BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlmanya aşı fazlasını bağışlayacak----

Almanya aşı fazlasını bağışlayacak

Almanya aşı fazlasını bağışlayacak
20 Temmuz 2021 - 13:45 www.finansgundem.com

Henüz birkaç ay önce aşı stokları yetmeyen Almanya, bu kez de fazla aşıları değerlendirme yolları arıyor. Farklı ülkelere aşı bağışlanması planlanıyor.

Aşılamanın yaklaşık altı ay önce başladığı Almanya'da aşı fazlası oluştu. Federal ve eyalet sağlık bakanları toplantısının sonuç bildirgesine göre, ülke genelinde aşı arzının talebin üstüne çıktığı belirtildi.

Alman haber ajansı dpa'nın verdiği bilgiye göre, video konferansla yapılan toplantıda bakanlar aşı merkezleri, muayenehaneler ve işyeri doktorlarına aşı talebinin gerilediğini ifade etti. Ancak bakanlar, aşılama kampanyasının başarılı olabilmesinin de aşılama oranlarının yüksek olmasına bağlı olduğunu vurguladı.

Almanya'da nüfusun yüzde 46,4'ü çift doz, yüzde 59,9'u ise tek doz aşılandı. Sağlık bakanları toplantısında, ülke genelinde henüz aşı olmaya karar vermemiş kişilere ulaşılmasının önemine dikkat çekildi.

Mobil aşı merkezleri 

Ülke genelinde daha önce de duyurulduğu üzere aşılama kampanyasına hız verilmesi için çalışılıyor. Bu kapsamda pazar yerleri, kilise, süpermarket, kültür ve spor aktivitelerinin yapıldığı alanlar gibi kalabalık yerlerde aşı stantları kuruldu. Aşıların buralara nakledilmesinin de daha esnek hale getirilmesine çalışılıyor.

Aşılamanın başladığı Aralık ayında, yeteri kadar aşı olmaması nedeniyle sıkıntılar yaşandı. Bu nedenle yaş gruplarına göre öncelik sıralaması yapılarak, en yaşlılar, huzur evlerinde kalanlar, risk grubunda olanlar ve sağlık çalışanları gibi meslek gruplarından başlanmıştı. Bakanlar, "Temmuz ayı sonuna kadar tedarik edilecek aşılarla, isteyen her yetişkinin ilk doz aşısını yaptırabileceğini" vurguladı.

Federal Sağlık Bakanlığı şimdi en kısa sürede eyaletlerdeki dağıtım merkezlerinde depolanmış aşıların toplanmasını planlıyor. Halihazırda var olan aşıların nasıl değerlendirileceğinin belirlenmesi de gerekiyor. Berlin'deki konferansta aşıların çöpe atılmasının en aza indirgenmesi gerektiğine dikkat çekilerek, fazla aşıların diğer ülkelere verilmesinin planlandığı belirtildi.

Almanya, ülkede aşılama kampanyasında kullanılmayan ve depolama açısından sorunlu olmayan aşıları AB dışındaki ülkelere bağışlamayı planlıyor. Federal hükümet kısa süre önce 30 milyon doz aşıyı bağışlamak istediğini açıklamıştı.

 

Bilim insanları hesapladı: Ölenlerin sayısı 4,7 milyon olabilir

 

BioNTech aşısında iki doz arasındaki süre değişikliğinde bayram etkisi

 

Virüsü atlatanların şikayetleriyle ilgili ilk veriler

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)