BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlmanlar yakıt için indirimine giden Polonya’ya gidiyor----

Almanlar yakıt için indirimine giden Polonya’ya gidiyor

Almanlar yakıt için indirimine giden Polonya’ya gidiyor
08 Şubat 2022 - 16:10 www.finansgundem.com

Polonya’da akaryakıttan alınan verginin düşmesiyle birlikte sınır bölgesinde yaşayan komşu ülke vatandaşları, yakıt almak için ülkeye akın etti.

Polonya hükümeti, ülkedeki yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşın sırtındaki yükü azaltmak amacıyla 1 Şubat itibariyle akaryakıttan aldığı vergiyi yüzde 23’den yüzde 8’e düşürdü.

ALMANYA POLANYA'YA AKIN ETTİ

Yapılan uygulamayla yakıtta litre başına 0,60 zloti (yaklaşık 2 TL) indirim yapılmasının ardından Schengen anlaşması dolayısıyla Polonya’ya sorunsuz şekilde seyahat eden sınır kentlerde yaşayan Almanya, Çekya vatandaşları ucuz akaryakıt nedeniyle ülkeye akın etti.

Yakıt almak için gelen “petrol turistleri”, depolarını doldururken, yanlarında getirdikleri bidonlara da stok yaptı.

PETROL ŞİRKETİ SINIRLAMA GETİRDİ

Yakıt stokunun önüne geçebilmek için Polonya devletine ait petrol şirketi PKN Orlen, sınır kentlerindeki akaryakıt istasyonlarında “yalnızca depoya dolum yapılması” sınırlaması getirdi.

Şirketten yapılan açıklamada satış sürekliliğini sağlamak için özellikle sınır bölgelerindeki akaryakıt istasyonlarında, yalnızca araçların depolarına dolum yapıldığı belirtildi. Ülke çapındaki bin 819 akaryakıt istasyonuyla ülkenin en büyük akaryakıt perakendecisi olan şirket tarafından, mevcut akaryakıt talebini karşılamak için gerekli lojistik adımların da atıldığı bildirildi.

Geçtiğimiz Pazar sabahı Polonya’da benzinin litre fiyatının 1.15 euro, Almanya’da ise 1.80 euro olduğu belirtilirken, düşük akaryakıt fiyatları nedeniyle Polonya’ya olan “akaryakıt turizminin” bir süre daha sürmesi bekleniyor.

EPGİS akaryakıt istasyonlarını uyardı

 

Lübnan’da akaryakıt fiyatları düşmeye devam ediyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)