BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkAkbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’na başvurular devam ediyor----

Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’na başvurular devam ediyor

Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’na başvurular devam ediyor
05 Haziran 2023 - 12:55 www.finansgundem.com

21 Haziran 2023 tarihine kadar 40 yaş altındaki tüm T.C. vatandaşlarının katılımına açık olan Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’na başvurular devam ediyor.

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri teşvik etmek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve 30 yıldır Türkiye’nin sanat ekosistemini kapsayan Akbank Sanat iş birliğiyle düzenlenen Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’na başvurular devam ediyor. 

21 Haziran 2023 tarihine kadar www.akbanksanat.com  internet adresi üzerinden 40 yaş altındaki tüm T.C. vatandaşlarının katılımına açık olan yarışmaya adaylar; resim, heykel, fotoğraf, video, performans, seramik, cam, baskı, grafik tasarım, yerleştirme, işitsel sanat ve yeni medya gibi çağdaş sanatın tüm ifade biçimlerini içeren eserleriyle katılabilecekler.

Yarışmanın jüri koltuğunda bu yıl koleksiyoner Hakan Çarmıklı, sanatçı Cevdet Erek, Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Başkan Yardımcısı Gönül Nuhoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ve serginin küratörlüğünü de üstlenen sanatçı ve yazar Ferhat Özgür yer alıyor.

Yarışma jürisinin değerlendirmesi sonucu; Akbank Sanat’taki fiziksel sergide yer almak üzere seçilen bütün sanatçılara para ödülü verilecek. Jüri tarafından seçilen eserler 14 Eylül - 04 Kasım 2023 tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak.   

AKBANK 41. GÜNÜMÜZ SANATÇILARI ÖDÜLÜ YARIŞMASI’NIN BU YILKİ TEMASI ‘CONATUS’

Akbank 41. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’nın bu yılki teması şöyle ‘Conatus’ olarak duyuruldu.

‘Conatus’, Baruch Spinoza’nın (1632-1677) 17.yüzyılın ortalarında tamamladığı ‘Ethica’sının üçüncü kitabında etraflıca yer verdiği bir kavram olarak birçok olguya işaret ediyor. Kendini korumak, var oluşu sürdürmek ve güçlendirmek gibi, insanı işlevselliğe sevk eden edimlerle kökensel bir bağlılık içerisinde olan Conatus, bireyin en iyi şekilde var olmak ve hayatta kalmak için gösterdiği ısrar ve çabanın yanı sıra bir tür kendini gerçekleştirme etiğini de işaret ediyor. Conatus, insanın tüm dürtülerini, eğilimlerini ve duygusal yaşantısını belirleyen bir ilke olup, özgürlük ve mutluluk için vazgeçilmedir. Bizlere “Dalga geçmemeli, ağlayıp sızlamamalı, nefret etmemeli ama anlamalıyız” der Spinoza. Ona göre varlıklar yaratıcılıkları ölçüsünde hayatta kalabilirler. Var olma çabası ne kadar güçlüyse, hayatta kalmaya yönelik arzu da o denli güçlüdür. İşte Conatus, bütün bu çabaların özünü oluşturan bir kavram olarak, herhangi bir işi yapmak için ortaya konan gayrete, zorluğa, sürekli çalışmaya ve yaratıcılığa vurgu yapıyor. Zihinsel özerkliği ve sonsuzca bir akışı kapsıyor. İnişler ve çıkışlarla dolu hayatımızda, Conatus varlığımızı dış etkenlere karşı koruyan bir kalkan ve onsuz olamayacağımız bir umut olarak beliriyor.

Sanat da hayata tutunma anlamında bir Conatus değil midir? 41.Günümüz Sanatçıları sergisi genelde sanat ve felsefe ilişkisi özelde ise düşünce tarihinin en radikal isimlerinden biri olan Spinoza’ya saygıdan hareketle sanatı da hayatın bir gerekliliği olarak Conatus bağlamı içine değerlendirerek, sanatçıları kendi öznel yorumlarını gerçekleştirmeye davet ediyor.

Başvuru ve ayrıntılı bilgi için:

https://www.akbanksanat.com/ akbank_gso

Akbank Sanat'ta Haziran 2023 ajandası

 

Akbank, Avalanche Summit II’de geleceğin teknolojilerine ışık tuttu

 

19. Akbank Kısa Film Festivali devam ediyor

 

2023’ün ilk çeyreğinde Akbank’tan Türk ekonomisine 843 milyar TL kredi desteği

 

Akbank’ta üst düzey atama

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)