BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAB'den Güney Kıbrıs'a altın vize tepkisi----

AB'den Güney Kıbrıs'a altın vize tepkisi

AB'den Güney Kıbrıs'a altın vize tepkisi
02 Şubat 2018 - 08:39 www.finansgundem.com

AB, Kıbrıs Rum Kesimi'nin, 2 milyon euro değerinde mülk satın alma ya da 2,5 milyon euroluk yatırım karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyan uygulamasına tepki gösterdi

Kıbrıs Rum Kesimi, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlığı elde etmek isteyenlerin ilk duraklarından biri.

Kıbrıs pasaportu alıp doğrudan AB vatandaşı olmak altı ay kadar az bir sürede mümkün. Dil bilme veya ülkede ikamet edilmesi gibi şartlar aranmıyor, en büyük koşul banka hesabınızın kabarık olması.

2 milyon Euro değerinde mülk satın alma ya da 2,5 milyon Euroluk yatırım karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyan 'Altın Vize' uygulamasından en çok Ruslar faydalanıyor.

AB, 2013'ten bu yana yürürlükte olan uygulamaya tepkili.

Altın vizeyle ilgili dosyalara bakan avukat Dimitris Dimitriades, vatandaşlık alan yatırımcılar sayesinde ülkenin maddi açıdan kazanç sağladığını söylüyor: "Altın vize uygulamasıyla Kıbrıs ekonomisine 4 milyar Euro katkı sağlandı. Bu, ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 20'sine tekabül eden ciddi bir rakam."

Avrupa Birliği, Kıbrıs Rum kesimini adı yolsuzluğa karışan Rus ve Ukraynalı iş adamlarına para karşılığında vatandaşlık satmakla eleştiriyor. Rum makamlarsa suçlamaları kabul etmiyor.

Dimitriades de uygulamanın duyulduğu kadar esnek olmadığını, başvuruların sıkı kontrolden geçtiğini savunuyor: "Öncelikle şunu belirtmeliyim ki 'pasaport satmak' gibi bir şey söz konusu değil. Kıbrıs pasaportunun reklam malzemesi olarak kullanılması zaten her koşulda yasaklandı. Bu uygulamanın pazarlanmasına izin verilmiyor. Çok sıkı kontrol mekanizması işliyor ve özel bir gözetim komisyonu da uygulamayı yakından inceliyor. Bu hizmeti sağlayan firmalar da kayıt altına alınıyor."

Maliye Bakanlığı verilerine göre, geçtiğimiz yıl vatandaşlık verilen iki bin kişiden yarısı Rus. Rusları Çinli yatırımcılar takip ediyor.

Hukuk firmaları 'yatırım aracılığıyla vatandaşlık' seçeneğini en kolay yol olarak lanse ediyor.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)