları yüzde 20.5 arttı

 

Alman yatırımcıların morali eylülde iyileşti

 

Almanya'da enflasyon yüzde 6.1 oldu

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)