BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiAlmanya fabrika siparişleri geriledi----

Almanya fabrika siparişleri geriledi

Almanya fabrika siparişleri geriledi
06 Aralık 2023 - 12:30 www.finansgundem.com

Almanya'da fabrika siparişleri ekimde bir önceki aya göre yüzde 3,7 geriledi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da fabrika siparişleri ekim ayında sürpriz yaparak bir önceki aya göre yüzde 3,7 düşüş gösterdi. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 0,2 artış yönündeydi. Ekim'de yıllık düşüş ise yüzde 7,3 olarak kaydedildi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 3,9'luk düşüş olarak belirlenmişti.

Almanya İstatistik Kurumu, ekimde makine ve teçhizattaki yüzde 13,5'lik düşüşün, uçak, gemi ve tren gibi ulaşım ekipmanlarının imalatında yeni siparişlerdeki yüzde 20,2'lik artışı telafi edemediğini belirtti.

BloombergHT'de yer alan habere göre bu sonuç, anket verilerinin işaret ettiği Almanya'nın büyük sanayi üssündeki olası toparlanmanın, enerji krizi ve zayıf küresel talep sonrasında gerçekleşmekte zorlandığını ve ekonomiyi daha da aşağı çektiğini gösterdi.

Eylül ayına kadar olan üç aylık dönemde üretimin yüzde 0,1 oranında daralması ve ekonomistlerin içinde bulunduğumuz çeyrekte de aynı büyüklükte bir daralma öngörmesi, Almanya'yı resesyona giren tek büyük ekonomi olma yolunda ilerlemesine yol açtı.

Son anketler ise daha istikrarlı bir seyre işaret ediyor. Ifo'nun iş dünyası görünümü geçen ay son altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Satın alma yöneticileri endeksi ise "kayda değer bir zayıflık" olduğunu vurgulasa da gevşeyen koşullar büyümeye dönüşü destekledi.

Almanya'da "nitelikli işgücü" krizi

 

Almanya'dan "kemer sıkma" kararı

 

Almanya'da tüketici güveni toparlanıyor

 

Almanya'da bütçe krizi: Scholz endişeleri yatıştırmaya çalışıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)