BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAB'den Tunus'a çağrı----

AB'den Tunus'a çağrı

AB'den Tunus'a çağrı
11 Aralık 2021 - 07:31 www.finansgundem.com

Avrupa Birliği ile bazı ülkeler, Tunus'ta demokrasinin geri dönüşü için bir zaman sınırının belirlenmesi çağrısında bulundu.

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, İtalya ve Kanada'nın Tunus büyükelçileri ile ülkede bulunan AB heyeti tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Tunus halkının demokratik ve şeffaf yönetim arayışlarını desteklediklerine işaret edildi.

Halkın ihtiyaç ve taleplerinin karşılanması için sosyal ve ekonomik istikrarın önemli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ülkedeki ekonomik ve mali durum için atılacak gerekli adımları desteklemeye hazır oldukları ifade edildi.

Açıklamada, Tunus'ta seçimlerle belirlenen Meclis de dahil olmak üzere demokratik kurumların çalışmalarına hızlıca dönüş yapması için bir zaman sınırının belirlenmesinin gerekliliğine vurgu yapıldı.

Tunus'taki siyasi kriz

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz'da Meclisin çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinin ardından 22 Eylül'de de bazı yeni kararnameler yayımlamıştı.

Bu kararnamelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkisi genişletilmiş, ayrıca yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon da feshedilmişti.

Said'in aldığı tüm bu kararlar ülkede bir tür "istisnai durum" oluşmasına yol açmıştı.

Ülkedeki krizden çıkmak için birçok siyasi ve sivil toplum kuruluşu geniş kapsamlı ulusal diyalog çağrısı yapıyor.

Tunus istisnai durumdan çıkmaya hazırlanıyor

 

Tunus Cumhurbaşkanı'ndan 'çöp krizine' çözüm sözü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)