BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisAdnan Bali’den ekonomistlere büyük ders!----

Adnan Bali’den ekonomistlere büyük ders!

Adnan Bali’den ekonomistlere büyük ders!
04 Nisan 2019 - 15:54 www.finansgundem.com

İş Bankası Genel Müdürü Bali, ekonomideki ‘canlanma’ belirtilerini nasıl anlıyor? Hangi işaretlere bakıyor? İşte yanıtı

Rauf Ateş, Capital Türkiye’deki köşesinde İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin ekonomide durumu anlamak için izlediği yöntemi yazdı.  

“Nereye bakacağını bilmek önemli"

Geçtiğimiz haftalarda İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ile sohbet ediyorduk. Ekonomideki durum nedeniyle konu “canlanma” belirtilerine gelince, kendi tahmin yönteminden, “nereye bakacağını” bilmenin öneminden söz etti. Gerçekten de ekonominin ne zaman dipten döneceğini, bunu hangi işaretlerden anlayacağımız çok önemli. Adnan Bali’nin analizinden aldığım birkaç notu sizinle de paylaşmak istiyorum:

1-Ekonomideki canlanmayı öğrenmek için dipten dönmenin ne zaman olacağını anlamak çok önemli... Bunun için de sahaya bakmak gerekiyor. İrili ufaklı şirketlerin siparişleri, küçük ticari araç satışları kritik göstergelerdir.

2-Dipten dönmeyi anlamak için ürünlerin “stok tüketme periyotlarını” anlamak gerekiyor. Her sektörde farklı süreler vardır. Şirketler, stok ‘ düzeylerinde belli aşamaya gelince, en asgariyi karşılamak için yeniden üretime geçerler. “Dipten dönme” işte burada olur.

3-Alt taraf ile öncü göstergeler arasında 2,5 ay kadar fark olabilir. Ben dipten dönmenin mayıs ayının ikinci yarısında olacağını tahmin ediyorum.”

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Dr. Niyazi Erdoğan05 Nisan 2019 10:16

    Görüşünüze aynen katılıyorum.Başarılarınızın devamını diliyor, piyasalarla ilgili tesbit ve deneyimlerinizi paylaşmanızdan dolayı kutluyorum..