BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatAllianz’a soruşturma----

Allianz’a soruşturma

Allianz’a soruşturma
07 Eylül 2021 - 16:21 www.finansgundem.com

Alman düzenleyici kurumu, ülkenin en büyük finans şirketi Allianz'ın geçen yıl ABD yatırım fonlarının bazılarının zarar etmesi ve sonrasında kapatmasının ardından, Allianz'ın Yapılandırılmış Alfa Fonlarına yönelik soruşturma başlattı

Soruşturma devam ettiği için adının açıklanmasını istemeyen konuya yakın kaynakların Reuters’a yaptıkları açıklamaya göre, Almanya’nın mali denetim kurumu BaFin tarafından yürütülen soruşturma, kurumun birden fazla departmanında yürütülüyor.

Bu soruşturma, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yürütülen Yapılandırılmış Alfa Fonlarına yönelik ve ilgili soruşturmalar nedeniyle birçok yatırımcı davasıyla karşı karşıya olan Allianz üzerindeki baskıyı artırıyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK PARA YÖNETİCİLERİNDEN BİRİ

Allianz, soruşturmanın merkezindeki fonları yöneten tahvil devi Pimco ve Allianz Global Investors aracılığıyla yönetilen 2.4 trilyon euro (2.9 trilyon dolar) varlığa sahip dünyanın en büyük para yöneticilerinden biri.

Kaynaklar, BaFin yetkililerinin, fon birimi dışındaki Allianz yöneticilerinin, milyarlarca dolarlık zarara yol açan olaylardan ne ölçüde haberdar olduklarını veya bu olaylara ne ölçüde dahil olduklarını incelediklerini söylediler.

Allianz sözcüsü, BaFin soruşturması hakkında sorulara yanıt vermedi.

KORONA VİRÜSÜN ETKİSİ

Koronavirüs salgınının piyasaları çıkmaza sürüklemesinin ardından, fonlar %80 veya daha fazla değer kaybetti.

Allianz opsiyonlara yapılan yanlış yatırımlardan kaynaklanan ciddi kayıpların ardından 2019 sonunda 2.3 milyar dolar değerindeki iki fonu Mart 2020’de kapattı.

Diğer fonlardaki kayıplar bazı yatırımcıların kalan paralarını geri çekmesine neden oldu.

Allianz: Bankacılık sektöründe fırsat kalmadı

 

Allianz Sigorta’ya yalan beyan suçlaması

 

Allianz küresel borsalarda yüzde 10’luk düzeltme bekliyor

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)