BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriAB'de bin euroyu geçen kripto para işlemlerine sıkı takip----

AB'de bin euroyu geçen kripto para işlemlerine sıkı takip

AB'de bin euroyu geçen kripto para işlemlerine sıkı takip
21 Temmuz 2021 - 10:53 www.finansgundem.com

Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan güncel yasa teklifinde 1.000 euro üstü işlemlerin incelenmesi isteniyor.

Avrupa Birliği (AB), son dönemde hızla talebi artan kripto para transferlerini daha izlenebilir hale getirmek için bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

AB yasasında önerilen değişiklik, Bitcoin veya diğer kripto varlıklarını transfer eden şirketleri, alıcı ve gönderen hakkında bilgi toplamaya zorlayacak.

Plan, kara para aklama ve terör finansmanı risklerini önleme amacı taşıyor.

Teklife göre, kripto varlıkları transfer eden şirket, müşteri adını, adresini, doğum tarihini, hesap numarasını ve alıcının adını eklemekle yükümlü olacak.

Yeni kurallar, anonim kripto varlık cüzdanlarının sağlanmasını da yasaklayacak. Önerilerin yasalaşmasının iki yıl sürebileceği belirtiliyor.

Bu ek bilgi gereksinimleri, değeri 1.000 euroyu aşan transferler veya peşi sıra yapılan ve toplam tutarı 1.000 euroyu aşan ödeme işlemlerinin görülmesi durumunda uygulanacak. Toplamı 1.000 euroyu aşan, ancak bağlantılı görünmeyen sıralı ödemenin olduğu durumlarda, ödeme hizmeti sağlayıcısının bilgileri doğrulaması gerekmeyecek.

Kara para aklama önlemi

Brüksel, kripto varlık transferlerinin banka havaleleri ile aynı kara para aklamayı önleme kurallarına tabi olması gerektiğini savunuyor.

AB Komisyonu açıklamasında, "Sanal varlık transferlerinin, elektronik fon transferleri gibi benzer kara para aklama ve terör finansmanı risklerine tabi olduğu göz önüne alındığında bu ortak sorunları ele almak için aynı yasama aracını kullanmak mantıklı görünüyor." dedi.

Komisyon ayrıca, bazı kripto varlık hizmet sağlayıcılarının halihazırda kara para aklama karşıtı kurallar kapsamında olmasına rağmen, yeni tekliflerin "bu kuralları tüm kripto sektörüne genişleteceğini ve tüm hizmet sağlayıcıların müşterileri üzerinde durum tespiti yapmalarını zorunlu kılacağını" kaydetti.

Önerilerin yasalaşması için üye devletlerin ve Avrupa Parlamentosu'nun mutabakatı gerekiyor.

Kimlik avcılarının gözdesi WhatsApp

Kur, altın ve borsa arasında makas açılıyor

Bitcoin 30 bin doların altında

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)