BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlman sendikalardan ulaştırma çalışanlarına grev çağrısı----

Alman sendikalardan ulaştırma çalışanlarına grev çağrısı

Alman sendikalardan ulaştırma çalışanlarına grev çağrısı
23 Mart 2023 - 17:21 www.finansgundem.com

Almanya'nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası ile Demiryolu Çalışanları Sendikası yüksek enflasyona karşı daha iyi ücrete zorlamak için ulaştırma sektöründe çalışanları 27 Mart'ta 1 günlük toplu uyarı grevine gitmeye çağırdı.

Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ve Demiryolu Çalışanları Sendikası (EVG) tarafından yapılan açıklamada, toplu taşıma ve havalimanları da dahil olmak üzere işverenlerle daha iyi ücret için kampanyanın bir parçası olarak 26 Mart Pazar gece yarısından 27 Mart Pazartesi günü tüm gün greve gitme çağrısı yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, grev çağrısının, müzakerelerde ilerleme kaydedilememesinin ardından geldiği ifade edilerek, “Ver.di üyeleri daha fazla para, işlerine saygı ve takdir için grev yapıyor.” denildi.

Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke, işçilerin Kovid-19 salgını sırasında ve o zamandan beri her gün kamu altyapısını zor koşullar altında çalışır durumda tuttuklarını belirterek, işçilerin bunun için genellikle düşük ücretler aldığını belirtti.

Werneke, “Bu nedenle, yüksek enerji fiyatları ve artan gıda fiyatları, özellikle ulaşım sektöründeki çalışanları sıkıntıya sokuyor. Şimdiye kadar işverenlerin teklifleri durumu iyileştirmedi.” dedi.

Demiryolu Çalışanları Sendikası (EVG) Başkanı Martin Burkert ise "Daha fazla gerginlik istemiyoruz. Pazarlık edilebilir bir teklif istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Sendikaların talepleri

Verdi sendikası, toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu sektöründe yaklaşık 2,5 milyon çalışan adına müzakere ediyor. EVG, Deutsche Bahn ve belediye ulaşım şirketlerinde yaklaşık 230 bin çalışan için pazarlık yapıyor.

Ver.di sendikası Ver.di ve kamu sektörü çalışanları için müzakerelere liderlik ederken, Almanya’da alışılmışın dışında yüksek enflasyonun etkilerine karşı çalışanlara yüzde 10,5 veya en az 500 avro ücret artışı istiyor.

EVG ise çalışanların ücretlerine yüzde 12 zam veya ayda en az 650 avro daha fazla talep ediyor.

EVG ve Verdi sendikalarının ülke çapında geniş çaplı bir uyarı grevinin 27 Mart’ta toplu taşımanın büyük bir bölümünü etkilemesi bekleniyor. Grevden uzun mesafeli, bölgesel ve yerel ulaşımın yanı sıra havaalanları ve otoyol şirketleri de etkilenecek.

Alman demir yolu şirketi Deutsche Bahn, söz konusu grev nedeniyle 27 Mart'ta tüm demir yolu operasyonlarında "büyük bozulmalar" beklediğini bildirdi.

Almanya'da grevler uçuşlarda gecikmelere neden oluyor

 

Los Angeles'ta grev nedeniyle okullar 3 gün kapalı

 

İngiltere'de petrol platformu işçileri greve gidecek

 

Hollanda’da 200 bin sağlık çalışanı greve gitti

 

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)