BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD'den şirketlere yurt dışı engeli----

ABD'den şirketlere yurt dışı engeli

ABD'den şirketlere yurt dışı engeli
23 Eylül 2014 - 21:20 www.finansgundem.com

ABD Hazine Bakanlığı, vergi merkezini yurt dışına taşımayı planlayan Amerikalı şirketlere karşı caydırıcı düzenlemeler getirdi

ABD Hazine Bakanlığı, ülkedeki yüksek vergilerden kaçınmak için vergi merkezlerini yurt dışına taşımayı planlayan Amerikalı şirketlere karşı caydırıcı düzenlemeler getirdi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni düzenlemeler merkezlerini yurt dışına taşınmaya hazırlanan şirketlerin daha sıkı bir denetime tabi tutulmasını sağlayacak. Bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni kurallar, şirketlerin vergi merkezlerini değiştirmelerini zorlaştıracak. 

Şirketlerin karlarına yurt dışındaki merkezlerinden ulaşarak, ABD'ye vergi ödememesini sağlayan yasal boşlukların giderilmesini amaçlayan yeni düzenlemeler çerçevesinde, Amerikalı şirketlerin yurt dışındaki merkezlerine borç verme imkanı sunan kredilere de kısıtlama getirildi. 

Yeni kurallar, ayrıca ABD'li şirket sahibinin yabancı bir şirketle birleşme sonrasında, yeni şirketin yüzde 80'inden daha azına sahip olmasını gerektiren yasal düzenlemenin daha sıkı uygulanmasını da temin edecek. Amerikalı şirketlerin sermayelerini birleşmeden önce dağıtılan kar paylarıyla kağıt üzerinde küçültülmesinin önüne geçecek bu değişiklikler, yabancı ortağın bilançolarının şişirilmesini de engelleyecek. Yabancı ortağın ticari faaliyetlerinde kullanılmayan "pasif" mal varlıklarının, şirketin toplam sermayesinin yarısına denk geliyorsa, ABD Hazine Bakanlığı bu varlıkları dikkate almayacak.

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, yeni düzenlemelere ilişkin, "Bu ilk ve hedeflenmiş adımlar, ABD vergilerinden kaçınmak için kullanılan yaratıcı yöntemlerin sınırlandırılmasında önemli bir ilerleme sağlayacak ve şirketlerin yurt dışına taşınmasını ekonomik olarak anlamsızlaştıracak" değerlendirmesini yaptı.  

"Hiçbir şey Kongresel eylemin yerini tutamaz"
ABD Başkanı Barack Obama, yazılı açıklamasında, şirketlerin vergi kanunundaki boşlukları istismar ederek, paylarına düşen adil vergiyi ödememelerinin önüne geçecek adımlarından dolayı Hazine Bakanlığını kutladı. Ancak bu adımların sorunu çözmekte yeterli olmayacağını savunan Obama, Kongre'yi kurumsal vergi oranını azaltacak, geniş kapsamlı bir vergi reformu için birlikte çalışmaya davet etti. Obama, bu alanda gerçekleştirilecek reformla vergi sisteminin basitleştirilmesi ve yasal boşlukların önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Obama, "Hiç birşey Kongresel eylemin yerini tutamaz ama benim yönetimim, Amerikalıların başarmak için çok çalıştıkları ilerlemeyi korumaya yönelik gereken her yerde harekete geçecektir" dedi. 

Cumhuriyetçiler desteklemiyor
Obama yönetimi ve diğer Demokratlar, merkezlerini yurt dışına taşıyan şirketlerin, ABD'nin altyapısal ve teknolojik avantajlarından yararlanmalarına rağmen, devlete vergi ödemekten kaçınmalarının yurtseverlikle örtüşmediği eleştirisiyle, bu alandaki düzenlemelerin sıkılaştırılmasını uzun zamandır talep ediyordu.

Buna karşın, Cumhuriyetçiler, sadece kurumlar vergisinin düşürülmesinin şirketlerin yurt dışına taşınmaktan vazgeçmesi için yeterli olduğunu düşünüyor ve Hazine Bakanlığının şirketleri cezalandıracak yeni düzenlemelerini desteklemiyor. 

Ancak, politik baskılara rağmen, merkezini yurt dışına taşıyan ABD'li şirketlerin sayısı son birkaç yıldır hızla artıyor. Son olarak, Miami merkezli fast food zinciri Burger King, Kanadalı kahve ve donut üreticisi Tim Hortons’ı satın alarak, işlemlerin tamamlanmasının ardından merkezini Kanada'ya taşıyacağını açıklamıştı. 

Bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni düzenlemeler, halihazırda gerçekleşmiş birleşmeler için herhangi bir kısıtlama getirmedi. 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)