BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaKazandıran SohbetlerAhmet Aras: Bodrum'un imara değil koruma planlarına ihtiyacı var----

Ahmet Aras: Bodrum'un imara değil koruma planlarına ihtiyacı var

Ahmet Aras: Bodrum'un imara değil koruma planlarına ihtiyacı var
05 Ağustos 2021 - 07:40 www.finansgundem.com

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'la alevler yükselmeden hemen önce... İşte Aras’ın tepkileri, işte Bodrum hedefleri…

VOLKAN KARSAN – FINANSGUNDEM.COM / KAZANDIRAN SOHBETLER

Değerli okurlar, bu röportaj sahil şeridimizdeki afet yangınlar başlamadan kısa bir süre önce gerçekleştirildi. Söyleşimiz sona ererken ilk alevlerin haberini alan ve  Güvercinlik yangın alanına yetişmek üzere belediyeden ayrılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yaklaşık üç dört gece ne evine dönebildi ne de doğru dürüst uyku uyudu. Bugünlerdeki hali alttaki fotoğraftaki gibi... Yani bu röportajı yapma girişimimiz şimdi olsaydı, Sayın Aras'ı “Kazandıran Sohbetler”e ya konuk edemez ya da çok farklı sorunları konuşuyor olurduk. Hepimizin sadece yüreğini yakmakla kalmayan, insanların ölmesine, evsiz kalmasına, bir çok canlının, Gökova gibi bir mücevher coğrafyanın yok olmasına neden olan korkunç yangınları lanetliyor, aşağıdaki metni bu duygularla Bodrum sevginizi ve koruma şevkinizi artırarak okumanızı diliyoruz.

“BU DÖNEME KADAR BÖLGENİN İHTİYACI OLAN HİZMETLERE YATIRIM YAPILMAMIŞ YA DA HEP ÖTELENMİŞ”

- Sayın Aras, pandemi oldu, göç oldu, nüfus arttı Bodrum'da, hayat zorlaştı. Belki kitabın çok ortasından olacak ama, bir İlçe Belediyesi'nden Büyükşehir Belediyesi hizmeti mi bekleniyor?

- Pandeminin başlamasıyla birlikte ciddi bir nüfus artışıyla karşı karşıya kaldık. Bu artışla bizim kış nüfusumuz üç katına kadar çıktı. Düşünün böyle bir anlık nüfus artışı hangi ilde ya da ilçede olsa orada kaos oluşur. Ancak biz Bodrum Belediyesi olarak bu süreci çok başarılı bir şekilde yönettik.

Artan kişi sayısına paralel olarak sorun, şikayet, talep ve ihtiyaçlar da aynı oranda çoğaldı elbette. Ancak belediye ekiplerimiz, kaymakamlık, diğer kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde hizmetlerin aksatılmadan yürütülmesini sağladık.

Tüm dünyanın kadrajında olan, 3500 yıllık tarih ve kültürel birikime sahip, doğal güzellikleriyle eşsiz bir turizm destinasyonu Bodrum'un, bu benzersiz değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarabilmemiz için bir takım hizmetlere de ihtiyacı var. Bu döneme kadar bölgenin ihtiyacı olan hizmetlere yatırım yapılmamış ya da hep ötelenmiş. Öncelikli sorunumuz olan altyapı kanalizasyon hattı çalışmaları bir taraftan Muğla Büyükşehir Belediyemiz, diğer taraftan da Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından sürdürülüyor. 

Turizm sezonunda 1 milyonu aşan bir kitleye normal bir ilçe belediyesi personel ve bütçesiyle hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu dönemde yaşanan yoğunluk, başta ulaşım olmak üzere, elektrik, su gibi hayati önem taşıyan bir takım konularda aksaklıklara neden oluyor. Ancak, sürdürülebilir bir kent için Bodrum Belediyesi olarak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla dayanışma içinde bu sorunların kalıcı çözümleri üzerine çalışmalarımız devam ediyor.   

“BODRUM, TÜRKİYE COĞRAFYASININ ADETA BİR YANSIMASIDIR, MOZAİK BİR YAPIYA SAHİPTİR”

- Bu topraklara en son gelen yeni gelecek olanları istemiyor diye bir bakış açısı var, bunun için ne diyeceksiniz?

- Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan mutluluğun 3500 yıllık adresi Bodrum herkese kucak açmıştır ve açmaya devam edecektir.

Ben bu bahsettiğimiz görüşe katılmıyorum. Bu topraklarda din, dil, ırk, mezhep ayırımı yapılmaksızın her görüşten insan huzur ve mutluluk içinde yaşamaktadır. Bodrum, Türkiye coğrafyasının adeta bir yansımasıdır, mozaik bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra yerleşik yabancı uyruklu insanlarımız var. Kimse kimseye karışmadan kendi değerleriyle yaşamını sürdürür.

Elbette pandemi ile birlikte özellikle büyükşehirlerden Bodrum'a yerleşen ikinci konut sahipleri ve salgın sürecini kalabalık şehirlerde, apartmanlarda geçirmek istemeyerek burada konut satın alanlardan dolayı kentimiz bu anlamda da bir cazibe merkezi haline dönüştü. Artan konut satışları ile birlikte yeni insanlar hayatlarını Bodrum'da sürdürmeye başladılar. Ama burada kimsenin kimseyi istememesi gibi bir durumu olamaz.   

Bizler halka ait olan arazilerin özelleştirme idaresi eliyle ihale yoluyla satışa çıkarılmasını gerek kamu yararı gerekse doğaya duyarlığımız gereği istemiyoruz. Bodrum’un imara değil koruma planlarına ihtiyacı var. Çünkü bu bölgedeki flora fauna, ekolojik yapının yanı sıra doğal sit ve arkeolojik sitler bulunmaktadır ve söz konusu yapılaşmalar büyük bir tahribata yol açacaktır.

“BODRUM 'OLDU BİTTİ'LERE GETİRİLEMEYECEK KADAR ÖNEMLİ VE KIYMETLİDİR”

- Bazı alanların imara açılması ve SİT alanlarına gerekli önemin verilmemesi gibi oldukça nazik konular var, bu konularda sizin çok duyarlı olduğunuz biliniyor, neler söylemek istersiniz?

- Bodrum, doğası, coğrafyası, endemik bitki örtüsü, yeşili, mavisiyle Bodrum olmuştur ve bundan sonra da öyle kalması için mücadele ediyoruz. Herkesin de bu sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini söylüyoruz.

Sahip olduğumuz değerleri koruma kullanma dengesiyle gelecek nesillere aktarmalıyız. Bodrum’u her zamankinden daha çok koruma fikri şu anda yönetim stratejimizin ana eksenini oluşturmaktadır. Ancak bizim dışımızdaki bazı karar vericiler planlanmamış, sonuçları düşünülmemiş bazı kararlar almaktadır. Hiç şüphe yok ki temiz bir çevre, sürdürebilir, sağlıklı bir turizm, umutlu bir gelecek demektir ve bizlerde bunun için buradayız. Bizler halka ait olan arazilerin özelleştirme idaresi eliyle ihale yoluyla satışa çıkarılmasını gerek kamu yararı gerekse doğaya duyarlığımız gereği istemiyoruz. Bodrum’un imara değil koruma planlarına ihtiyacı var. Çünkü bu bölgedeki flora fauna, ekolojik yapının yanı sıra doğal sit ve arkeolojik sitler bulunmaktadır ve söz konusu yapılaşmalar büyük bir tahribata yol açacaktır.

Mesela, Ortakent Mahallesi sınırları içerisinde yaklaşık 1 milyon 100 bin metrekarelik alanın 880 bin metrekaresi imara açılacak ve yüzde 10 civarı bir yapılaşma ile 87 bin 500 metrekare olacağı hesaplanıyor. Ortalama 75 metrekarelik konutlarda 3 kişinin yaşayacağı değerlendirilirse bölgede en az 3 bin 500 kişilik bir kalıcı nüfus artışı yaşanacağı ön görülüyor.

Bahse konu bölge sadece ekoloji açısında değil arkeoloji açısından da değerli bir bölgedir. Zira imara açılmak istenen bu yerde kaya mezarları, antik dönem platformu, sunu alanı, duvar kalıntılarının olduğu 1'inci derece arkeolojik SİT alanları mevcut.

Bu alandaki mücadelemizi elbette tek başımıza yürütmüyoruz. Siyasi partilerimiz, Meslek Odalarımız, Kent Konseyi, MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) ve diğer STK'larımızla eşgüdümlü olarak hareket ederek Bodrum'u koruma yolunda eylem planları oluşturduk. 

Bodrum'un, buna benzer 'oldu bitti'lere getirilemeyecek kadar önemli ve kıymetli olduğunu vurgulamak istiyorum. 

- Emlak vergilerinin astronomik şekilde artacağı duyumları var, bunları gerçek mi, ne olacak?

- Emlak vergisi, bir belediyenin en önemli gelir kalemleri içinde yer alır. Belediyelerin hizmet üretebilmeleri, yatırım yapabilmeleri için bu verginin erozyona uğratılmaması gerekiyor. 

Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından, Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 49'uncu maddesinin (b) fıkrasında belirtilen, takdir komisyonlarının dört yılda bir arsalara ve araziye ait asgari ölçüde metrekare birim değerlerini takdir edecekleri hükme bağlanmıştır. Bu hüküm uyarınca 2017 yılında söz konusu takdirler yapıldı. Üzerinden dört sene geçmesinin ardından yeni takdirlerin belirlenmesi için komisyon belirlenerek mahalle muhtarlarımızın da katılımıyla bölge bölge toplantılar gerçekleştirdik.

Sadece son bir yılda Bodrum'da arsa ve konut fiyatları yüzde 60 arttı. Hal böyleyken örnek verecek olursak, Türkbükü Mahallemizde 50 milyon TL'lik bir konuttan bugün aldığımız emlak vergisi 300-500 TL civarında. Bodrum merkezinde metrekaresi 7 bin TL olan yerler var. Güncel alım-satım rakamları karşısında alınan emlak vergisi rakamları hayli düşük kalıyor.

Bu takdir komisyonunda, sadece belediye personeli bulunmuyor malumunuz. Vergi Dairesi'nden iki memur, Tapu Müdürlüğü'nden bir memur, Ticaret Odası'ndan bir yetkili, Bodrum Belediyesi'nden iki memur ve ilgili muhtarlıkların katılımlarıyla bu takdir komisyonları oluşuyor.

Komisyon tarafından belirlenen rayiç bedellerinin değerlendirilmesi sonrasında; emlak vergilerinin piyasadaki normal alım-satım değerine ulaşmasını sağlayacağız. Bu oran da yasa gereği, 2017 yılında belirlenen bedelin yüzde 50'sini geçemez. İddia edildiği gibi öyle astronomik rakamlar olmaz. Ancak, sadece son bir yılda Bodrum'da arsa ve konut fiyatları yüzde 60 arttı. Hal böyleyken örnek verecek olursak, Türkbükü Mahallemizde 50 milyon TL'lik bir konuttan bugün aldığımız emlak vergisi 300-500 TL civarında. Bodrum merkezinde metrekaresi 7 bin TL olan yerler var. Güncel alım-satım rakamları karşısında alınan emlak vergisi rakamları hayli düşük kalıyor. 

“NÜFUS YERİNE EMLAK VERGİSİ KRİTERİNİN GÖZ ÖNÜNE ALINMASI BİLE BU PROBLEMİ ÇÖZEBİLİR”

- Belediye gelirleri nasıl artırılabilir?

- Reel nüfus burada daha önemli. 181 bin 400 resmi nüfusa göre biz burada planlamalarımızı yapmak zorunda kalıyoruz, hükümet de öyle... Normalde gerçek nüfus 500 bin... Bu noktada başka bir isnat bulmak lazım. Bu isnat da ne olabilir? Mesela emlak beyannamesi olabilir. 170 bin bağımsız bölüm var -konut ya da otel- ilçemizde. Bunlar emlak beyannamesine yansıyor. Biz bağımsız bölüm başına üç kişiden hesaplarız yaptığımız planlamalarda, bu da yaklaşık 500 bin kişiyi buluyor. Genel bütçeden almamız gereken payı bunun üzerinden alırsak, o zaman gerçek bir tablo ortaya çıkabilir. 181 bin 400'e göre hastane planlanıyor, doktor, sağlık memuru, öğretmen, okul planlanıyor. Belediye gelirlerinin yanısıra kadrosu da buna göre sınırlı. Burada nüfus yerine emlak vergisi kriterinin göz önüne alınması bile bu problemi çözebilir.

Kaçak ve izinsiz yapılaşmanın bedelini, Bodrum’un eşsiz tabiatı ödüyor. Kıyılarımız, bilinçsizce tahrip ediliyor, adeta yağmalanıyor. Sıvı atıklar, karasal atıklar denizlerimizi tehdit ediyor, deniz canlılarını yok ediyor. Yeşil alanlarımız her geçen yıl daha da küçülüyor, hayatın devamı anlamına gelen biyolojik çeşitlilik günden güne kayboluyor.

“BODRUM İÇİN SÖZÜ OLAN HERKESİ DİNLİYOR, ÇEVRENİN KORUNMASINA YÖNELİK PROJELERİ EL BİRLİĞİ İLE HAYATA GEÇİRİYORUZ”

- Bodrum'u korumak için en iyi yol, çevreci yaşam biçimlerini önermekten de geçiyor sanırım. Ciddi bir entelektüel nüfus yaşıyor, bunlarla sivil inisiyatifler oluşturulup böyle yürünebilir mi?

- Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana en önemli hedefimiz Bodrum'u korumak oldu. İklimi, doğası ve zenginlikleriyle asırlardır medeniyetlere ev sahipliği yapan Bodrum’un, kıyılarının tahrip edilerek, denizinin kirletilerek ve eşsiz güzellikteki koylarının talan edilerek değerlerinin yok edilmesine sessiz kalmayacağız.

Kaçak ve izinsiz yapılaşmanın bedelini, Bodrum’un eşsiz tabiatı ödüyor. Kıyılarımız, bilinçsizce tahrip ediliyor, adeta yağmalanıyor. Sıvı atıklar, karasal atıklar denizlerimizi tehdit ediyor, deniz canlılarını yok ediyor. Yeşil alanlarımız her geçen yıl daha da küçülüyor, hayatın devamı anlamına gelen biyolojik çeşitlilik günden güne kayboluyor.

Bodrum Belediyesi olarak, Bodrum'un doğasını korumak ve çevre kirliliği yaratan tüm unsurları ortadan kaldırmak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bodrum'un ekolojik yaşam alanlarını tehdit eden bütün uygulamalara, tüm imkanlarımızla müdahale etme konusundaki kararlılığımız sürüyor. Daha yeşil, daha yaşanabilir ve daha temiz bir Bodrum için gösterdiğimiz bu çabada, vatandaşlarımızın desteği ve katılımı çok büyük bir önem taşımaktadır.

Bodrum Kent Konseyi başta olmak üzere birçok sivil inisiyatif ile işbirliği içinde çalışıyoruz. Bodrum için sözü olan herkesi dinliyor, çevrenin korunmasına yönelik projeleri el birliği ile hayata geçiriyoruz.

Bodrum çok değerli bir coğrafya. Ve özüne dönmesi, Cevat Şakir’in anlattığı ve ‘nur içinde yaşanır’ dediği günlerine yeniden kavuşması hayal değil.

“VISIT BODRUM’LA BODRUM GİBİ BİR DEĞERİN TÜM DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİNİ İNŞA ETTİK”

- Biraz da Visit Bodrum projenizden bahseder misiniz?

- Visit Bodrum, Bodrum turizmini oluşturan tüm paydaşların bir araya geldiği ve Bodrum ile ilgili her türlü içeriğin Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) güvencesiyle birçok dilde son kullanıcıya sunulduğu, internet ortamında Bodrum’u sahiplenen ve doğru tanıtan bir proje olarak hayata geçiriliyor. Çünkü göreve geldiğimizde Bodrum’un tanıtımının doğru yapılmadığını, özellikle dijital ortamda zayıf ve eksik olduğumuzu tespit ettik.

Varlık nedeni Bodrum’un ulusal ve global anlamda tanıtım çalışmalarını yapmak olan BOTAV, Bodrum’un internet ortamındaki en büyük bayrak taşıyıcısı olacak olan Visit Bodrum’u yaratarak, Bodrum’un tanıtım konseptini dijital dünyaya taşımış olacak.

Bu nedenle var olan kültür, sanat, tarih ve turizm potansiyelimizi, doğal güzelliklerimizle birlikte ortaya koyacak ve yerel değerleri etkin olarak kullanacak bir tanıtım stratejisi ile anlatmak istedik. Etrim’deki halıcıyı, Gölköy’deki butik oteli, Turgutreis Pazar Yeri’ni, sergi salonlarını, müzeleri, Pınarlıbelen tepesindeki Theangela Kalesini, yani kısacası sahip olduğumuz tüm potansiyeli bir bütün içinde yoğurabileceğimiz, insanların hayatını kolaylaştıracak, yenilenebilir bir tanıtım platformu olarak hizmete alıyoruz.

Üzerinde yaklaşık bir buçuk yıl çalışıldı. Çok sevdiğimiz Bodrum’u her mecrada, dağınıklığa meydan vermeden, bir arada toplayacak, içindeki profesyonellerle ve ürettiği içeriklerle birlikte, dünyada hak ettiği yere getirebilecek bir proje oluşturduk. Bodrum gibi bir değerin tüm dünyaya açılan penceresini inşa ettik. Dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir kullanıcı, Bodrum’a gelmeden tatil planını artık visitbodrum.com sitesinden gerçekleştirebilecek ya da www.botav.org.tr adresinde yer alan “Turistik sitemiz” bölümünden, sunum kitini indirerek istediği bilgilere ulaşabilecek.

Biz bir dünya markasının içerisinde yaşıyoruz ve bu markayı daha ileri götürecek her türlü adımı atıyoruz… BOTAV, Bodrum’un internet ortamındaki en büyük bayrak taşıyıcısı olacak olan Visit Bodrum’u yaratarak, Bodrum’un tanıtım konseptini dijital dünyaya taşımış olacak.

Misafirlerimiz, Bodrum’da nerede kalıp nereleri gezebileceklerini, nerelerde yemek yiyebileceğini görebilecekler. Diledikleri gibi tatil planlarını yapabilecekler ve bu planları sistem içerisindeki ajandalarına kaydedip mobil uygulama üzerinden rahatlıkla takip edebilecekler. Platform içerisinde uçak bileti satın alma, restoran ve otel rezervasyonları yaptırmanın yanı sıra konser, tiyatro ve etkinlikler için bilet de satın alma olanakları olacak.

Biz bir dünya markasının içerisinde yaşıyoruz ve bu markayı daha ileri götürecek her türlü adımı atıyoruz.

Visit Bodrum’un yazılım aşaması tamamlandı, içerik girişi aşamasına gelindi. Bu aşamanın öncesinde, hizmet ekibi ve ofisinin hazırlıkları devam ediyor. Bu hazırlıkların tamamlanmasının ardından, içerik ve firma girişleri başlayacak ve 29 Ekim tarihinde, Bodrum Tanıtma Vakfı’mızın 25'inci yılı davetiyle aynı anda, tüm dünyaya açılışı yapılacak.

“TURİZMİN ÖN PLANA ÇIKMASIYLA BİRLİKTE GERİ PLANDA KALMIŞ OLSA DA ARTIK TARIM KONUSUNDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”

- Bodrum turistik olduğu kadar aynı zamanda bir tarım ilçesi de, biyolojik çöplerin ayrıştırılması, solucan gübresi girişimi gibi çalışmalar da olabilir mi?

- Tarım, turizm cenneti Bodrum’da uzun yıllar sonra yeniden konuşulmaya başlandı. Bodrum bir zamanlar geçimini tarım, süngercilik ve balıkçılıkla sağlayan bir sahil kasabasıydı. Turizmin ön plana çıkmasıyla birlikte geri planda kalmış olsa da artık tarım konusunda yeni bir dönem başladı.

Bodrum, iklimi ve coğrafyasıyla tarım için çok uygun bir kent. 550 bin dekarlık yarımadanın 150 bin dekarlık bölümünde tarım yapılabiliyor. Yarımadamızın en verimli topraklarında tarımsal üretimi teşvik etmek, desteklemek, kırsalda üretip kıyıda tüketme hedefiyle başlattığımız çalışmalar meyvesini vermeye başladı.

Bu alanda 2,5 yıl için çok önemli mesafe kat ettik. Tarım Çalıştayı düzenleyerek, Bodrum’un tarımsal kalkınması için bir yol haritası belirledik. Akabinde ilk üretici kooperatifimizi kurduk. Üreticilerimizi her anlamda destekledik. Kooperatif satış noktalarımızı, üretici pazarlarımızı devreye soktuk. Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezimizi açtık ve atalık tohumlarımızı çoğaltmaya başladık.

Etrim bölgesi, yaptığımız çalışmalarla lavanta bahçelerimizle anılmaya başladı.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından şu anda, organik atık olan bahçe budama atıklarından torf üretimi çalışmaları başlatıldı.

Pazaryeri atıklarından kompost üretimi için makine alımı yapılarak merkez pazaryerinde konumlandırıldı.

Ayrıca, Bodrum tarihinde ilk defa Karaova-Çömlekçi bölgemizde kanola bitkisi üretimi gerçekleştirdik. Bodrum elde ettiğimiz ürünü belediye araçlarında kullanmak üzere biyodizel hammaddesi olarak değerlendiriyoruz. Bu üretimle birlikte, belediye araçlarının 150 bin kilometre yol kat edecek şekilde yakıt alması sağlanmış olacak.

Bodrum, iklimi ve coğrafyasıyla tarım için çok uygun bir kent. 550 bin dekarlık yarımadanın 150 bin dekarlık bölümünde tarım yapılabiliyor. Yarımadamızın en verimli topraklarında tarımsal üretimi teşvik etmek, desteklemek, kırsalda üretip kıyıda tüketme hedefiyle başlattığımız çalışmalar meyvesini vermeye başladı.

“BİZ YEŞİL ALANLARIN SULANMASINDA YOLLARIN YIKANMASINDA ARITMA TESİSLERİNDEN ÇIKAN SUYU KULLANIYORUZ”

- Yağmur hasadını zamanında keşfetmiş bir beldeden bahsediyoruz. Gümbetler yağmur hasadının simgesi. Bu konuyla ilgili ne çalışmalarınız var?

- Yağmur hasadı meclis çalışmalarımızın gündeminde. Daha çok yeni konuyla ilgili bir mevzuat çıktı. İki bin metrekarenin üzerindeki parsellerdeki inşaatlarda, yağmur hasadı için -çatıdan su toplama ve depolama- zorunlu hale getiriliyor. Bunun daha aşağıya indirip indirmemek de belediye meclislerinin yetkilerine bırakıldı. Şimdi Bodrum Belediye Meclisi'nde bu tartışılıyor, bin metrekare mi 500 metrekare mi yapsak şeklinde... Bodrum mimarisi ve emsal değerlerde göz önünde bulundurularak böyle bir çalışma yapılıyor. Yakında bu da zorunlu hale gelecek.

Bir önemli konu da atık suların değerlendirilmesi, biz yeşil alanların sulanmasında yolların yıkanmasında arıtma tesislerinden çıkan suyu kullanıyoruz.

Ünlü bankacı Halisdemir, modern köy kuruyor: Nefes Assos

Binnur Zaimler: 2022 bolluk ve bereket yılı

Fatih Savaş: Kurbanı ehil olanlar kesmeli

Cisco Genel Müdürü Duru: Türkiye, dijital dünyada çok ileride

Gürhan Çam: Dijital bankacılıkta dünya birincisiyiz

Ali Yüce: Çip krizi 100 milyar dolara mal olabilir

Haluk Levent: Pandemi mağduru sanatçılar için seferber olduk

Türk futbolunun en önemli derdi menajer ücretleri ve yüksek maaşlar

Dr. Cem Kınay: Turizmin acil reçetesi aşı oranının artması

30 yıllık 'Escort Teknoloji' tecrübesi yeni bir dünya için gençlere rehber oluyor

'Altın kahini' Sağman'dan portföy uyarısı: Varlık dağılımı önemli!

Dünya boya devi Jotun'da zirveyi Türkler yönetiyor

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)