BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem"Afganlar için, sınırları açık tutun"----

"Afganlar için, sınırları açık tutun"

Afganlar için, sınırları açık tutun
01 Aralık 2021 - 19:21 www.finansgundem.com

BM'den dünyaya Afgan sığınmacılar için sınırları açık tutma çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Afganistan'daki kriz ortamından göçerek başka ülkelere sığınmak isteyen sivillere kapılarını açmaları için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)'nden yapılan yazılı açıklamada Afgan sığınmacıların komşu ülkelerdeki insani durumu değerlendirildi.

Afganistan'a komşu ülkelerin sınırları kapalı tutması nedeniyle çok sayıda sivilin komşu ülkelere sığınma talebinde bulunamadığı kaydedilen açıklamada, "Başka ülkelere sığınmak isteyip Afganistan'ı terk edemeyenlerin durumu son derece ağır olup, bazı durumlarda hayati tehlike arz etmektedir" ifadesi kullanıldı.

Bölge ülkelerindeki BMMYK ofislerine sığınma talebinde bulunmak için gelen Afgan sivillerin sayısının ağustostan bu yana arttığına işaret edilen açıklamada, sınırı geçemeyen birçok Afgan'ın uluslararası koruma edinmeyi beklediği vurgulandı.

Afganistan'da kızlara yönelik süregelen eğitim yasağı ve günlük hayata dair kısıtlamalar, halkın günlük yaşamını olumsuz etkilemekte ve ülkeye insani yardımların ulaşımını engellemektedir.

Ekonomik kriz binlerce kişiyi daha ülkeyi terk etmeye zorlayabilir

Ülkede ekonomik durumun giderek kötüleştiğinin altı çizilen açıklamada, mevcut ekonomik krizin binlerce kişiyi daha ülkeyi terk etmeye zorlayabileceği uyarısı yapıldı.

Pakistan, İran ve Tacikistan'ın, Afganistan'a kara sınırlarını kapatması nedeniyle Afgan sivillerin yasa dışı yollarla bu ülkelere geçiş yapmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, sığınmacıların insan kaçakçılarının elinde güvenliğinin olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, İran'ın, ülkeye ağustostan bu yana sığınan Afgan sığınmacılardan her gün yaklaşık 3 binini ülkesine iade ettiği ve Pakistan'ın da son 3 ayda günde ortalama 1800 sığınmacıyı Afganistan'a geri yolladığı belirtildi.

Afganistan'ın komşu ülkelerine "sığınmacıları zorla geri yollama uygulamasını sonlandırma" çağrısının yapıldığı açıklamada, uluslararası topluma da "Afganistan'dan gelen ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan sığınmacılara sınırları açık tutma" tavsiyesinde bulunuldu.

Afganistan ekonomik darboğazda

Taliban'ın, ülke yönetimini devralmasının ardından Afganistan'a yönelik uluslararası yardımlar sona ermişti.

Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Merkez Bankası da Afganistan'ın uluslararası fonlara erişimini kesmişti.

ABD, 17 Ağustos'ta Afganistan Merkez Bankasının yaklaşık 10 milyar dolarlık rezervini de dondurmuştu.

Söz konusu gelişmeler halihazırda çatışmalar ve istikrarsızlık nedeniyle zor günler geçiren ülke ekonomisini içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklemişti. Afganistan genelinde işsizlik, fakirlik ve açlık alarm verici seviyelere ulaştı.

BM, Afganistan'da kış aylarında nüfusun yarısından fazlasına tekabül eden 22,8 milyon kişinin ciddi anlamda gıda sıkıntısı yaşayabileceğini öngörüyor.

BM, Meksika'da refakatsiz göçmen çocukları evlere yerleştirecek

 

BM'den Afganistan'daki 3 bin aileye nakit para yardımı

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yorum01 Aralık 2021 21:43

    Tabi yaa biz bu oyunu suriyede yedik biz kapıları açtık ama AB sınırları kapattı olan bize oldu Suriyeliler geldi buraya yerleşti şimdi yine mi aynı oyun hiç gerek yok ne kadar afgan abd ab ye gidecekse yürümelerine de gerek yok uçakla götürüp bırakır türkiyede ki hava yolları öyle insan kaçakçılarınada her sınır için 3 5 bin euro da vermelerine gerek yok 1000 dolara taşıma işini yaparız hemde havadan