BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAli Babacan'a Erdoğan'dan şok----

Ali Babacan'a Erdoğan'dan şok

Ali Babacan'a Erdoğan'dan şok
07 Mart 2014 - 08:03 www.finansgundem.com

Başbakan Erdoğan'a kur fırlayınca Ali Babacan "Faiz artıralım" deyince Erdoğan'ın tepkisi Babacan'ı yıkıyor

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından döviz kurlarında yaşanan artışa geç müdahale edilmesinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Başbakan Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu baş danışmanı Yiğit Bulut arasındaki görüş ayrılığının etkili olduğu ortaya çıktı. Bu süreçte Başbakan Erdoğan’ı, müdahale konusunda ikna etmek için yoğun çaba harcayan Babacan’ın, Erdoğan’ın “Yiğit öyle demiyor Ali” sözleri ile adeta şok olduğu öğrenildi.

Taraf'ın haberine göre, piyasalarda yaşanan dalgalanmaya müdahale sırasında yaşanların perde arkası şöyle:

İLK GÜN DÜŞÜNÜLDÜ

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından dolar kurlarında da yükseliş başladı. İlk etapta, ekonomi yönetimi piyasalardaki ateşe Merkez Bankası’nın döviz satış operasyonu ile müdahale etmeye çalıştı. Bu tedbirler de yeterli olmayınca, Merkez Bankası, Hazine ve BDDK gibi ekonominin kritik birimleri biraraya gelerek, ortak bir tedbirler paketi hazırladı. Pakette, kısmi olarak faiz artışı da öngörülüyordu.

BABACAN ANLATTI

Babacan, ocak ayının ilk yarısında döviz kurlarındaki artışı frenlemek için hazırlanan paketi Başbakan Erdoğan’a sundu. Babacan, piyasalarda yaşanan dalgalanmanın sonuçları hakkında ayrıntılı olarak Erdoğan’a bilgi verdi. Babacan, dolar kurunun 2.30’a yükselmesi halinde ekonomide ciddi bir sıkıntı yaşanacağını ve bu nedenle faiz artırımına gidilmesi gerektiğini söyledi.
 
BABACAN’IN ŞOK OLDUĞU AN

Taraf’ın ekonomi yönetiminden edindiği bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Babacan’ın anlattıklarını dinledikten sonra, “Yiğit öyle demiyor ama” diyerek, Faiz artırılmasına yönelik karara destek vermediğini söyledi. Babacan ise, Erdoğan’ın bu sözleri karşısında adeta şok oldu. Türk ekonomisini başarı ile 11 yıl yöneten Babacan, Yiğit Bulut’un ekonomi çevrelerinde “uçuk kaçık” olarak nitelendirilen fikirleri doğrultusunda karar alınması karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı.

TEDBİRLER GECİKTİ

Babacan ile Yiğit Bulut arasındaki görüş ayrılığı faizlerle ilgili kararın gecikmesinde etkili oldu. Merkez Bankası, faiz artırım kararını ocak ayının sonunda almak zorunda kaldı. Hatta bu gecikme nedeniyle faiz artış puanı da yüksek tutulmak zorunda kalındı. Yine bu dönemde Merkez Bankası döviz kurlarına müdahale etmek için milyarlarca dolarlık döviz satışı yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan da, Merkez Bankası’nın tarihi faiz artırım kararının ardından yaptığı açıklamada, faiz arttırma kararına karşı olduğunu dile getirdi.
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • jöleli lilililililil yar07 Mart 2014 17:17

  inşallah ekonominin başına yiğit bulut'u getirirler

 • ceterisparibus07 Mart 2014 15:22

  Onun ekonomiden anladığı ergen ergen ekonomik kargoyla konuşmak Paradigma Paradigma der durur ben daha kurduğu teorileri Birtanem oluştuğunu görmedim jöle can

 • KY07 Mart 2014 11:40

  ODTÜ lü Babacan gitsin ekonominin başına koçum Yiğit'im gelsin.Seyreyle sen ekonomiyi...

 • Halil07 Mart 2014 10:49

  ALİ BABACAN GİDERSE EKONOMİYİ NASIL YÖNETECEK BUNLAR YİĞİTİN KOMPLO TEORİLERİYLE YÖNETMEYE KALKARSA EKONOMİ ÇÖKER.

 • Tayyip07 Mart 2014 08:35

  Babasının çiftliği gibi yönetilen ülkede gayet normal şeyler bunlar, millet geç müdahale yüzünden daha fazla faiz yükü altında kaldı, ama olsun başbakanları ADAMLARI koruyor her şeyden..