BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinAcil serviste fatura şokuna hazır olun!----

Acil serviste fatura şokuna hazır olun!

Acil serviste fatura şokuna hazır olun!
15 Eylül 2014 - 07:11 www.finansgundem.com

Özel hastanelerin acil servislerinde hastalara ‘fatura bildirimi zorunluluğu’ sessiz sedasız kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl yayımladığı genelgede, özel hastanelerde acil durumu sona eren hastaya ücret ödeyeceğiyle ilgili bilgi verilmesi zorunluluğu getirilmişti. Hasta yakını da buna göre tedavi yaptırıp yaptırmamayaya karar veriyordu.

Hastaların acil servis çıkışında sürprizle karşılaşmamasını hedefleyen bu genelge sessiz sakin yürürlükten kalktı. Yani aci servise gittiniz, çıkışta şok bir fatura ile karşılaşırsanız itiraz edemeyecek ve ödemek zorunda kalacaksınız.

HASTA YAKINI ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİLİYORDU

Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl yayımladığı genelgede, acil durumu sona eren hastaya ücret ödeyeceğiyle ilgili bilgi verilmesi zorunluluğu getirilmiş, müteakip işlemler için para ödemesi gereken hastalara mutlaka belge imzalatılması gerektiği kaydedilmişti.
Genelgede, acile yapılan başvurularda “Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu” imzalatılan hasta veya yakınlarına, “İlave Ücret Alınmayacak sağlık Hizmetleri”yle ilgili bilgi verilmesi, ücret alınacak hastalara da ilave ücretlerle ilgili bilgi verilmesi istenmişti.

SESSİZ SEDASIZ UYGULAMADAN KALDIRILDI

Hastaların acil servis çıkışında sürprizle karşılaşmamasını hedefleyen bu genelge sessiz sakin yürürlükten kalktı. Acil servise gelen hasta, durumu acil olmasa bile tedavi ediliyor ancak ödeyeceği fark kalemleri konusunda önceden bilgilendirilmiyor. Hastaya çıkışta fatura çıkarılarak fark ödemesi gerektiği belirtiliyor.

BİRİKMİŞ MUAYENE ÜCRETİ BEDELLERİ DAĞLARI AŞTI

Son dönemlerde bir diğer şikâyet de birikmiş muayene bedellerinde yaşanmaya başladı. Türkiye genelinde etkili olan salgın enfeksiyon dolayısıyla hastaneye giden ve ilaç yazdıran pek çok hasta, eczanelerde birikmiş muayene borçlarıyla karşılaştı. Bazı hastalar, tam 4 yıl önceki muayene bedeli borçları önlerine çıkarıldı. Kimi borçların 5’er liradan 100 liraya ulaştığı görüldü.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)